Pirátka se za 100 tisíc bude starat o menšiny. „Drancují veřejné peníze,“ řekl Okamura
PROBLÉMY V BRNĚ
Jako "trafiku, držhubné a drancování" označili mnozí politici nový uvolněný post předsedkyně výboru pro národnostní menšiny s platem 100 tisíc korun, kterého se zhostila pirátská opoziční zastupitelka v Brně Monika Lukášová Spilková. Dosavadní předseda výboru a starosta jedné z městských částí Břetislav Štefan (Sociální demokracie) přitom vykonával post neuvolněně a měsíčně dostával osmitisícovou odměnu, upozorňuje Brněnský deník. "Piráti jsou věrní svému názvu a drancují veřejné peníze za bílého dne," ostře kritizuje lídr hnutí SPD Tomio Okamura.
Široká brněnská koalice se společně s Piráty rozhodla vytvořit uvolněnou pozici předsedy výboru pro národnostní menšiny s platem 99 117 korun měsíčně, což se setkalo s ostrou kritikou z řad opozičního uskupení Zelení a Žít Brno. "Je to trafika za sto tisíc," prohlásil brněnský zastupitel a místopředseda hnutí Žít Brno Matěj Hollan.
Podle zastupitelky Jany Drápalové (Zelení) tato funkce nikdy dříve nebyla uvolněna a nebyla postem, který by zvolený zástupce vykonával na plný úvazek. "Jedná se o další zátěž pro rozpočet města," kritizuje Drápalová. Starosta městské části Brno-Židenice Petr Kunc se domnívá, že Lukášová Pilková dostala "trafiku" a "držhubné" za to, že Piráti budou podporovat koalici ODS a ANO v obvodu Brno-střed.
Do Lukášové Spilkové a rozhodnutí brněnského magistrátu se ostře obul také šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. "Piráti doslova drancují veřejné peníze," napsal na sociální síti X s tím, že se výbor dosud scházel pouze pětkrát za rok. "Její předchůdce z jiné strany vykonával stejnou funkci za osm tisíc měsíčně!" připomněl Okamura plat Břetislava Štefana, který pozici zastával neuvolněně.
Šéf SPD dále doplnil, že jeho hnutí dlouhodobě prosazuje odvolatelnost politiků a jejich přímou osobní, hmotnou a trestní odpovědnost. "Piráti jsou věrní svému názvu a drancují veřejné peníze za bílého dne," prohlásil.
Piráti doslova drancují veřejné peníze. V Brně byla tento týden zvolena zastupitelka Brna Monika Lukášová Spilková (Piráti) předsedkyní výboru pro národnostní menšiny za sto tisíc korun měsíčně! Přitom se výbor schází pouze 5x za rok!!! A její předchůdce z jiné strany vykonával… pic.twitter.com/wByeavPq3y
— Tomio Okamura (@tomio_cz) February 2, 2024
Pirátky Lukášové Spilkové se na druhou stranu zastal náměstek primátorky Robert Kerndl. "Vy ani netušíte, jak moc náročná byla jednání mezi Romy a Ukrajinci po vraždě na Brněnské přehradě. Kolik úsilí to stálo," uvedl Kerndl. Ke kritice se také vyjádřila sama Monika Lukášová Spilková s tím, že by se o pozici ucházela i kdyby nebyla placená vůbec.
Pirátská zástupkyně také uvedla, že by chtěla dosavadní setkání výboru zvýšit z dosavadních pěti na deset setkání za rok. "Samozřejmě vždycky budou nějaké dohady, ale myslím, že jsem ve svém minulém působení řešila spoustu protikorupčních otázek. Přijde mi zvláštní spojovat zrovna mou osobu s nějakými takovými věcmi, protože jsem skutečně ukázala, jakým způsobem mám nastavený morální kompas," komentovala Lukášová Spilková, která jako jedna z prvních poukázala na kupčení s byty v Brně
Nová šéfka výboru pro národnostní menšiny na adresu svého předchůdce Břetislava Štefana, který post na rozdíl od ní vykonával neuvolněně a věnoval se úřadu starosty Brna-Líšeň, uvedla, že neměl na funkci dostatek času. "Nerozvíjela se další témata a aktivity," řekla Lukášová Spilková zpravodajskému serveru Novinky.cz.
O "trafiku" tu nejde, odměny jsou dané zákonem, tvrdí Pirátka
Na tento podnět Piráti iniciovali, aby byla nově funkce vykonávána uvolněně. "Odměny jsou pro uvolněné zastupitele pevně dané zákonem, my je neurčujeme," dodala Lukášová Spilková s tím, že o "trafiku" se rozhodně nejedná. "Ostatně bych připomněla, že Piráti byli jediní, kteří odmítli nabídku jít po volbách do koalice v Brně kvůli podezřelým čachrům s byty. Tedy o funkcích to u nás očividně není, nám jde o to řešit co nejefektivněji problémy, které lidi v Brně trápí."
Podle Spilkové bude v Brně dost práce, kterou by také ráda prohloubila. "Budu se setkávat se zástupci spolků, neziskových organizací a dalších a aktivně nastavovat agendu. Mimo jiné v tématech segregace, prevence konfliktů mezi menšinami, kulturních aktivit, dotační podpory pro spolky a další agendy," vysvětluje a dodává, že v Brně žije mnoho lidí jiné národnosti. "Jsou pevnou součástí identity města. Není to tak dlouho, co byly v Brně vážné problémy mezi menšinami, před kterými prostě nemůžeme zavírat oči. Zejména po vypuknutí války na Ukrajině a příchodu uprchlíků na jih Moravy."
Mladé Pirátky se zastala také primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) s tím, že moravská metropole potřebuje samosprávu, která se bude intenzivně věnovat národnostním menšinám. Lukášová Pilková díky tomu bude mít dostatek času pro operativní řešení aktuálních problémů, ale také pro dlouhodobější a koncepčnější práci.
Podle Vaňkové žije v Brně desítky tisíc lidí, kteří nemají českou či moravskou národnost. "Má totiž koordinovat spolupráci na úrovni města a kraje, případně i centrální městské části Brno-střed, dále zastřešovat agendu, která se dotýká několika městských organizací a magistrátních odborů, nebo rozšiřovat aktivity směřující k podpoře národnostních menšin," doplnila Vaňková.
Monika Lukášová Spilková je místopředsedkyní brněnské pirátské buňky a zastupitelkou městské části Brno-střed, kde také kandidovala na post starostky. Mezi lety 2018 až 2022 byla předsedkyní Komise pro kulturu Rady města Brna. Absolvovala Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě se zaměřením na Právo a podnikání a Filozofickou fakultu, kde vystudovala obor Dějiny umění a získala doktorát za dizertační práci o české dokumentární fotografii.
"Od roku 2013 provozuji v Brně na ulici Gorkého malou vinárnu," uvedla Lukášová Spilková na pirátském webu. Jako živnostník se také dlouho věnovala grafice a fotografii.