Americký minstr obrany Hegseth ignoruje Ramstein. Role vůdců se chopí Britové a hlavně Němci
RAMSTEIN
Americký ministr obrany Pete Hegseth se nezúčastní shromáždění 50 zemí za účelem koordinace vojenské podpory pro Ukrajinu, tzv. setkání "Ramstein," uvedlo podle serveru Defense News tento týden několik evropských představitelů a jeden americký činitel. Bude to tak poprvé, kdy se koalice sejde bez účasti amerického ministra obrany.
Skupina se sejde 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo a Británie. Podle ukrajinských zdrojů budou Němci zvlášť aktivní. Hegseth se sice zúčastnil poslední schůzky v únoru, i když se stal prvním americkým ministrem obrany z 26 dosavadních jednání, který akci nevedl.
Hegseth se nepřipojí osobně a neočekává se, že by se připojil virtuálně. I když je možné, že někteří američtí úředníci na jednání v Bruselu budou.
Spojené státy stále posuzují, jak se jejich představitelé zapojí do různých fór, která podporují Ukrajinu, včetně těch, která pomáhají řídit bezpečnostní pomoc a výcvik, uvedl americký úředník.
Pro Evropany je nepřítomnost amerického ministra obrany nejnovější známkou toho, že Trumpova administrativa přistupuje k vyzbrojování Ukrajiny s nižší prioritou, což také Hegseth jasně řekl na posledním setkání v únoru.
V projevu z Bruselu Hegseth pokáral evropské úředníky a vyzval je, aby převzali větší kontrolu nad vlastní obranou, než aby se spoléhali na 75letou roli Ameriky při obraně kontinentu. Vyloučil také možnost členství Ukrajiny v NATO předtím, než by administrativa sama o tom rozhodla.
„Prezident [Donald] Trump nikomu nedovolí, aby proměnil strýčka Sama ve strýčka Suckera, (Najivku),“ uvedl Hegseth s odkazem na citát bývalého prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.
Dnes ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha potvrdil že "Ramstein" se bude konat pod předsednictvím Velké Británie a Německa, a zdůraznil přitom "aktivní rolí Německa". "Proto bude tento formát nadále existovat a bude pracovat na posílení jak obecné bezpečnosti, tak bezpečnosti Ukrajiny," řekl Sybiha.