Místo raket Dragon Fire. Británie testuje výkonné lasery pro obranu svého nebe
LASEROVÉ ZBRANĚ
Spojené království přišlo s novinkou, která by mohla znamenat průlom ve vzdušné obraně. Vysoce výkonné laserové zbraně by mohly představovat nízkonákladovou alternativu raket. Laserová zbraň Dragon Fire je dostatečně přesná, aby zasáhla minci jedné libry ze vzdálenosti kilometru, uvádí ministerstvo obrany. Dragon Fire ministerstvo obrany a průmyslu vyšel na 100 milionů liber (2,9 miliardy Kč). Při prvním testování ve Skotsku byl Dragon Fire úspěšný. O této novince informuje BBC.
Laserová zbraň Dragon Fire se měla testovat ve skotském pohoří Hebrides Range, kde se osvědčila jako efektivní. Mezi její nejsilnější stránky patří přesné míření na velkou vzdálenost, ale i z jednoho kilometru. Podle ministra obrany Granta Shappse by navíc nová technologie mohla snížit „závislost na drahé munici a zároveň snížit riziko vedlejších škod spojených s jejich využitím".
Ministerstvo obrany říká, že jak armáda, tak námořnictvo zvažují zařazení nové technologie do arzenálu protivzdušné obrany. Při současném konfliktu s Húsíji v Rudém moři byly využívány ke sestřelování dronů klasické rakety, které jsou však nákladnější zbraní než drony, což je nevýhodné.
Laserově řízené energetické zbraně (LDEW) používají k zasažení viditelného cíle intenzivní světelný paprsek o rychlosti světla. Na výrobě zbraní se podílí vědeckotechnická laboratoř obrany (Dstl) spolu s některými průmyslovými partnery. "Zkoušky laserové zbraně nám ukázaly, že jsme udělali obrovský krok kupředu v realizaci potenciálních příležitostí, které představují řízené energetické zbraně," dodal Generální ředitel společnosti Dstl, Paul Hollinshead. Vývoj laserových zbraní by mohl být skutečně průlomový, přichází v době, kdy ostatní spoléhají na využívání dronů (například íránské kamikadze), jako je tomu ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Řízené rakety protivzdušné obrany jsou v poměru k ceně dronů velmi nákladné