Dobrá zpráva pro USA, Trump může dál kandidovat

KOMENTÁŘ

Dobrá zpráva pro USA, Trump může dál kandidovat
Trumpova diskvalifikace by otevřela Pandořinu skřínku, kdy republikánské a demokratické státy by si mohly navzájem vyhazovat kandidáty z listin, pod záminkou nějaké "vzpoury", píše Ondřej Šmigol. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Donaldu Trumpovi se podařilo překonat jednu z velkých překážek na cestě za prezidentským úřadem. Federální Nejvyšší soud jednomyslně rozhodl, že Trumpovo odstranění z kandidátky ve státě Colorado bylo nezákonné. Je to precedent pro podobná rozhodnutí ve státech Maine a Illinois. Bývalý a možná budoucí prezident tak může kandidovat ve všech padesáti státech a nepůjde do voleb s handicapem.

Trumpa diskvalifikoval z voleb coloradský Nejvyšší soud. Při svém rozhodnutí se opíral o sekci 3 čtrnáctého dodatku ústavy. Tento dodatek patří k nejkomplexnějším a byl přijat po občanské válce, aby se vypořádal s jejími následky. Sekce 3 praví, že kdokoliv se pokusil o vzpouru, nesmí zastávat úřad ve vládě Spojených států. Jeho původním smyslem bylo vytlačit z veřejného života bývalé členy jižanské konfederace. Soudci v Coloradu usoudili, že Trump se dopustil vzpoury 6. ledna 2021, když vyprovokoval dav k vtrhnutí do Kapitolu, kde zrovna probíhalo formální uznání výsledků prezidentských voleb.

 

Od začátku řada právních expertů byla k rozsudku skeptická. Část se zaobírala otázkou, zda události 6. června byly opravdu vzpourou. Jiní poukazovali, že Trump nikdy nebyl ze vzpoury obviněn, natož uznán vinným, soud v Coloradu se tedy pouští do právní fušeřiny, kdy Trumpovi neumožnil spravedlivý proces. Další argumentovali tím, že prezidentský úřad není formálně úřadem, stojí jaksi mimo, sekce 3 se tak na něj nevztahuje.

Federální soudci se všem těmto otázkám jednoduše vyhnuli. Jejich argument na zneplatnění coloradského rozhodnutí se opírá o sekci 5, která praví, že dodržování sekce 3 vynucuje federální Kongres. Jednotlivé státy nemohou odstranit federální úředníky z pozic. Soud upozorňuje, že by to byl recept na chaos. Někde o diskvalifikaci musí rozhodnout soud, jako se to stalo v Coloradu, jinde stačí názor jediného úředníka, jako tomu bylo v Maine. Také by to mohlo vést k odstranění z funkce během volebního období, pokud by nějaký stát došel k názoru, že prezident se dopustil vzpoury.

Federální představitele tak může odstranit jen federální Kongres. Ten v roce 1948 schválil novelu prováděcího zákona vynucující sekci 3. Vzhledem k tomu, že Trump nebyl podle tohoto zákona obviněn ani uznán vinným, nemůže mu být zabráněno kandidovat.

Tento výsledek se všeobecně očekával. Možná důležitější je tak fakt, že rozhodnutí je jednomyslné, souhlasili s ním soudci navržení jak republikány, tak demokraty. To posílí legitimitu soudu a utne dohady o politizaci. Pokud by soud rozhodl podle „stranických linií“, tedy 6 : 3, demokraté by nejspíše křičeli něco o právním puči.

Ústavní soudci jsou přece jenom nejvyšší právní kapacity v zemi a musí se řídit podle zákonů. I demokratičtí soudci si tak uvědomovali, že nejde jen o Trumpa, ale celkově o princip. Trumpova diskvalifikace by otevřela Pandořinu skříňku, kdy republikánské a demokratické státy by si mohly navzájem vyhazovat kandidáty z listin pod záminkou nějaké „vzpoury“. Tomu bylo potřeba udělat přítrž v zárodku.

Otázka je, proč si soudci v Coloradu mysleli, že jim to projde. Tamní rozhodnutí bylo 4 : 3, nebylo ale podle stranických linií, všichni tamější soudci jsou demokraté. Je však zajímavé, že soudci, kteří hlasovali pro Trumpovu diskvalifikaci, studovali právo na prestižních univerzitách, jako je Yale nebo Harvard. Tři, kteří hlasovali proti, chodili na místní univerzitu v Denveru. To ukazuje na třídní rozdělení. Možná ona čtveřice si byla velmi dobře vědoma, že federální soud jejich rozhodnutí zvrátí, ale chtěli se chlubit ve své sociální bublině, že proti Trumpovi udělali, co mohli.

A to je základ problémů prvních snah zničit Trumpa. Jejich proponenti si neuvědomují, že tím stanovují nové precedenty a poškozují důvěru v právo celkově. Výsledkem je, že Trump v průzkumech stoupá, jelikož lidé s ním sympatizují jako s nespravedlivě stíhaným. Kdyby se místo toho demokraté soustředili na politickou kampaň, třeba by jim nyní neteklo do bot.

 

×

Podobné články