Zchudnete a stanete se závislejšími na státu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
Premiér Petr Fiala přivítal zemi do nového roku 2023 důstojným projevem z kategorie nenadchne a neurazí. Kdo se chtěl dozvědět, co konkrétně může od vlády očekávat v příštích měsících, které budou od prezidentské volby unikátní příležitostí udělat něco podstatného, nedočkal se. Sympatické, že místo všudypřítomného katastrofismu a strašení, jež ovládá veřejný prostor, se předseda vlády držel energického a optimistického tónu. To skutečně nebezpečné ale přišlo nakonec. Petr Fiala znovu zopakoval, aby si lidé nebáli státu říct o peníze a sociální dávky.
Je to něco, co u premiéra středopravicové vlády, který sám sebe označuje za konzervativce, zarazí. Jedním z pilířů konzervativní politiky bývala snaha o vytvoření takových podmínek, aby se co nejvíc lidí dokázalo o sebe, svou rodinu a své nejbližší postarat samo. Aby k tomu nepotřebovali stát. Skoro by se dalo říct, že měřítkem úspěšné politiky, jakou bychom čekali od formátu Petra Fialy, by mělo být, aby jakékoliv peníze od státu bralo co nejméně lidí. Aby si dobrý životní standard dokázali zařídit bez nich. Bez dotací, sociálních dávek, všemožných příspěvků a kompenzací. A aby co nejméně těch skutečně schopných lidí pracovalo pro stát.
Jenže doba se zjevně změnila. A s novým socialismem se zjevně smiřují i politici, kteří sami sebe řadí k pravici. Evropa intenzivně pracuje na tom, aby lidé byli čím dál závislejší na státu. Tažení k bezuhlíkové ekonomice přímo politickými rozhodnutími zdražuje řadu zboží a služeb. Energiemi počínaje. Když se ve finále českého předsednictví Evropské unii rozšířily emisní povolenky do dalších oborů, jako je doprava nebo stavebnictví, nemůže to skončit jinak než jejich zdražením. Je to skoro fyzikální zákon, jak správně říká v nedávném rozhovoru bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Škoda že to takhle otevřeně v projevu neřekl a nepřiznal Petr Fiala, který tomu zdražení jako předsedající Evropské unii velel. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka na Twitteru 18. prosince dokonce přímo píše, že rozšíření povolenek „NEZNAMENÁ, že vytápění a doprava budou dražší“. Jiří Rusnok takové výroky správně označuje za bajky. Kdyby chtěl být člověk důsledný, řekne, že Jurečka vypouští dezinformace. Povolenky nemůžou dotyčné služby nezdražit. Ony se zavádí právě proto, aby to zboží a služby zdražily. To je jejich smysl.
Ministr práce tím chtěl nejspíš říct, že lidem kvůli nim neklesne životní úroveň, protože stát jim to zdražení bude kompenzovat novými sociálními dávkami na zelené zdražení. Už se na to dává dohromady nový unijní sociální fond. A vláda Petra Fialy už hledá cesty, jak si mimo jiné na kompenzaci politicky vyvolaného zdražení půjčit od Unie až 150 miliard korun.
Je pozoruhodné, jak se za vlády pravého středu rozšiřuje moc státu. Vládní zmocněnec pro dezinformace chystá státní dotace pro média za sto milionů korun. Ministr práce láká na nové zelené sociální dávky a premiér na Nový rok apeluje na lidi, aby se pro ty dávky nestyděli přijít. Nevyslovený vzkaz je bohužel víc než jasný: zchudnete a stanete se závislejšími na státu. Druhou stranou už je poté kromě zvýšení státních dluhů i zvýšení daní, které Petr Fiala v rozporu s dlouholetými sliby ODS nevylučuje. Jinak by neměl v Národní ekonomické vládě většinu ekonomů, která ho k tomu zvýšení tlačí. Jen se tomu v maskovací taktice neřekne zvýšení daní, ale politicky korektně „změna struktury daní“.
PLATY JAKO V NĚMECKU
KOMENTÁŘ