„Právní analýza je pro ni zdrcující,“ říká opozice. ANO a SPD se pokouší sesadit Pekarovou Adamovou
POKUS O ODVOLÁNÍ
Poslanci se sešli k návrhu opozičních ANO a SPD na odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Koalice s největší pravděpodobností konání mimořádné schůze neumožní, hlasování o konci Pekarové Adamové v čele dolní komory se tak na rozdíl od loňského dubna neuskuteční. Tehdy opoziční pokus o sesazení předsedkyně Sněmovny neuspěl.
Stejný postoj vládního tábora se očekává k další mimořádné schůzi svolané na čtvrtek, na které by měli poslanci projednat předlohu předsedy ANO Andreje Babiše o pětiletém zmražení platů vrcholných politiků. Sněmovna ani v tomto případě návrh programu schůze patrně neschválí. Před hlasováním o programu budou moci vystoupit jen řečníci s přednostním právem.
Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová uvedla, že se jedná o historický okamžik. „Pouze podruhé v historii dolní komory má dojít k hlasování o odvolání jejího nejvyššího představitele. A je symbolické, že obě tato hlasování spojuje jedno jediné jméno – Markéta Pekarová Adamová. Za chvíli seznámím poslance s právní analýzou opakovaných porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny ze stany paní předsedkyně. Mohu prozradit už teď, že je pro ni naprosto zdrcující,“ uvedla Schillerová na síti X.
„Neděláme si iluze, že čtyřkoalice předsedkyni TOP 09 nepodrží. Paní Pekarová má totiž to hlavní, co pětikoalice pro své vládnutí potřebuje. Aroganci. Dostatek arogance, aby čtyři roky pomáhala zadupat všechno, co přichází od opozice, i kdyby tím měla porušovat pravidla Sněmovny, a dokonce ohýbat Ústavu. To vše prokázala, že opravdu umí,“ uvedla Schillerová.
Sama Pekarová Adamová uvedla, že hnutí ANO tím zastírá, že jeho jediným programem je destrukce jednání Sněmovny. Koalice v reakci na postup opozice už podle ní začala sbírat podpisy pod návrh na odvolání Karla Havlíčka (ANO) z pozice místopředsedy Sněmovny.
Zmrazení platů vrcholných politiků neprosadila dvojice opozičních hnutí minulý týden na jednání rozpočtového výboru o vládní platové novele, kterou by příští rok měly vzrůst téměř o sedm procent. Politici se musejí nastavením platů ústavních činitelů zabývat potom, co Ústavní soud v květnu zrušil základní koeficient pro jejich výpočet. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku.