Lidé ušetří za elektřinu a plyn, státem určovaná část ceny ale stoupne, tvrdí ERÚ
CENY ENERGIÍ
Koncové ceny energií pro všechny odběratele podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v příštím roce klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o 10,1 procenta, plyn o 8,5 procenta, odhadl. Průměrná domácnost by tak oproti letošku měla ušetřit jednotky tisíc korun za rok. Regulovaná složka ceny, kterou určuje stát, přitom v příštím roce pro domácnosti o jednotky procent vzroste. U elektřiny o 1,4 procenta, u plynu o 8,6 procenta, což znamená nárůst o desítky korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Výsledné ceny energií tak klesnou díky zlevňování u dodavatelů.
„Ve změnách regulovaných cen hrají největší roli dva protichůdné vlivy. Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech,“ uvedl Trávníček.
Regulovaná část ceny elektřiny tak v celorepublikovém průměru pro domácnosti vzroste meziročně o 1,4 procenta, což znamená nárůst asi o 36 Kč za MWh. Pro průmysl naopak regulovaná složka ceny elektřiny klesne, na síti vysokého napětí o 0,8 procenta, tedy asi o 11 Kč za MWh, a na velmi vysokém napětí, které využívají hlavně energeticky náročné provozy, o 3,6 procenta, což činí přes 30 Kč za MWh.
Výrazněji stoupne, a to u všech odběratelů, regulovaná složka ceny u plynu. Pro domácnosti zhruba o 8,6 procenta, tedy přibližně o 38 korun za spotřebovanou MWh. Pro střední a velké odběratele pak v průměru o 8,2 procenta, což činí 16 korun za MWh.
Koncové ceny energií, které odběratelé platí, se skládají z obchodní a regulované složky. Obchodní část tvoří dodavatelé, regulovanou naopak stát prostřednictvím ERÚ. U elektřiny bude regulovaná složka pro domácnosti v příštím roce tvořit více než 45 procent výsledné ceny, u plynu asi 23 procent. U velkých odběratelů bude podíl regulované složky na konečné ceně nižší. Oproti loňsku se tak podíl státem určované ceny zvýšil. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa musí kvůli masivní elektrifikaci až zdvojnásobit investice do distribučních sítí