Policisté jako sekretářky nebo údržbáři. „Nemůžete to dělat dlouhodobě“
PROPOUŠTĚNÍ CIVILNÍCH PRACOVNÍKŮ
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nechce dopustit snižování platů policistů a hasičů ani jejich propouštění, kompenzovat to však plánuje na straně občanských zaměstnanců. U policie jich pracuje téměř 10 tisíc. Podle šéfa policejních odborů Tomáše Machoviče hrozí, že práci za sekretářky a další pomocné profese budou muset dělat policisté ve službě.
Úsporná opatření u policie by mohla zasáhnout takzvané občanské zaměstnance. Ministr vnitra Rakušan připouští, že bude muset pravděpodobně dojít k částečnému snížení jejich stavů. Rakušan to potvrdil také na schůzce s policejním prezidentem Martinem Vondráškem a zástupci odborů. Propuštěné civilní zaměstnance chce Rakušan nahradit pomocí digitalizace.
Předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Tomáš Machovič to ale tak jednoduše nevidí. Policejní odbory se podle něj ke snižování stavu občanských zaměstnanců staví „zcela nesouhlasně“. U policie pracovalo na začátku roku 39 422 příslušníků ve služebním poměru a 9 833 občanských zaměstnanců. Na každého občanského zaměstnance tedy připadají zhruba čtyři policisté.
U policie pracuje celé spektrum občanských zaměstnanců, tedy těch, kteří nemají služební hodnost a nenosí uniformu. Od pracovníků úklidu po kuchaře, pracovníky ekonomických odborů, personalisty, vrátné, údržbáře nebo sekretářky.
Pokud by jich část odešla, jednotlivé agendy by se podle Machoviče musely přesunout na zbylé zaměstnance, nebo dokonce přímo na policisty. V současné době navíc chybí u policie kolem 430 občanských zaměstnanců. Tato tabulková místa jsou neobsazena.
„My jsme se pana ministra ptali, jestli by bylo dostatečné tato neobsazená místa škrtnout. On nám ale řekl, že to dostatečné nebude, že se bude muset skutečně sáhnout i do fyzického počtu občanských zaměstnanců,“ řekl pro deník Echo24 předseda policejních odborů Machovič.
Nyní se podle něj jedná o tom, jak velké úspory bude muset ministerstvo vnitra udělat u policie v rámci takzvaného úsporného balíčku, který schválila vláda před necelým měsícem. Zatím se neví, kolik občanských zaměstnanců bude nutné propustit. Machovič si nedokáže představit, že by na policisty přešly některé administrativní činnosti.
„Řeknu příklad, na obvodním nebo místním oddělení máte sekretářku, která se stará o poštu a zajišťuje pomocný servis. Roztřídí ji, předá ji vedoucímu, nahraje to do systému, naskenuje, odveze poštu. Občas nastane situace, z důvodu nemoci či dovolené, že tam sekretářka není. V takovém případě se ji pokusí nahradit jinou, pokud jde o velký útvar, nebo to musí udělat policista. Týden to zvládnete, ale nemůžete to dělat dlouhodobě,“ argumentuje Machovič.
Týká se to podle něj i ostrahy objektů. „Jsou objekty, které vyžadují fyzickou ostrahu, třeba muniční sklady. Potřebujete tam dělat obchůzky. Asi by bylo hloupé, aby tam seděl příslušník a dělal každou hodinu obchůzku. Částečně to nahrazují centrální pulty ochrany, ale musí tam být ostraha i fyzicky.“ Ne všechny činnosti pak jdou nahrazovat pomocí digitalizace. Občanští zaměstnanci u policie zajišťují také například servis vozidel, údržbu budov a další činnosti. „Digitalizace ostrahy nebo digitalizace některých dokumentů. Ale dál si to už nedovedu představit. Fyzicky stále potřebujete převážet auta atd., to robot zatím neudělá,“ dodává Machovič.
Ministerstvo financí předložilo na konci května první návrh státního rozpočtu. Navrhuje v něm snížení výdajů na platy ve veřejném sektoru o 4 procenta s poklesem platových tarifů o 5 procent. O pět procent by pak spolu s tím klesl i příspěvek na výkon státní správy. Policistů nebo hasičů se ale snižování platů týkat podle Rakušana nebude. „Žádná tabulková místa hasičů a policistů se rušit nebudou. Nikdo jim na tarify sahat nebude, platový objem neklesne,“ prohlásil Rakušan ve sněmovně. Více jsme psali v článku Rakušan: Policistům ani hasičům na peníze nesáhneme.