„Hrdý populista“ Babiš: v parlamentu se mluví a mají tam polévku 12 korun

BABIŠ O FIALOVĚ VLÁDĚ

„Hrdý populista“ Babiš: v parlamentu se mluví a mají tam polévku 12 korun
Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš prohlásil, že je hrdým populistou, stáhl se do ústraní a hájí požadavky 2,4 milionu lidí. Foto: Radovan Jelen
1
Domov
Sdílet:

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš prohlásil, že je hrdým populistou, stáhl se do ústraní a hájí požadavky 2,4 milionu lidí. "Fialova vláda nedělá s inflací vůbec nic, protože je tam asociální ministr financí, který řídí vládu místo premiéra, jehož jediným programem je Ukrajina," řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo. Babiš také volal po snížení a zmrazení poslaneckých platů, boji s inflací a ochraně důchodců. "Lže, jako když tiskne," řekl o rozhovoru poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle Babiše vláda premiéra Petra Fialy (ODS) nedělá s inflací vůbec nic. "Protože je tam asociální ministr financí, který řídí vládu místo premiéra, jehož jediným programem je Ukrajina," prohlásil Babiš. Kromě toho také navrhl zmrazení platů politiků na dalších 5 let s tím, že si poslanci vyšší platy nezaslouží.

"Mají dostatečně vysoké platy. Já mám například hrubý příjem 144 tisíc korun, nejsem v žádném výboru, nečerpám na telefon, na kancelář, na ubytování atd. Celé odměňování poslanců je netransparentní," řekl Babiš s tím, že na rozdíl od ostatních poslanců pracuje, v sále sedí a naslouchá, zatímco ostatní celou dobu během jednání sedí v kancelářích a neposlouchají.

Poslanecké platy ve výši 200 tisíc korun jsou podle Babiše dostatečně vysoké. "Mají dva měsíce prázdniny, mají k tomu příjmu další možné výhody, platí jim pohoštění, expertné, ubytování, auto, mobily," pokračuje Babiš a dodává, že nešel do politiky kvůli sobě, ale kvůli lidem. "Je jedno, jaký příjem mám já. Šel jsem do politiky bohatý, a to je dobře. Protože do politiky se má chodit proto, aby se dělalo něco pro lidi, a ne si tam vydělat," doplnil předseda hnutí ANO.

Na otázku, zda-li mají do politiky chodit lidi bohatí odpověděl, že by tam měli chodit především odborníci z různých profesí. "Naše vláda tu nechala za sebou nízký dluh. I když za covidu jsme museli podpořit zaměstnanost a firmy. Já jsem dluh řešil, byl jsem nejlepší ministr financí. Určitě bych se nevzdával EET a efektivně bych čerpal 980 miliard z evropských fondů. Řešil bych ČEZ," říká Babiš o tom, jak by řešit narůstající inflaci a rostoucí státní dluh.

"Já jsem na Úřadu vlády šetřil. Snížil jsem tam náklady o 30 procent. Teď bych určitě ušetřil dva ministry: ministra pro legislativu a ministryni pro vědu. Ministr pro Evropu Bek je tam taky úplně zbytečný. Je tam spousta zbytečných úředníků. Slyšíme, jak se tam hoduje, jak tam mají pohoštění zdarma," doplnil.

Dále si šéf ANO stěžoval na to, že ministři mají kolem sebe velké množství náměstků, poradců a asistentů z řad svých kolegů, kteří neúspěšně kandidovali do Sněmovny. "Ministr školství má šestnáct poradců. Dělají si jen koryta, všechno chtějí zdarma, zaměstnávají stranické kolegy. Nemají co moralizovat a okrádat důchodce, když sami nešetří," řekl Babiš pro deník právo.

Babiš také uvedl, že by si mediální mainstream měl uvědomit, že populismus je politický přístup spočívající ve snaze oslovit běžného občana, který se domnívá, že vládní strany nehájí nebo přehlíží jeho zájmy. "Takových lidí je 2,4 milionu a my je hájíme, proto jsem hrdý populista," domnívá se neúspěšný kandidát na prezidenta České republiky.

"Já na to musím říci, že tato garnitura z toho, co před volbami slibovala, zatím vůbec nic nesplnila. Ale protože vyhráli s podporou médií, tak tu máme jasně dvojí metr," stěžuje si Babiš s odkazem na to, že hnutí ANO je kritizováno a označováno jako populistické.

"Já vím, že je to štve, že tu hnutí ANO je, ale hnutí ANO tu bude, a dlouho. Je to stále nejsilnější subjekt. I panu prezidentovi se nelíbíme a mluví o nás podivně. Když budu mít příležitost, tak mu to řeknu," uvedl Babiš s tím, že nový český prezident Petr Pavel neměl transparentní kampaň.

Babiš si také stěžoval na to, že Petr Pavel označil hnutí ANO za populisty během svého prvního projevu. "Řekl, že jsme vedeni populismem, ale že nejsme zřejmě zásadní hrozbou," prohlásil šéf ANO s tím, že se uchýlil do politického ústraní: "Jsem v parlamentu, kde se mluví a mluví. A mají tam tu bramborovou polévku s paprikou za 12 korun a řízek za 95 korun." Poslanci jsou zaměstnanci občanů a měli by jít příkladem, uvedl Babiš a dodal: "Píší mi důchodci, jak se jim vede, píší mi rodiče, že nemají na obědy dětí, tak já se stydím, že mám polévku za 12 korun."

Bývalý premiér dále v rozhovoru oznámil, že kandidáta na premiéra bude řešit hnutí ANO v roce 2024 a on sám se do Agrofertu vracet zatím nehodlá. "Dokud budu poslanec, tak se do Agrofertu vracet nebudu," uzavírá rozhovor Babiš. Článku si všimlo hned několik představitelů českého veřejného a politického života, kteří na Babišovo tvrzení zareagovali.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že Babiš "lže, jako když tiskne." Zatímco bývalý šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek si všiml Babišova tvrzení, že byl nejlepším ministrem financí a jeho vláda za sebou nechala nízký dluh. Podle Kalouska Babišova vláda zvýšila celkový dluh o 813 miliard korun. "Což je historický rekord za jedno volební období. Problém je, že Fialova vláda tento rekord překoná o desítky procent," napsal Kalousek na Twitteru.

 

Sdílet: