ANO chce přesunout peníze z obrany do strádajícího školství. Já se musím smát, říká Stanjura
PENÍZE PRO ŠKOLSTVÍ
Hnutí ANO navrhuje, že by se nemusela na obranu vynakládat uzákoněná dvě procenta HDP a část z ušetřených prostředků by mohla jít do školství, které podle ministra Mikuláše Beka (STAN) bude v příštím roce potřebovat desítky miliard korun navíc. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že by šlo o porušení zákona a vláda plánuje pro příští rok znovu v rozpočtu dát na obranu dvě procenta. O zvýšení rozpočtu školství musí podle něj jednat celá vláda.
Výdaje na obranu se s ohledem na závazek NATO zvedaly poměrně razantně. Rozpočet ministerstva obrany meziročně vzrostl o 39,4 miliard korun a největší nárůst ve výši 33,2 miliardy korun se projevil v oblasti investic. Celkem tak výdaje resortu obrany dosáhnou letos rekordních 151,2 miliardy korun
Podle hnutí ANO by nicméně k takto razantnímu nárůstu docházet nemuselo a peníze by se mohly využít ve školství. „Podle mého názoru by se nemuselo takovým razantním způsobem navyšovat výdaje na obranu. Místo toho bychom mohli využít peníze ve školství,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS stínová ministryně školství a poslankyně Jana Berkovcová (ANO).
Sám ministr Bek pro Echo24 už dříve řekl, že bude na příští rok požadovat desítky miliard korun navíc. „Já bych nechtěl být u rozpočtu, který nedělá věrohodné kroky k naplnění vládního programového prohlášení. A to stanovuje jako cíl vlády vynakládat na školství průměr zemí OECD. Já si skoro nemyslím, že je reálné, abychom toho dosáhli, ale musíme udělat věrohodné kroky k tomu, aby se to stalo,“ uvedl pro Echo24 Bek.
„Věřím, že i významná část voličů rozumí tomu, že vláda v prvním roce svého fungování musela řešit akutní uprchlickou krizi, válku, dopady cen energií, obranu… Stejně tak ve druhém roce. Ve třetím roce, to je ten letošní, jsme se shodli na potřebě stabilizovat veřejné finance, což je určitě zájem, který stojí vysoko. Vždy do toho naplňování programového prohlášení vstoupil nějaký vnější faktor,“ připustil Bek s tím, že ale v příštím roce, pokud se nestane žádná nepředpokládaná „mezinárodně-politická katastrofa“, by vláda měla dát najevo, že koaliční závazky platí.
Stanjura ve vysílání CNN Prima News odmítl přesouvat peníze z obrany do školství. „Musím se usmívat, protože postupujeme podle zákona, který jsme schválili v tomto volebním období, a který říká, že dvě procenta státního rozpočtu mají být výdaje na obranu. Hlasovala pro to většina klubu hnutí ANO, já tedy nevím, jak hlasovala paní poslankyně, ale pokud hlasovala pro, tak je sama proti sobě,“ poznamenal s tím, že daná procenta jsou spodní hranicí. Podle něj nejde o rozhodnutí vlády ani sněmovny, ale vyplývá to zkrátka ze závazku NATO.
„V dubnu byla nějaká prognóza HDP pro rok 2025, my uděláme jednoduchou matematickou operaci a budeme se držet těchto dvou procent.“ řekl Stanjura.
Za rozpočet zodpovídá celá vláda
Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová však tato slova považuje za výmluvy. „Pan Stanjura mluví jako referent odboru státního rozpočtu a ministerstva financí, nikoliv jako zodpovědný ministr,“ uvedla Schillerová ve vysílání a dodala, že vláda porušila více zákonů, například že pedagogičtí pracovníci mají dostat 130 procent průměrné mzdy. „Absolutně to nebylo dodrženo, takže někde se zákon porušit může a někde se zákon porušit nemůže?“ ptala se Schillerová s tím, že Stanjura rezignoval na boj se šedou ekonomikou.
Stanjura dodal, že nezáleží na jeho rozhodnutí, protože rozpočet dává dohromady celá vláda. „Všichni ministři musí přesvědčit ne ministra financí, ale celou vládu, že jeho priority jsou důležitější než priority jiné. Návrh rozpočtu bude hotov do konce září, máme ještě čtyři měsíce a budeme se snažit najít kompromis,“ řekl Stanjura, který zároveň označil argumenty ministra školství za pádné, nicméně zopakoval, že rozhodnout musí vláda.
Připomněl, že příští rok je volební. „Já myslím, že je to logické, děje se to před každými volbami. Ministři vidí svůj resort, formulují požadavky jednotlivých resortů. Podle mě ale máme jako vláda zodpovědnost za všechny resorty, ne jen za ten jeden, který máme svěřený,“ uvedl Stanjura.
Stanjura zároveň hovořil o tom, že dosud nebyla nalezena shoda na zdanění tichého vína. „Ta jednání jsou v tomto konkrétním případě příliš dlouhá, já z toho radost nemám. Ale ty odhadované příjmy v prvních letech jsou stovky milionů, možná jedna nebo dvě miliardy, to určitě to není něco, co by zachránilo příjmy státního rozpočtu,“ řekl ministr.