Soud nařídil nizozemské vládě drastické omezení dusíkových emisí. „Ohrožujete naše podnikání,“ stěžují si zemědělci
EMISE V NIZOZEMÍ
Greenpeace v Nizozemsku slaví. Podle agentury Reuters nizozemský soud nařídil vládě, aby do roku 2030 drasticky omezila emise dusíku, které porušují environmentální předpisy Evropské unie. Rozsudek může mít vážné dopady na zemědělství a bude vyvíjet tlak na farmáře, aby snížili počty hospodářských zvířat a omezili používání hnojiva. „Toto opatření ohrožuje samotnou existenci mnoha farem,“ uvedla asociace nizozemských zemědělců. Farmáři se již dříve bouřili proti omezující zelené politice s tím, že se jedná o další ránu pro jejich podnikání.
Ekologická organizace Greenpeace už dříve prohlásila, že nizozemská vláda nedělá dostatek pro snížení vysokých hladin oxidů dusíku a amoniaku. Tyto emise jsou způsobeny intenzivním zemědělstvím, nadměrným používáním hnojiv a dopravou ve vysoce zalidněném Nizozemsku. „Je to velké vítězství pro ochranu přírody a biodiverzity,“ uvedl zástupce Greenpeace v prohlášení.
ECHO PORADA: Revoluce zdravého rozumu. Evropa a české vládní strany jsou proti
Drastická omezení kritizoval také šéf pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders. „Nepotřebujeme další dusíková pravidla. Potřebujeme jejich zmírnění!“ uvedl na platformě X.
Soud v Haagu konstatoval, že nizozemská vláda nedodržuje předpisy EU na ochranu ohrožených přírodních rezervací a nařídil snížení emisí dusíku do roku 2030. Mělo by se jednat alespoň o 50 procent kritických oblastí, které jsou nejvíce postižené, píše bruselský deník Politico. Pokud vláda cíle nedosáhne, bude muset zaplatit pokutu ve výši 10 milionů eur (cca 250 milionů korun).
„Dusíkový problém bereme velmi vážně, ale nemůžeme po lidech a firmách požadovat nemožné,“ řekla ministryně zemědělství Femke Wiersmová, která zváží odvolání. Premiér Dick Schoof minulý týden označil dusíkovou krizi za „velký problém, který nelze ignorovat“.
Dusíkový problém sužuje Nizozemsko od roku 2018, kdy Evropský soudní dvůr rozhodl, že nizozemská zelená politika nesplňuje normy EU. Podobné problémy vedly k protestům farmářů i v Belgii, zatímco Dánsko nedávno přijalo nové dusíkové předpisy na ochranu mořského života.
Rozsudek haagského soudu staví nizozemskou vládu před obtížné úkoly, které mohou ovlivnit jak zemědělce, tak stavební průmysl. Zatímco environmentalisté rozhodnutí oslavují jako krok vpřed, opozice a zemědělci volají po zmírnění pravidel. Budoucnost nizozemského hospodářství i politiky bude pravděpodobně tímto rozhodnutím značně ovlivněna.