Nepřijatelné, kritizuje Tusk německé rozhodnutí o hraničních kontrolách
HRANIČNÍ KONTROLY
Rozhodnutí Berlína dočasně zavést kontroly na všech německých pozemních hranicích je pro Polsko nepřijatelné, řekl polský premiér Donald Tusk. Podle něho jde o důsledek chyb německé politiky z minulosti. Německá policie už od loňského října kontroluje hranice s Polskem, Českem a Švýcarskem.
„Je to de facto zastavení (fungování) schengenského prostoru ve velkém měřítku,“ řekl Tusk. „To německá vnitřní politika vede k takovým krokům a ne naše politika ohledně ilegální migrace,“ uvedl také. Polsko podle Tuska nepotřebuje přísnější kontroly na hranicích s Německem, ale aby ostatní země jeho zemi více pomáhaly s ostrahou jeho východní hranice, která je zároveň vnější hranicí EU.
Polsko v posledních letech obviňuje režim autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že migranty z krizových oblastí využívá jako nástroj v hybridní válce proti Západu a záměrně je dopravuje k bělorusko-polské hranici. Krize vyvrcholila koncem roku 2021, kdy na hranicích uvázly tisíce lidí.
Polské ministerstvo vnitra oznámilo, že dalších 90 dnů u hranice s Běloruskem zůstane nárazníková zóna, kam nemají přístup lidé bez zvláštního povolení. Dočasně ji zavedla už minulá vláda a Tuskův kabinet ji obnovil letos v červnu. Podle Varšavy počet pokusů o ilegální přechod hranice od té doby klesl o 64 procent.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Německo řešilo zpřísnění migrační politiky. Jednání skončila bez dohody
Německo kontroly na všech svých pozemních hranicích zavede od příštího týdne. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová v pondělí řekla, že budou nutné do doby, než začne fungovat nový imigrační a azylový systém Evropské unie a bude důsledně chráněna vnější hranice sedmadvacítky.
V Německu se v posledních týdnech vede debata o zpřísnění migrační politiky. Rozproudil ji především srpnový teroristický útok v Solingenu, při kterém neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na městských slavnostech zabil tři lidi a osm dalších zranil. Impuls této debatě přidaly nedávné volby ve východoněmeckých spolkových zemích Sasku a Durynsku, v nichž získala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) přes 30 procent hlasů.
Tusk dnes řekl, že kvůli zavedení kontrol na německých hranicích se obrátí se žádostí o „naléhavé konzultace“ na další země sousedící s Německem.