Trump odstoupil od Pařížské dohody o klimatu. Zrušil desítky Bidenových výnosů
TRUMPOVY DEKRETY
Nový americký prezident Donald Trump několik hodin po složení přísahy podepsal své první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu.
Mezi dalšími příkazy, které po inauguračním ceremoniálu podepsal před tisícovkami svých příznivců v zastřešené washingtonské aréně Capital One, byla i nařízení, která podle Trumpa zabrání cenzuře či nařídí vládě bojovat proti růstu životních nákladů.
Staronový prezident potvrdil úvodní sérii prezidentských výnosů a pak do davu v hledišti házel pera, kterými dokumenty podepisoval. Prohlásil také, že podepíše milosti pro účastníky násilností, při nichž 6. ledna 2021 dav jeho příznivců zaútočil na sídlo Kongresu.
Trump se chystal hned v prvním dni svého návratu do Bílého domu podepsat desítky dekretů, které se týkají cele řady oblastí. Mezi nimi jsou exekutivní příkazy vyhlašující stavy nouze v oblasti migrace a energetiky, zrušení automatického práva lidí narozených v USA na americké občanství, ale také ekonomické či národnostní příkazy, jako je třeba přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv.
Jedním z prvních příkazů bylo zřízení ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE), v jehož čele stane miliardář Elon Musk, naopak další podnikatel Vivek Ramaswamy nakonec ve vedení DOGE navzdory původnímu plánu nebude, psala v pondělí večer evropského času CNN.
Dále se prezident chystal podepsal nařízení, které ustavuje jako jediná dvě pohlaví mužské a ženské, což znamená například to, že pasy musí reflektovat „biologickou realitu“, ruší opatření, která se týkala diverzity a inkluze. Nařízení se týká také třeba transsexuálních vězňů.
PODCAST: Nejsem prodavačka strachu, Fiala se dotkl dna a rozděluje společnost. Chceme státní ČEZ a snížit daně
Trump také vyhlásil migrační stav nouze na jižní hranici. „Všechny nelegální vstupy budou okamžitě zastaveny a zahájíme proces navracení milionů a milionů kriminálních cizinců zpět do míst, odkud přišli,“ řekl Trump za bouřlivého potlesku, když promluvil během své inaugurace chvíli po složení přísahy.
Deník Echo24 již v pondělí upozornil na to, že Trumpova administrativa vypnula azylovou aplikaci CBP One, kterou zavedla Bidenova administrativa a která sloužila k legálnímu přístupu migrantů do USA. Příkazy, které Trump v pondělí podepsal, mají za cíl ukončit přístup k azylu, vyslat vojáky na americko-mexickou hranici, pozastavit uprchlický program, donutit žadatele o azyl čekat v Mexiku a zrušit právo na občanství. O tom, jak konkrétně budou tyto rozsáhlé plány realizovány, bylo uvedeno jen málo podrobností. Podle médií tyto příkazy spolu s vypnutím aplikace CBP One hranice do USA fakticky zavřela.
Mnohé z těchto kroků se shodují s předchozími kroky během Trumpovy první vlády, které rovněž čelily žalobám. Jiné – jako například snaha ukončit ústavní právo na automatické občanství pro každého, kdo se narodil v USA – jsou součástí nové rozsáhlé strategie, u níž se očekává, že u soudů vyvolají odpor. Trump také nařízením označil mexické či venezuelské kartely za teroristické organizace.
NEPŘEHLÉDNĚTE: EU přišla o spojence. Ukončím Green Deal. Zbohatneme na ropě a plynu, říká Trump
Trump také vyhlásil stav nouze v energetice. Ve svém projevu avizoval, že chce „ukončit Green Deal“ a zaměřit se na těžbu nerostných surovin, především plynu a ropy. Tu Trump označil za tekuté zlato. V této souvislosti zrušil Trump opatření Bidenovy administrativy, které ta jeho označuje za klimatický extremismus. Mezi nimi například právě opatření, která podle Trumpa neúměrně zatěžovala těžbu nerostných surovin. Trump příkazem například ukončil podporu velkým větrným elektrárnám, které podle něj ničí životní prostředí a neplní energetické potřeby. Prezident zároveň přikázal vybudování kritické energetické infrastruktury, jako jsou nové ropovody.
Trump podepsal v souladu s heslem „Amerika na prvním místě“ nařízení o přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv. A nejvyšší hora Severní Ameriky, dosud známá jako Mount Denali, se vrátí k názvu Mount McKinley, který nesla do doby, než ji prezident Barack Obama změnil. Přejmenování má uctít „americkou velikost“.
Trump také mezi prvními dekrety přikázal, že vlajky musí být v plné výšce při každém příštím inauguračním dni. Příkaz přišel proto, že smrt bývalého prezidenta Jimmyho Cartera přiměla vlajky k tomu, aby byly na půl žerdi. Trump požadoval, aby byly v pondělí posunuty nahoru.