Kdo nám tady rekordně zdražuje jídlo
Česká republika se stala s náskokem evropským rekordmanem ve zdražování vajec, vyplývá z březnové zprávy statistického úřadu Evropské unie. Stoupající ceny vajec jsou jedním ze symbolů éry rekordního zdražování jídla. Proti lednu 2022 u nás jejich cena vzrostla o 85 procent. Aktuálně v únoru už o 95 procent, tady ale zatím chybí evropské srovnání. Za námi jsou Maďaři s 80 procenty a Slováci se 79 procenty. Obecně platí, že čím je země bohatší a leží víc na západě Evropy, tím vejce stejně jako ostatní potraviny zdražují méně. Ten trend platí obecně pro celou inflaci, ale zrovna u potravin je to vidět skutečně dramaticky.
Za Slováky následují ve vejcích Bulhaři, Estonci, Lotyši, Portugalci, Belgičané, Finové a Rumuni. Tady všude šly ceny nahoru o víc než 30 procent, což je průměrné zdražení v celé EU. Na opačné straně žebříčku je malé Lucembursko spolu s Německem, kde ceny vajec stouply o 18 procent, a Rakousko, kde vzrostly o 19 procent. Jaký je důvod k tomu, že u nás stoupají ceny jedné ze základních potravin tak prudce?
Všechno zdražuje, tak toho využijeme
V cenách energií tu odpověď hledat nejde. Ty rostly u Němců a Rakušanů podobně jako u nás. Vysvětlením bude spíš celková infekce vysoké inflace, která u nás patří vůbec k nejvyšším v Evropě. Stejně jako u Slováků a Maďarů. A když je atmosféra zdražování ve vzduchu, všichni to zkusí a zvednou ceny. Potraviny ale na rozdíl od zbytného zboží lidé kupovat musejí. Zvlášť ty základní jako třeba vejce. Potravinářský řetězec zemědělec–výrobce–prodejce zcela evidentně využívá situace inflační nákazy. To je zjevné z evropského srovnání. Naštěstí máme k dispozici dost dat, abychom z nich dokázali přečíst, kdo zvedá ceny nejvíc. Jen to dokáže projasnit přestřelky ve veřejném prostoru, kdy se lobbisté zemědělců, potravinářů a obchodníků navzájem obviňují, že za zdražením je právě ten druhý.
Stejně jako Český statistický úřad měří inflaci, což jsou spotřebitelské ceny v obchodech, které platí zákazníci, monitoruje i ceny zemědělských výrobců a potravinářů. Na těch třech uzlech v řetězci, kterým potraviny putují do regálu v obchodě, se dá dobře popsat, kdo nám tady nejvíc potraviny zdražuje. Eurostat navíc nabízí i evropské srovnání všech tří indexů cen zemědělců, výrobců i konečné ceny u obchodníků. Food Price Monitor Tool dovoluje rozklikat jednotlivé položky nákupního košíku základních potravin. A díky tomu vidět, jak zemědělci, potravináři a obchodníci zdražují u nás ve srovnání s poměry jinde v Evropě.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.