Kanada odkládá státní systém sebevražd duševně nemocných, lékaři nejsou připraveni
ASISTOVANÉ SEBEVRAŽDY
Kanadská progresivistická vláda se rozhodla odložit plánované rozšíření státního programu asistovaných sebevražd, kvůli kterému by se eutanazie stala přístupná i pro osoby trpící pouze duševním onemocněním. Stalo se tak po protestech zastupitelů jednotlivých kanadských provincií, podle kterých jejich systémy zdravotní péče nejsou na nové žadatele o asistovanou sebevraždu připraveny.
„Každá kanadská provincie, každé teritorium, nám řekly, že nejsou připraveni. Rozumím tomu, že někteří lidé si myslí, že jsme připraveni, ale když ti, jejichž prací je tuto službu poskytovat, tvrdí opak, tak jim musíme naslouchat,“ prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci kanadský ministr zdravotnictví Mark Holland. Provincie i jednotlivé nemocnice se vesměs obávají, že jejich zdravotnický personál nemá dostatečný výcvik, který by mu umožnil určit, zda daný pacient trpící depresemi nebo jiným duševním onemocněním má skutečně na asistovanou sebevraždu nárok.
Pozastavit rozšíření zákona, které původně mělo vstoupit v platnost 17. března, na začátku týdne doporučila speciální parlamentní komise. Ve čtvrtek byla následně předložena legislativa, která navrhovanou změnu odkládá až na rok 2027.
Mnozí zastánci rozšíření kanadského programu lékařské pomoci při umírání, jak legislativa země eutanazii oficiálně označuje, však Hollandovo vyjádření vnímají jako projev alibismu a snahy vyhnout se politické kontroverzi. Nezisková organizace Dying with Dignity (Umírání s důstojností), která za rozšíření zákona veřejně lobbovala, ve čtvrtek uvedla, že je „rozčarována“ tímto vývojem a odložení legislativní úpravy označila za „popření ústavních práv trpících lidí v celé Kanadě“.
Kanada asistované sebevraždy původně zlegalizovala v roce 2016 a přístup k nim zprvu měli pouze lidé, u nichž bylo zjevné, že trpí nevyléčitelnou a zároveň smrtelnou chorobou. Od zákonné úpravy v roce 2021 se pro eutanazii mohou rozhodnout i ti pacienti, jejichž nemoc je sice nevyléčitelná, ale nikoli smrtelná.
V Kanadě se běžně ozývají hlasy, podle kterých jsou eutanazie dostupné až příliš snadno. Veřejnou debatu rozvířil například případ z roku 2019, kdy asistovanou sebevraždu podstoupil jednašedesátiletý muž, jehož žádost byla zdůvodněná jediným zdravotním neduhem – ztrátou sluchu.
Od roku 2016 v Kanadě každoročně rostl počet lidí, kteří se rozhodli eutanazii podstoupit. Zatímco v prvním roce fungování programu kanadští lékaři vykonali asistovanou sebevraždu u 1018 pacientů, v roce 2022 se toto číslo vyšplhalo až na 13 241 osob.