Von der Leyenová přežila. Je to ale její absolutně poslední šance, varují socialisté
NEDŮVĚRA VON DER LEYENOVÉ
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podle očekávání s rezervou přežila dnešní hlasování o nedůvěře ze strany Evropského parlamentu. Podpořili ji totiž nejen její mateřští evropští lidovci, ale také partnerské frakce liberálů a socialistů. Druhá zmíněná frakce nicméně avizuje, že je to pro von der Leyenovou z pohledu části jejich poslanců „absolutně poslední šance“. Vadí jim totiž, že von der Leyenová čím dál častěji vychází vstříc pravici.
Většina poslanců Evropského parlamentu, kteří hlasovali o návrhu předloženém rumunským pravicovým poslancem z frakce Evropských konzervativců a reformistů, předsedkyni Komise podpořila. Pokud by hlasování prohrála, von der Leyenová a zbytek její Komise by museli odstoupit. Místopředsedkyně Parlamentu Katarina Barleyová ze Socialistů a demokratů však uvedla, že mnoho poslanců je rozhodnuto, že toto bude pro von der Leyenovou „absolutně poslední šance“.
Proti návrhu hlasovalo 360 poslanců, 175 bylo pro a 18 se zdrželo hlasování. K hlasování se dostavilo 553 ze 720 poslanců Evropského parlamentu. K přijetí návrhu by bylo zapotřebí 360 hlasů. Z českých europoslanců hlasovali pro ti, kteří patří k Patriotům pro Evropu, tedy ti z hnutí ANO a také Filip Turek a Nikola Bartůšek, dále pak europoslanci Kateřina Konečná a Ondřej Dostál zvolení za hnutí Stačilo!. Europoslanci z ODS pak při hlasování odešli ze sálu a uvedli, že hlasování bylo politicky velmi netaktické, protože nyní se zdálo, že von der Leyenová je ochotná ustoupit ve spolupráci s pravicí v některých opatřeních v rámci Green Dealu a tento krok ji vrátí zpátky k užšímu spojenectví s levicí.
Přestože měla podporu své vlastní Evropské lidové strany a také socialistů, liberálů z Renew a Zelených, mnoho europoslanců z těchto skupin se k hlasování nedostavilo. Politické rodiny napříč spektrem využily tento postup k tomu, aby vyjádřily své stížnosti na Komisi, ať už se jednalo o transparentnost a přílišnou centralizaci moci, ústupky v otázce Zelené dohody nebo obvinění z porušování institucionálních postupů EU.
To také otřáslo koalicí stran, které podporují druhé funkční období von der Leyenové, přičemž socialisté a liberálové se s předsedkyní Komise stále více rozcházejí. Ostře kritičtí byli například kvůli stažení legislativy spojené s tzv. Green Claims. Obě skupiny před hlasováním hrozily, že se zdrží hlasování kvůli obavám, že se Komise posouvá doprava. Liberálové však ustoupili s tím, že se nechtějí podílet na „hrátkách krajní pravice se stabilitou Evropy“, uvedl mluvčí Renew.
Socialisté je následovali ve čtvrtek večer poté, co si zajistili ústupek von der Leyenové ohledně dlouhodobého rozpočtu EU, který má Komise předložit příští týden. Předsedkyně Komise slíbila levicovému středu, že Evropský sociální fond, který je určen k řešení chudoby a podpoře zranitelných skupin, zůstane součástí rozpočtu, přestože dříve naznačovala, že bude zrušen.
Gheorghe Piperea, který s návrhem přišel, avizoval, že počítá s neúspěchem, ale Von der Leyenová by se podle něj měla připravit na „několik“ dalších snah o vyslovení nedůvěry. Návrh proti von der Leyenové podpořil jeden člen skupiny socialistů (Ciaran Mullooly – Irsko) a jeden člen Renew (Matjaž Nemec – Slovinsko). Dva členové frakce von der Leyenové z EPP (Vincze Loránt a Iuliu Winkler, oba z politické strany Demokratická aliance Maďarů v Rumunsku) se zdrželi hlasování.
Hlasování se zdrželo také pět členů frakce Renew (Barry Andrews – Irsko, Irena Joveva – Slovinsko, a Engin Eroglu, Christine Singer a Joachim Streit – všichni Německo) a tři poslanci Evropského parlamentu z frakce S&D (Alex Agius Saliba – Malta, Vytenis Andriukaitis – Litva, a Aodhán Ó Ríordáin – Irsko).