Chaos v reakcích na Trumpa. Ministerstvo zpochybnilo velvyslancův rozhovor, Pavel blahopřál už loni
ČESKÉ ZASTOUPENÍ
Inaugurace amerického prezidenta Donalda Trumpa přinesla nejen řadu nečekaných výroků samotného Trumpa, situaci komplikují i nejasnosti ohledně vyjádření českých představitelů.
Český velvyslanec ve Washingtonu Miloslav Stašek byl jediným českým zástupcem přítomným na inauguraci přímo v Kapitolu. Po skončení ceremoniálu komentoval pro ČTK Trumpův inaugurační projev jako překvapivě agresivní. Trumpův projev byl rázný, nenastínil tolik vize do budoucna, uvedl. Stašek se zaměřil především na konkrétní body projevu, například na Trumpovo oznámení o znovuvyhlášení krizového stavu kvůli nelegální migraci, o nasazení vojáků na jižní hranici USA nebo úmysl začít intenzivně využívat zásoby fosilních paliv a vyvážet je do světa.
Velvyslanec Stašek rozhovor tomuto mediu včera neposkytl. V textu není citace, o kterou se titulek opírá. Pokud Idnes z vychází z infobanky čtk, tak ani tam jsem takovou citaci nedohledal. Diky; Daniel Drake, mluvčí MZV
— Daniel Drake (@czechdrake) January 21, 2025
Podle Staška mohla inaugurace nabídnout více vizí. Věci, které v řeči vypíchl, Trump opakuje od předvolební kampaně, mínil. Dodal, že překvapivá byla zmínka o Panamském průplavu a že zahraniční politice se prezident věnoval pouze okrajově.
Ceremoniál byl ovlivněn počasím, což vedlo k přesunu akce do vnitřních prostor Kapitolu. „Tím došlo k omezení kapacity. My jsme seděli hned vedle rotundy, kde probíhal slib,“ popsal Stašek. Dodal, že Trump následně vystoupil s projevem i k diplomatickému sboru, což umožnilo menší diskusi.
Ministerstvo zahraničí dementuje rozhovor
Problémem ale je, že není jasné, co Stašek ve skutečnosti řekl, protože na veřejnosti není oficiální nahrávka ani celý přepis. Vyjádření velvyslance ovšem zpochybnilo ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Daniel Drake uvedl, že rozhovor nebyl autorizován a obsahoval nepřesnosti. „Velvyslanec Stašek rozhovor tomuto médiu včera neposkytl. V textu navíc není citace, o kterou by se titulek mohl opírat,“ sdělil Drake. Kritizoval také způsob, jakým byla parafrázována Staškova slova, a označil to za problematické.
Prezident Petr Pavel, který byl v době inaugurace na pracovní cestě v Černé Hoře, se k Trumpovu návratu do Bílého domu vyjádřil stručně. „Dívejme se na to pozitivně. Co si můžeme vzít z tohoto okamžiku očekávání, který přinesla nová administrativa, především ohledně řešení války na Ukrajině,“ řekl Pavel novinářům. Otázkou podle něj zůstává, jaké kroky Trumpova administrativa podnikne v oblasti hospodářských vztahů s Evropou.
Text gratulačního dopisu
Na otázku deníku Echo24, zda Pražský hrad zaslal telegram či gratulaci a proč chybí oficiální vyjádření na sociálních sítích, Pavlovo tiskové oddělení pouze uvedlo, že Trumpovi český prezident pogratuloval ke zvolení prostřednictvím oficiálního dopisu v listopadu loňského roku.
„Hned po zvolení mu na sítích oficiálně blahopřál (viz tweet z 6.11.) a následně zaslal gratulační dopis. Prezident republiky je od pondělí na pracovní cestě mimo ČR. Nad rámec tamního programu se k inauguraci vyjádřil přítomným novinářům,“ sdělila za prezidentskou kancelář mluvčí Karolína Blinková.
V dopisu adresovaném Donaldu Trumpovi Pavel zdůraznil dlouhodobé přátelské vztahy mezi Českou republikou a USA a jejich důležitost v kontextu mezinárodní bezpečnosti.
„Českou republiku a Spojené státy americké historicky pojí přátelské vztahy, které jsou již čtvrt století podloženy spojenectvím v NATO. (...) Pevná transatlantická vazba je základem prosperity a bezpečnosti obou břehů Atlantiku a je zásadní i pro stabilitu dalších regionů světa,“ uvedl Pavel v dopise. Zmínil také význam jednoty Západu tváří v tvář ruské agresi a další oblasti možné spolupráce, včetně kybernetické bezpečnosti a energetiky.
Reakce na Trumpův projev přišla i od dalších českých politiků. Premiér Petr Fiala ocenil bezpečnostní a obchodní vztahy mezi Českem a USA, zatímco ministr zahraničí Jan Lipavský zdůraznil význam transatlantické spolupráce. Trumpův projev ocenili také opoziční politici, například předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který jej označil za projev silného lídra.
Z českých politiků inauguraci ve Washingtonu dále sledovali například europoslanci Klára Dostálová a Ondřej Knotek (oba ANO), šéf Motoristů sobě Petr Macinka a europoslanec za Motoristy Filip Turek či šéf Přísahy Róbert Šlachta. Na rozdíl od Staška však ne přímo v Kapitolu. Macinka ze stadionu Capital One, kam se Trump později chystal, vzkázal, že v aréně je vítězná atmosféra. Je podle svého vyjádření zvědavý, jak se Trumpovy plány projeví skrze konkrétní dekrety. Domnívá se, že kroky hlavy státu změní nejen Spojené státy, ale celý svět.