Sněmovna pokračuje, začala schvalovat sporné omezení růstu penzí a jeho úpravy
JEDNÁNÍ SNĚMOVNY
Sněmovna po noční pauze obnovila dnes ráno své jednání, aby rozhodla o vládním návrhu na omezení červnové valorizace důchodů a jeho případných poslaneckých úpravách. Opoziční ANO a SPD podle očekávání v úvodním hlasování neprosadily zamítnutí předlohy, pro bylo 67 ze 154 zákonodárců. Poslanci nyní rozhodují o jednotlivých úpravách novely, do debaty se nikdo nepřihlásil.
Opoziční poslanci připravili přes 370 pozměňovacích návrhů k důchodové novele, které v drtivé většině požadovaly vyšší růst penzí, než prosazuje vláda. Část poslanců své návrhy neuplatnila, i tak podle zpravodaje k předloze Viktora Vojtka (STAN) zbylo k hlasování přes 300 úprav.
Povíce než 80 hodinách konečně hlasujeme.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) March 4, 2023
Ve sněmovně ale nemohou obstrukce přejít v destrukci parlamentarismu a demokratického procesu. Proto bylo správné se jasně ozvat. Stejně jako nerezignovat na jednání, které vede k potvrzeni role opozice stejně jako práv většiny vládnout. pic.twitter.com/h3QQkZOQ3k
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pátek oznámila, že se vzhledem k množství navržených úprav délka jednoho hlasování sníží z 20 sekund na 15.
Schůze Sněmovny začala v úterý v 10:00, tedy před 94 hodinami. Vlastní jednání dolní komory bez přestávek trvalo zatím 69 hodin.
Poslanecká sněmovna ukončila dnes v noci 2. čtení návrhu novely zákona o důchodovém pojištění. Pokračovat v jeho projednávání bude 3. čtením dnes od 8.00 hodin. pic.twitter.com/XC3h74HLQi
— Poslanecká sněmovna ČR (@snemovna) March 3, 2023
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by státní pokladnu neúměrně zatížilo. Opozice vládní návrh odmítá, stejně jako jeho zrychlené schvalování. V případě prosazení předlohy se chce obrátit na Ústavní soud. Podle ní mají důchodci vzhledem k míře inflace nárok na plnohodnotnou valorizaci.