Babiš: Vlastně jsem rád, že nejsem prezidentem

ROZHOVOR

Babiš: Vlastně jsem rád, že nejsem prezidentem
Andrej Babiš. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Expremiér Andrej Babiš opět na víkendovém volebním sněmu ANO nemá soupeře, přestože několikrát slíbil, že už kandidovat nebude. Hnutí se tak sjíždí na v zásadě rozhodnutou akci. Babiš, který letos oslaví 70 let, si podle svých slov dokáže představit, že by případně znovu seděl na Úřadu vlády a ani moc nelituje, že před rokem v boji o Pražský hrad prohrál s prezidentem Petrem Pavlem. V krátkém předvolebním rozhovoru pro dení Echo24 se také znovu pustil do novinářů. „Naším největším soupeřem jsou provládní aktivistická média, politologové a komentátoři,“ kritizuje.

Na sněmu asi žádné překvapení čekat nemůžeme, že?

Jaké byste si přáli? Novináři zase budou psát, že jsem byl jediný kandidát, když i v jiných stranách bývá jen jeden. Minule jsem měl relativně málo procent, tak uvidíme, jak to bude tentokrát.

Chcete být znovu premiérem? Absolvoval byste to celé znovu?

To záleží na lidech a výsledcích voleb. Máme tři kandidáty na premiéra. Mě, Karla Havlíčka a Alenu Schillerovou. Já sloužím lidem. Pokud budu cítit podporu, tak možná ano, ale není to můj hlavní cíl. Vybudoval jsem hnutí, mám radost, že funguje a jsme významná politická síla. Jestli budu premiérem, záleží na tom, jestli skončíme v koalici, nebo opozici. Je předčasné o tom mluvit.

Dokážete si tedy představit, že byste byl předsedou hnutí ANO, ale premiérem či premiérkou Karel Havlíček, případně Alena Schillerová?

Určitě ano.

Rodina by to s vámi ještě zvládla?

Ta si už delší dobu nepřeje, abych byl v politice. A hlavně po tom, co moje paní zažila v rámci prezidentské kampaně, která byla nechutná a agresivní. Chtěli nás zastřelit, málem nás ušlapali v Jablonci, měli jsme zničená auta. Je to stále ta stejná mainstreamová síla, která tu prostě Babiše nechce. Vlastně jsem rád, že nejsem prezidentem, protože mám určitě o mnoho lepší život než chudák Petr Pavel. Kdyby mi někdo jako Petr Kolář řekl, že ze mě udělá premiéra nebo prezidenta, tak ho okamžitě vyrazím.

Opakovaně vylučujete případnou povolební spolupráci s ODS. Můžete vyloučit i to, že byste se po volbách nespojil s SPD, nebo například nepošilháváte po některých subjektech, které jsou aktuálně mimo parlament?

Je to o lidech. I v ODS jsou lidé schopní a neschopní. S tou ale určitě ne, je to náš hlavní soupeř. Pan premiér teď řeší ty svoje peníze a jeho strana se vrátila do devadesátek. My spíš potřebujeme 51 procent. Největší polistopadová chyba je, že nemáme většinový systém.

Na to moc jako země uzpůsobení nejsme.

Že jsou ty koalice a ve finále je zajímavé pozorovat, jak se to mění. Jak říkal pan prezident Zeman, to stupňování je přítel – nepřítel – koaliční partner.

Mě ale zajímá, s čím pak chcete jít do voleb. Na čem se jako ANO chcete do budoucna profilovat?

Chceme zdůraznit, že jsme hnutí pro všechny. Pro mladé, pro rodiny s dětmi. Máme kompetentní stínovou vládu, aktualizujeme program do příštích voleb. Jde o řízení země, kterou teď nikdo neřídí. Podívejte se na HHC, my jsme navrhovali zákaz od ledna roku 2023, a kolik dětí od té doby skončilo v nemocnici. Kdybych byl premiér, řekl bych Bartošovi (ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi – poznámka), ať zaleze do díry a Dvořáka bych tam vůbec neměl (ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka – poznámka). Naše evropské předsednictví stálo miliardy a byly z toho maximálně chlebíčky a fotky. Já jsem tu vládu skutečně řídil.

I vám se lidé smáli a poukazovali na zmatky vaší vlády.

Ano, byli jsme menšinová vláda, byl tam koaliční partner, ale vždy jsme se s Janem Hamáčkem nějak dohodli. Museli jsme bohužel dělat kompromisy, protože není ten většinový systém. Fiala ale vládu neřídí a stále ustupuje těmto pidistranám, jako jsou Piráti.

Petr Fiala ale zvládá vládu o pěti stranách.

Vždyť to je jen moderátor, akorát ničí značku ODS. Ta vláda je úplně zoufalá, dělá ostudu v zahraničí. Rakušan se ani neumí obléct, Fiala tam čte z papíru nějaký small talk.

Zrovna zahraniční politika této vlády je dávána za příklad, ať už jde o přístup k Ukrajině nebo Izraeli.

To je ale úplně stejná politika, jakou jsme dělali my. Akorát o tom média teď píší jinak.

Takže byste to dělal stejně?

Určitě. My jsme měli prozápadně orientovanou zahraniční politiku. Tehdy ještě na Ukrajině nebyla válka, ale já jsem byl druhý premiér, který byl v listopadu 2019 v Kyjevě na obědě s prezidentem Zelenským a celkem jsem s ním mluvil asi čtyřikrát. odsoudil jsem i anexi Krymu, to novináři ovšem nenapíšou. Vy jen připomínáte, kde jsme například změnili názor.

To ale měníte často. Nejen u eura.

Miloš Zeman říká, že jen blbec nemění názory. Naším největším soupeřem jsou provládní aktivistická média, politologové, komentátoři. Ti zoufalci ve vládě se klepou, aby tam zůstali. Co by jinak dělali?

Co bude s vaší poslaneckou kanceláří v Roudnici nad Labem? Poslední dobou tam moc nejezdíte, na stránkách hnutí ANO ale stále inzerujete, že se v ní ukážete každý týden.

To je pravda, teď tam jezdím méně. Místo toho se setkávám s lidmi jinde, točím videa. Vždy je tam můj asistent, který to všechno sepíše a já to pak řeším, takže se nestává, že by se k nám někdo nedostal. Ten čas je bohužel omezený, ale pokusím se tam jezdit víc, i když teď budu jezdit i obytňákem.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články