Putinovo odhalení o smrti Prigožina: „V těle se našly střepiny granátů“
PUTIN O ZBRANÍCH
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek nevyloučil, že by Rusko mohlo po třech desetiletích obnovit jaderné zkoušky a že by mohlo odstoupit od ratifikace smlouvy o jejich všeobecném zákazu. Oznámil také, že Rusko úspěšně vyzkoušelo mezikontinentální střelu s plochou dráhou letu a s jaderným pohonem Burevestnik, jejíž schopnosti označil za bezkonkurenční. Putin také ohlásil dokončení vývoje „supertěžké“ mezikontinentální rakety Sarmat, která by měla být v nejbližší době zařazena do výzbroje. Putin se vyjádřil také k náhlé smrti vůdce ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina. V jeho těle a tělech dalších obětí mělo dojít k nálezu střepin ručních granátů.
„Provedli jsme poslední úspěšné zkoušky Burevestnika, střely s globálním doletem a jaderným pohonem,“ řekl šéf Kremlu podle agentury RIA Novosti. Ta připomněla, že poprvé o Burevestniku jako střele s prakticky neomezeným doletem a dalších zbraních, schopných zajistit strategickou rovnováhu ve světě na desítky let dopředu, informoval Putin 1. března 2018 ve svém poselství před prezidentskými volbami. Střela schopná nést jadernou hlavici by podle ruských vojáků neměla být zachytitelná stávajícími i budoucími systémy protiraketové a protivzdušné obrany.
Šéf Kremlu řekl, že není třeba měnit ruskou jadernou doktrínu, protože jakýkoli útok na Rusko by ve zlomku vteřiny vyvolal odvetu v podobě stovek jaderných střel, jejichž úder by žádný nepřítel nemohl přežít. „Musíme to změnit? A proč? Všechno se dá změnit, ale já prostě nevidím jako potřebu,“ řekl Putin o jaderné doktríně s tím, že existence ruského státu není ohrožena.
„Myslím, že nikoho se zdravým rozumem a jasnou pamětí nenapadne použít jaderné zbraně proti Rusku,“ řekl. „Slyším výzvy začít zkoušky jaderných zbraní, vrátit se k testování,“ dodal Putin, podle agentury Reuters v narážce na návrhy politologů a komentátorů, kteří tvrdí, že takový krok by znamenal „silný vzkaz nepřátelům“ Moskvy na Západě. Poznamenal, že Spojené státy podepsaly smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, ale neratifikovaly ji, zatímco Rusko ji podepsalo a ratifikovalo. Smlouva z roku 1996 dosud nevstoupila v platnost, protože ji dosud neratifikoval dostatečný počet zemí.
Vojenští analytici tvrdí, že obnovení jaderných zkoušek ze strany Ruska, Spojených států nebo obou velmocí by bylo hluboce destabilizující v době, kdy je napětí mezi oběma zeměmi největší za posledních 60 let, podotkl Reuters a připomněl, že Putin v únoru pozastavil účast Ruska na smlouvě s USA omezující počet strategických jaderných zbraní.
"V těle obětí katastrofy se našly střepiny granátů"
Putin se vyjádřil i k záhadné smrti Prigožina. V tělech obětí pádu letadla, ve kterém přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Kremlu zahynul vůdce ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin a jeho nejbližší spolupracovníci, se našly střepiny ručních granátů, prohlásil dnes podle agentur ruský prezident Vladimir Putin. Současně dodal, že testy na alkohol a drogy v krvi obětí letecké katastrofy se nedělaly.
„Vím, že určitě visí ve vzduchu otázka, co se stalo s vedením (žoldnéřské) společnosti. Doslova před pár dny mi šéf vyšetřovatelů hlásil, že v tělech obětí letecké katastrofy se našly střepiny ručních granátů,“ řekl Putin na konferenci v diskusním klubu Valdaj v černomořském letovisku Soči. „Zvenčí nic na letadlo nepůsobilo, to už je zjištěný fakt, výsledek zkoumání Vyšetřovacího výboru Ruské federace,“ dodal. Zmíněný výbor představuje v Rusku federální kriminální ústřednu.
Uvedl také, že kriminalisté nezkoumali, zda se v krvi lidí, kteří zahynuli spolu s Prigožinem, vyskytují stopy alkoholu či drog. „Bohužel na výskyt alkoholu či drog v krvi zemřelých se testy nedělaly. Ačkoliv víme, že po známých událostech (vzpouře žoldnéřů a jejich tažení na Moskvu – pozn. ČTK) tajná služba FSB našla v sídle společnosti v Petrohradu nejen deset miliard rublů, ale i pět kilogramů kokainu,“ prohlásil ruský prezident a dodal, že podle jeho názoru se testy na alkohol a drogy měly udělat, ale nestalo se tak.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dva dny po pádu Prigožinova letadla označil za „naprostou lež“ úvahy západních pozorovatelů, že Prigožin mohl být zabit „na příkaz Kremlu“.