Importovaní šílenci Peterková a spol.
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ÚNOS DÍTĚTE
Z porodnice ve vídeňské čtvrti Favoriten dnes dopoledne zmizelo týdenní novorozeně. Toho, že chybí, si všimla staniční sestra. Jeho matka byla v tu dobu mimo ...
Přiznejme si, Česká republika je klidná, až nudná země. Nežijí tu nebezpečná zvířata, přírodní katastrofy jsou vzácné, kriminalita je tu relativně nízká, i v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi, kverulantství je sice národní sport, málokdy však opustí dveře hospody. Proto bylo tak šokující, když v úterý rozbouřený dav vtrhl do soudní síně, kde se projednávala kauza Jany Peterkové, aktivistky souzené za šíření poplašné zprávy. Dav skandoval takové věci jako „Gestapo, gestapo“ a „Zákon jsme my“. Soudkyně i se senátem raději utekla.
Náhlý výbuch davového hněvu si pozorovatelé vysvětlovali různě. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka se jedná o jeden z důsledků covidu. „Chování davu u soudu ukazuje, že covidové období má kromě zdravotních ještě jiné, hlubší, negativní důsledky. Uzavřeni v domácnostech jsme ztratili schopnost navzájem mluvit a ještě více podléháme neosobním sociálním sítím a vášním. A mnozí jsme si navykli, že i když nechodíme do práce, stát nás i tak zaplatí. To je myslím i hlavní příčina dnešního, nejen státního, dluhu a nedobrého stavu společnosti. Řečeno s Baťou – je to problém více mravní než veskrze ekonomický či sociální…“ tweetoval Blažek.
Biolog Jan Konvalinka považuje za hlavního viníka dezinformace. „Tohle dělají z lidí nenávist a dezinformace. Mám strašně za zlé lidem, kteří tohle rozdmychávají, co s touhle zemí dělají. To nedopadne dobře,“ napsal ke kauze rovněž na Twitter.
Nejblíž k pravdě budou nejspíše ti, kteří tvrdí, že došlo k zanedbání psychiatrické péče.
Peterková a její souputníci zjevně nejsou duševně zcela v pořádku. „Já, Jana Peterková, jako svobodný živý člověk, jako občan ČSFR, ukončuji tento soud,“ prohlásila souzená po opuštění soudní místnosti. Celé to navíc začalo, když si jeden z jejích kolegů natáčel vnitřek soudní síně. Když ho soudkyně upozornila, že natáčení není dovoleno, začal jí oponovat, ať mu ukáže, jaké má k tomu oprávnění. Zároveň křičel: „Jste firma.“
To naznačuje, že Peterková a spol. se nechali inspirovat ve dvou zahraničních hnutích a pak to aplikovali na české reálie. Jedná se o americké hnutí suverénních občanů a německé hnutí říšských občanů. Nejde o nějaká organizovaná společenství, v detailech se jejich zastánci rozcházejí.
Suverénní občané vznikli v USA v sedmdesátých letech. Vyvinuli se z hnutí proti federální dani z příjmu. Tvrzení, že daň je nelegální, časem přerostlo v tvrzení, že nelegální je celá vláda Spojených států. Ta se prý tajně přetvořila v korporaci. Zastánci tvrdí, že jsou suverénní občané, na které se nevztahují zákony USA. Odmítají takové věci jako daně, řidičáky, registraci vozidel a podobně. U soudu se často prohlašují za „živé lidi“, jako Peterková. Je to na základě pochybné teorie, že každý má dvě osobnosti, právní a pak tu skutečnou „živou“, na kterou se zákony nevztahují.
Většina suverénních občanů je neškodná, a hlavně ztěžují život sami sobě. YouTube je plný videí suverénních občanů u amerických soudů. Většinou mají stejný průběh. Obžalovaný odmítá jakkoliv spolupracovat, nadává soudci, že nemá žádnou pravomoc, a ten ho následně nechá na pár dní zavřít za pohrdání soudem. Pokud se vzpouzí, ochranka ho zpacifikuje, třeba taserem. Někteří se však snaží svrhnout vládu USA násilím a FBI považuje některé suverénní občany za domácí teroristy.
Říšští občané, kteří vznikli v osmdesátých letech, také neuznávají německou vládu a tvrdí, že se jedná o korporaci. Tu prý založily vítězné mocnosti druhé světové války. Říšští občané tvrdí, že stará Německá říše stále trvá a Spolková republika je nelegitimní. Odvolávají se na rozhodnutí německého ústavního soudu z roku 1973, který konstatoval, že Německá říše nikdy nezanikla, ignorují však druhou část nálezu, že Spolková republika je s ní identická. Říšští občané se však neshodnou, na který předešlý německý stát vlastně navazují. Někteří se hlásí k Výmarské republice z roku 1918, jiní k druhé německé říši z roku 1871. Také německé úřady si na říšské občany občas došlápnou, loni v prosinci zatkly 25 z nich za údajné organizování státního převratu.
V českém kontextu zastánci podobné ideologie tvrdí, že Československo nikdy nezaniklo a Česká republika je nelegitimní, proto Peterková vykřikovala, že je občankou ČSFR. V Česku nejrozšířenější organizací vyznávající tyto názory je Společenství legitimních věřitelů České republiky (LVČR). To tvrdí, že „máme zde tedy neztotožnitelné jedince, kteří se vydávají za ,vládu‘, ,poslance‘, ,soudce‘, ,policisty‘, ,exekutory‘, ,insolvenční správce‘, ,úředníky‘, aniž by k výkonu toho, kterého úřadu měli jakékoliv kompetence a pravomoci“ a „Československo bylo rozděleno jen pomyslně, nikoliv po právní stránce“. Na rozdíl od ostatních hnutí má však svého jasného vůdce. Tím je Jan Macháček z Kostelce nad Orlicí „jediný právoplatný nositel kompetencí pro ČR“ a „její legitimní věřitel“.
Jan Macháček opravdu existuje, v roce 1994 ho policie obvinila z podvodu, o dva roky později soud konstatoval, že podvod se nestal. Mezitím však Macháček přišel o kontrakt v Německu ve výši 4800 marek (v roce 1994 asi 86 400 korun). V roce 2006 mu soud přiznal odškodné ve výši asi čtyři miliony korun. Macháček však tvrdí, že má nárok na mnohem více, vychází z úroku z prodlení, který byl v roce 1994 ze zákona ve výši 26 %. Podle serveru HlídacíPes.org si tak v roce 2019 nárokoval přes dvě miliardy korun. LVČR tvrdí, že tím, že český stát odpírá Macháčkovi odškodné, „se stali všichni občané ČR neztotožnitelnými osobami, bez jakýchkoliv práv a povinností“.
Není jasné, jestli se Peterková hlásí k následovníkům pana Macháčka, nebo se jedná o nezávislé uskupení bláznů. Každopádně problém dezinformací evidentně předchází internetu i covidu, říšští i suverénní občané vznikli před rozšířením obojího.
V každé společnosti je určité procento šílenců, kteří uvěří čemukoliv. Je potřeba se s tím smířit. Dokud nejsou nebezpeční, zdravá společnost pár excentriků zvládne. V momentě, kdy začnou představovat ohrožení, je však potřeba tvrdě zakročit.
INTERNETOVÉ VYHLEDÁVÁNÍ
SOUD S LE PENOVOU