12 let od smrti Václava Havla. Měli bychom si připomínat jeho hodnoty, prohlásil Vystrčil
VÝROČÍ VÁCLAVA HAVLA
Dnes uplynulo 12 let od smrti prvního českého prezidenta, dramatika a bojovníka za lidská práva Václava Havla, který zemřel 18. prosince ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku ve Vlčicích na Trutnovsku. Václav Havel dokázal ostatní lidi přesvědčit, že nejdůležitější je svoboda. Je třeba si připomínat hodnoty, které bývalý prezident zdůrazňoval, jako je boj za svobodu, svědomí, zodpovědnost a láska k vlasti. Novinářům to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Společně s dalšími zástupci horní komory u příležitosti 12. výročí Havlova úmrtí položil květiny a zapálil svíčku u hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově v Praze.
Na bývalého prezidenta přišly zavzpomínat desítky lidí. V hrobce rodiny Havlových je také pohřbený jeho bratr Ivan M. Havel, manželka Olga Havlová, stavitel Lucerny či Barrandovských ateliérů a jeho otec Václav M. Havel, filmový podnikatel a strýc Miloš Havel, politik a jeho dědeček Hugo Vavrečka a řada dalších členů vlivné pražské rodiny.
Kromě zapálených svíček a věnců lidé položili na hrob také symbolicky klíče, zapalovače nebo věnec českého parlamentu nebo motoristického spolku Havloids Memorial Club. Na Havla si vzpomněl také premiér Petr Fiala a připomněl, že byl hlavně odvážnou a silnou osobností. „Nebál se jít se svým přesvědčením proti proudu, proti dobovému mainstreamu a byl za to připraven zaplatit vysokou cenu. To je hlavní důvod, proč bychom si ho měli připomínat a proč může být příkladem i symbolem boje za svobodu,“ napsal Fiala na svém facebookovém profilu. „Tato moje slova platí i dnes. Havel byl velkou osobností naší moderní historie a jeho odkaz zůstává aktuální.“
Havel byl člověkem, který dokázal ostatní lidi přesvědčit, že to, co je pro všechny nejdůležitější, je svoboda, uvedl Vystrčil. Podle senátora Pavla Fischera (nezávislý) byl Havel mimořádně inspirativní osobností. „V konkrétních politických krizích a úkolech, které musel řešit, dokázal mluvit tak, že je to srozumitelné i s odstupem deseti nebo 20 let,“ řekl Fischer. Bývalý prezident podle něj dokázal rozlišovat mezi tím, co je důležité a co ne.
Havel dal lidem v končících normalizačních časech naději, míní senátor a předseda školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09). Bývalý prezident byl podle něj velkou morální autoritou. V současnosti je třeba si připomínat demokratické hodnoty, které zastával. „Někdy zapomínáme, že politika musí mít i morální rozměr,“ uvedl. Připomněl, že Senát se snaží v podpoře těchto hodnot pokračovat, příkladem je podle něj cesta na Tchaj-wan.
Státní pohřeb bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se konal 23. prosince 2011, se světově uznávaným státníkem se tehdy do Prahy přijelo rozloučit 16 prezidentů, mezi nimi prezidenti Francie, Německa, Polska či Slovenska, a desítky dalších hostů. Svého přítele Havla přiletěla na jeho poslední cestě vyprovodit někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, nechyběli ani americký exprezident Bill Clinton s manželkou Hillary. S Havlem se osobně rozloučily i desetitisíce Čechů.
Lidé si dnes Havla během dne připomněli také na Hrádečku, kde na vzpomínkovém červeném srdci byla fotografie Václava Havla i jeho kolegy a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se slovy: „Václave, Karle. Hodnotám, kterým jste sloužili nedáme zahynout. Zůstaneme věrni.“
V podvečer vyrazil z pražského náměstí Václava Havla u Nové scény vzpomínkový průvod „Srdce na Hrad“ směrem na Hradčanské náměstí. Průvod prošel přes Újezd a Malostranské náměstí na Hradčanské náměstí. Lidé nesli dřevěné srdce, na kterém svítí světýlka, někteří měli i další menší papírová srdce nebo českou vlajku.