Proč voliči ODS utíkají přes červenou linii Česka A k Babišovi
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
SUPERMĚSTO V POLSKU
Polsko se snaží uměle vytvořit nové „superměsto“ větší než Varšava a dokonce i Londýn nebo Řím. Nová aglomerace má vzniknout okolo Katovic. S vizí sloučit města ...
Už několik let před parlamentními volbami na podzim 2021 byl v české politice vidět jeden základní trend. Vytvoření červené linie mezi stranami, které později po vítězství koalice Spolu složily současnou vládní většinu, a těmi ostatními. Opozičními ANO a SPD a všemi těmi, kterým se do sněmovny dostat nepodařilo. Sociálními demokraty, komunisty, Trikolórou, stranou Přísaha Roberta Šlachty.
Voliči se přesouvali jen uvnitř těchto bloků Česka A a Česka B. Přestupovalo se od Spolu k PirStanu, mezi ODS a Piráty, STAN a TOP 09. Stejně jako na druhé straně mezi ANO a SPD nebo ANO a sociální demokracií a komunisty.
Pavel Ranocha, analytik společnosti Kantar, která dělá průzkumy pro Českou televizi, upozorňuje, že přechod přes červenou linii se odehrál jen jednou. Ve vrcholícím covidu v létě roku 2021 vyhnal chaos, který vytvářel Andrej Babiš, část jeho voličů především k Pirátům a ke STAN. Proto tehdy s blížícími se podzimními volbami Babiš nasměroval celou kampaň právě proti koalici PirStan a Spolu nechával víceméně na pokoji. Věděl, že u Pirátů i STAN má své někdejší voliče a má šanci získat je zpět. Piráty také svou účinnou kampaní dost poškodil.
Data Kantaru pak Ranochovi podruhé začala ukazovat přechod přes dělicí červenou linii až v průzkumu zveřejněném letos v květnu. Voliči začali utíkat především od ODS k ANO. Vypadalo to, že je jich kolem 80 tisíc. Jenže sbírání dat tehdy skončilo 5. května. A teprve 11. května přišla vláda Petra Fialy se svým „konsolidačním balíčkem“ a návrhem zásahů do důchodů.
V konsolidačním balíčku porušila ODS svůj velký slib, že nezvedne přímé daně. Udělala to přesto, že to ještě pár týdnů předtím ministr financí Zbyněk Stanjura vylučoval. Zvedla přímé daně úplně všechny. Od sociálního pojištění přes daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů firem po daň z nemovitostí. Tvrdší porušení slibu už se dá těžko představit.
Petr Fiala se navíc odmítl voličům omluvit. Tvrdošíjně opakoval, že žádný slib neporušuje. Současná data Kantaru jsou sbírána mezi 15. květnem a 2. červnem. Plně se v nich už tedy odráží názor voličů na vládní zásahy do daní a výdajů. A útěk voličů od ODS k ANO přes červenou linii pokračuje. Tři procenta navíc, která ANO získalo, jsou právě od občanských demokratů. Čerpá od nich víc než od opoziční SPD.
Navzdory rekordně klesající životní úrovni a jedné z nejvyšších inflací v celé Evropě včetně jednoho z nejvyšších zdražení energií a potravin zatím vládní koalice příliš voliče neztrácela. Nebyli s ní spokojení, ale neměli kam odejít. Neměli alternativu. Petr Fiala na to zjevně sázel. Konsolidační balíček plný zvyšování daní je zjevně tou hranou, kde tolerance padla. Voliči ODS ztratili zábrany a začali se přes dosud červenou linii mezi Českem A a Českem B přesouvat.
Teď je klíčová otázka, co bylo tím impulzem. Jestli je to porušení slibu o zvyšování daní. Toto téma bývalo pro voličské jádro ODS formativní.