„Umělá inteligence je splněný sen StB. Všechny důsledky si ani neumíte představit“
O HROZBÁCH A PŘÍLEŽITOSTECH AI
Již je to víc než rok, kdy společnost OpenAI představila svou umělou inteligenci (AI) ChatGPT a laická veřejnost si poprvé uvědomila možnosti této technologie. Ta se od té doby zlepšuje mílovými kroky. Stále dokonalejší generátory obrázků i videí, napodobování hlasu, ale třeba i strach z ideologické manipulace, to vše je již součástí veřejného diskurzu. O zdánlivě rapidním vývoji umělé inteligence a dopadech na společnost debatovali Josef Šlerka, vedoucí oboru studia nových médií v Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK, Marian Kechlibar, matematik a publicista, Tomáš Rosa, hlavní kryptolog kompetenčního centra skupiny Raiffeisen Bank International, a David Herel, student na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT.
Před pár týdny OpenAI, lídr ve vývoji umělé inteligence, představil Soru, program, který dokáže textové zadání převádět přímo na video. Jen tři dny předtím Yann LeCun, šéf vývoje v Metě neboli Facebooku, tvrdil, že něco takového je v blízké době nemožné. Překvapil vás rychlý vývoj umělé inteligence zhruba v posledním roce?
Herel: Nejsem si jist, v jakém kontextu to řekl, podobné technologie jsou tu již pár let a na konferencích jsem to vídal relativně často. Ale jinak mě to nepřekvapilo. Je to další inkrementální vývoj té technologie. Podle mě se tam nic revolučního nestalo a jenom se inkrementálně zlepšila kvalita dat, víc tréninkových dat, víc anotátorů a možná malinko lepší hyperparametry, ale střeva strojových učení jsou pořád stejná.
Rosa: Tak já si dovolím být obecnější a říct, že mě za posledních několik let v AI nepřekvapilo nic. Překvapila mě reakce lidí na to, co se stalo.
Šlerka: A to já to mám obráceně. Mě reakce lidí nepřekvapila. Mě nejvíc překvapila míra demokratizace té technologie. Já jsem si na začátku minulého roku říkal, že ta chvíle, kdy nějaké snesitelné obecné jazykové modely budeme schopni pouštět víceméně na noteboocích, je ještě daleko, a zdá se, že není.
Celý podcast najdete zde.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.