Covid z Číny znovu straší svět a zavádí se restrikce. „Nakazilo se 37 milionů lidí za den.“
COVID VS. SVĚT
Rychlé šíření koronaviru v Číně a chystané otevření čínských hranic v lednu vyvolává v řadě zemí obavy. Japonsko, Indie, Tchaj-wan, Spojené státy nebo Itálie oznámily, že od cestujících z Číny budou vyžadovat při vstupu negativní testy na koronavirus. Další evropské státy zavedení covidových restrikcí zvažují včetně Francie nebo Německa, zatímco Česko se bude řídit podle postupu EU. "V Číně se během jediného dne nakazilo covidem 37 milionů lidí. To by byl naprostý rekord, neboť dosud činil nejvyšší počet globálně nakažených zhruba čtyři miliony osob," píše ekonom Lukáš Kovanda.
Peking v úterý oznámil, že obnoví vydávání dokladů, které umožní Číňanům cestovat za účelem turistiky. Od 8. ledna také čínské úřady zruší nutnost absolvovat po příjezdu do Číny karanténu. Podle dnešního oznámení čínských úřadů nebude nutný po příjezdu do Číny ani PCR test na koronavirus.
Po zprávách o chystaném otevření čínských hranic 8. ledna zaznamenaly čínské cestovní kanceláře a letecké společnosti na webu obrovské zvýšení zájmu o cesty do zahraničí. Uvolnění restrikcí přichází krátce před oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna. Řada Číňanů má kolem Nového roku týden volna a vydává se na cesty. Miliony migračních dělníků v rámci Číny odjíždějí do svých domovských měst za rodinami, zatímco bohatší lidé vyrážejí na výlety.
Hlavní ekonom Trinity Bank a spolupracovník redakce Echo24 Lukáš Kovanda k tomu dodal, že čínský režim nezřízeně uvolnil drakonické covidové restrikce a v rámci přístupu „ode zdi ke zdi“. "Dochází k dramatickému nárůstu počtu nakažených, hospitalizovaných a také zemřelých, byť existují značné pochyby o transparentnosti čínských oficiálních údajů," podotýká Kovanda.
Back for bad. Covid je po delší době hlavní hrozbou pro akcie ve světě. Americké burzy dnes opět padají, jelikož stoupá obava, že Čína nákazu roznese po celé planetě. Až do hořkého dna: akcie za sebou mají nejhorší rok od roku 2008, ztratily letos globálně pětinu své hodnoty. pic.twitter.com/95DpHInPhb
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) December 28, 2022
Kovanda se také domnívá, že je covid po delší době opět hlavní hrozbou pro akciový svět. "Americké burzy dnes opět padají, jelikož stoupá obava, že Čína nákazu roznese po celé planetě. Až do hořkého dna: akcie za sebou mají nejhorší rok od roku 2008, ztratily letos globálně pětinu své hodnoty," podotýká hlavní ekonom Trinity Bank.
"Podle dat Bloombergu se v minulém týdnu během jediného dne nakazilo v Číně covidem 37 milionů lidí. To by byl naprostý rekord, neboť dosud činil nejvyšší počet globálně nakažených během jednoho dne zhruba čtyři miliony osob," píše Kovanda s tím, že rychlé šíření covidu v Číně může ohrozit velmi křehké globální dodavatelsko-odběratelské řetězce. "V Česku to pociťují například zájemci o některé druhy léků, které jsou jen obtížně k dostání, pokud vůbec. Za nedostatkem stojí z velké části závislost jejich výroby na Číně," domnívá se ekonom.
Covidové cestování ve světě
Spojené státy budou od všech cestujících starších dvou let přilétajících v letadlech z Číny vyžadovat negativní testy provedené ne více než dva dny před odletem, a to nehledě na jejich národnost nebo očkovací status. Opatření USA zavedou od 5. ledna, píše AFP.
Italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci ve středu uvedl, že nařídil povinné testování všech cestujících z Číny, včetně těch, pro které je Itálie jen tranzitní zemí. U odebraných vzorků se bude také zkoumat varianta koronaviru. "Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva," cituje ministra deník Corriere della Sera. Italské úřady se obávají zavlečení nové varianty covidu-19 na své území.
Italské zdravotnické úřady začnou testovat všechny příchozí z Číny na přítomnost koronaviru poté, co byl virus zjištěn téměř u poloviny cestujících ve dvou letadlech letících z Pekingu do Milána. "Padesát procent cestujících dvou letů z Číny do Milána je pozitivní na covid-19. Itálie plánuje zahájit testy na přítomnost virů u všech příletů z Číny a země monitoruje situaci v souvislosti s výskytem viru v Číně," píše agentura Bloomberg.
Návrat v čase o přesně tři roky zpět. Covid se opět šíří na lince Čína - Itálie. Skoro polovina cestujících na trase z Pekingu, resp. Šanghaje do Milána měla covid. pic.twitter.com/YJ5w7u5g1A
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) December 28, 2022
Povinné testy na covid-19 pro všechny cestující z Číny, které ve středu zavedla Itálie, by měly platit v celé Evropské unii, aby toto opatření bylo efektivní. Na své tiskové konferenci před závěrem roku to řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Podle ní dosud provedené testy ukázaly, že lidé, kterým vyšly testy pozitivní, byli nakažení už známými virovými variantami omikron.
"Návrat v čase o přesně tři roky zpět. Covid se opět šíří na lince Čína - Itálie," připomíná Kovanda s odkazem na začátky pandemie. Po zasedání vlády Schillaci uvedl, že cestující s pozitivním testem půjdou do izolace. Podle italských médiích vláda požádá Evropskou komisi o koordinaci na unijní úrovni, protože řada cestujících z Číny může přiletět do Itálie přes jinou zemi schengenského prostoru.
Česko nebude zatím řešit pravidla pro cestující přijíždějící z Číny samostatně jako Itálie, která kvůli riziku šíření koronaviru zavádí povinné PCR testy. Případná protiepidemická opatření se budou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie. Čínské hranice byly kvůli epidemii téměř tři roky uzavřené, na začátku ledna by se měly otevřít bez nutnosti karantény, která dosud cestování omezovala. Čína se nyní po náhlém a rychlém rozvolnění přísných protiepidemických pravidel potýká s obrovským nárůstem vážně nemocných pacientů s covidem-19.
"ČR situaci v Čínské lidové republice monitoruje a hodnotí na základě dostupných informací. Aktuálně v oblasti nastavení preventivních mechanismů probíhá na úrovni EU odborná diskuse ke zhodnocení situace a k aplikaci případných opatření," uvedl mluvčí Jakob. Platí podle něj dohoda o koordinovaném postupu na úrovni EU.