Nezvyklé společné prohlášení šéfů agentur OSN: vyzvali k příměří v Pásmu Gazy
OSN A IZRAEL
Ředitelé 18 velkých agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO), vydali podle agentury AFP neobvyklé společné prohlášení, v němž vyzývají k okamžitému humanitárnímu příměří ve válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.
Šéfové jednotlivých organizací vyjádřili pobouření nad počtem civilních obětí války v Pásmu Gazy. Při úderech dosud zemřelo 88 pracovníků OSN, což je podle organizace nevyšší počet zaznamenaný v jednom konfliktu.
"Už téměř měsíc svět sleduje situaci, která se odvíjí v Izraeli a na okupovaném palestinském území, v šoku a zděšení vzhledem k počtu ztracených a zničených životů," napsali ředitelé.
Podle vlády Hamásu bylo v Pásmu Gazy při izraelském bombardování od začátku nynější války zabito 9770 lidí. Více než 1400 lidí, většinou civilistů, bylo zabito při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.
V Gaze je "celá populace obléhána a napadána", je jí odepřen přístup k základním potřebám, obyvatelé jsou bombardováni ve svých domovech, v krytech, nemocnicích a modlitebních místech. "To je nepřijatelné", stojí v prohlášení. OSN podle prohlášení zaznamenala zhruba stovku útoků proti zdravotníkům.
Od začátku konfliktu zemřelo 88 zaměstnanců OSN. Jednalo se především o osoby, které pracovaly pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Podle prohlášení "je to nejvyšší údaj ztrát OSN, který byl kdy zaznamenán během jednoho konfliktu", píše agentura AP.
Šéfové agentur OSN zároveň vyzývají Hamás k propuštění více než 240 rukojmích, která unesl 7. října. Obě strany konfliktu mají respektovat své závazky vyplývající z mezinárodního práva.
Musí být povoleno dostat do Pásma Gazy více jídla, vody, léků a paliva, aby se pomohlo obyvatelstvu, zdůraznili ředitelé.
O úsilí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena zvýšit dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy bude dnes se světovými státníky po telefonu jednat viceprezidentka Kamala Harrisová, oznámil Bílý dům. O problematice o víkendu přímo v regionu jednal i ministr zahraničí USA Antony Blinken.