Česko B zvítězilo. Voliči opozice hlasovali volebními lístky, vládní příznivci neúčastí
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
V krajských volbách před čtyřmi lety zvítězilo hnutí ANO v 10 z 13 krajů. Tentokrát to zopakovalo, ale bylo to úplně jiné vítězství. Před čtyřmi lety stačilo ANO k vítězství v krajích v průměru 20–25 procent. Dnes zvítězilo s 35–45 procenty. V tomto výsledku se promítají celostátní i regionální trendy.
V jedné poloze šlo o nezastřený protest proti vládě. Ze strany voličů vládních stran šlo místy o demonstrativní neúčast u voleb, což je nejlépe možné ukázat na jejich dlouhodobých volebních základnách ve středočeském okolí Prahy. Z menší části to odnesla koalice SPOLU, z větší části Česká pirátská strana.
Zároveň je metodologicky nepřesné spojovat krajské výsledky jen s celostátními trendy. V těchto volbách například nevolila Praha, kde žije každý devátý český volič a která dlouhodobě je baštou stran středu a pravice. Společně se středními Čechami pak tvoří čtyřicet procent jejich volebního výsledku.
Důležitá je ovšem jiná otázka: Odkud se vzaly hlasy pro Babišovo hnutí ANO? Jednak došlo k nižší volební účasti o pět procentních bodů, která podle výzkumů agentury STEM šla hlavně za vládními voliči, kteří zčásti zůstali doma, což procentuálně zvýraznilo vítězství opozičních stran.
Při zběžném srovnání s krajskými volbami 2020 vidíme, že se tentokrát do krajských zastupitelstev nedostalo mnoho čistě regionálních uskupení. Stručně řečeno, nízké volební vítězství ANO z roku 2020 bylo výsledkem fragmetovaného hlasování voličů. Trendem letošních voleb je naopak koncentrace kritických hlasů pod hlavičkou ANO. Řada lokálních koalic propadla a jejich voliči přešli k Andreji Babišovi. S tím souvisí také debakl Šlachtovy strany Přísaha, kandidující s podporou Motoristů.
Existuje několik krajů (Jihočeský, Jihomoravský, Liberecký a zčásti i Královéhradecký), kde tyto celostátní protestní trendy byly potlačeny.
Čtyři krajští politici (Půta, Grolich, Kuba, Červíček) dokázali, že když je člověk ukotven v regionálních tématech a jsou za ním výsledky, odlesk z celostátní politiky se do jeho regionu přenese jen zčásti a stále mu to dává šanci sestavit funkční krajskou radu.
Nedávno jsem v Echu přinesl analýzu s názvem Osobnosti proti Babišovi. Jinak řečeno, kde byli na kandidátkách silní a autentičtí lídři, tam se jejich stranám a koalicím podařilo vzdorovat celostátní protestní náladě. U voličů vládních stran se projevila neúčastí ve volbách, naopak u opozičních stran hlasováním pro ANO. Pokud s tím vládní strany nic neudělají, převládne tato atmosféra i za rok v době parlamentních voleb.