Jadernou elektrárnu Dukovany rozšíří Korejci, rozhodla vláda. Stavět se budou dva bloky
JEDNÁNÍ VLÁDY
Dostavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Dukovany s opcí na dva bloky v Jaderné elektrárně Temelín dostala na starost korejská firma KHNP. Rozhodla o tom podle premiéra Petra Fialy (ODS) jednomyslně vláda. Fiala uvedl, že korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích. Jedná se podle něj o obrovskou příležitost pro českou ekonomiku a zapojení českých firem. Aktuálně nabízená cena za jeden blok při výstavbě celkem dvou reaktorů je 200 miliard korun. První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036. Druhý blok pak bude o rok až dva později.
„Česká republika je a chce být čím dál více centrem jaderné energetiky, chceme nejen stavět, ale také využívat naše know-how a podílet se na výrobě jaderných zařízení,“ uvedl Fiala s tím, že výběr dodavatele je odpovědný a odvážný krok, který povede k vyšší energetické bezpečnosti České republiky.
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) je středa historickým dnem pro českou energetiku i ekonomiku. „Rozhodli jsme se, že dodavatelem největší zakázky v moderních dějinách Česka, bude korejská firma KHNP. Již nyní jádro vyrábí zhruba 30 procent a každý blok vyrobí přibližně 12 procent současné roční spotřeby. Cena je mnohem nižší, než předpovídali mnozí experti. K tomu, abychom na cenu dosáhli, nám pomohlo i včasné rozhodnutí, že stavíme dva bloky v jedné lokalitě a proto dochází k úspoře řady nákladů,“ uvedl Síkela s tím, že do budování se má zapojit v co největší míře český průmysl.
Nabízená cena za výstavbu podle vlády do budoucna zajistí konkurenceschopné ceny elektřiny. Síkely by se měla pohybovat do 90 eur (2277 korun) za megawatthodinu (MWh). O výsledné ceně ovšem chce ještě vláda s dodavatelem jednat.
Nepřehlédněte: Znovuzvolení von der Leyenové může ohrozit italská premiérka Meloniová
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že nabízená cena znamená, že vláda nemusí dělat žádná mimořádná opatření ve státním rozpočtu. „My jsme řešili mimo jiné platební podmínky obou uchazečů. Preferovaný dodavatel k tomu přistoupil lépe a budeme platit opravdu jen za provedenou práci. V příštích pěti letech budou probíhat přípravné práce a odhadované náklady státního rozpočtu v letech 2025 až 2029 jsou někde mezi 80 a 85 miliardami korun. Vloni byly kapitálové výdaje státního rozpočtu asi 200 miliard korun,“ řekl Stanjura.
„Podle některých odhadů přinese každá koruna investovaná do výstavby jaderných bloků až tři koruny pro českou ekonomiku prostřednictvím navazujících investic. Znamená to také vznik kvalifikovaných pracovních míst a následně i zásadní příjmy pro státní veřejné finance,“ vyjmenoval ekonomické výhody Stanjura.
První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že se nebudou stavět oba bloky najednou, ale výstavba bude na sebe navazovat. I tak ale dojde k ušetření výdajů, protože celá řada přípravných prací se nebude muset dělat dvakrát. U šestého bloku by tak vše mělo vše platit s ročním, až dvouletým zpožděním.
Premiér Fiala reagoval i na to, že jednání vlády trvalo déle, než bylo avizováno. U tak závažného rozhodnutí bylo podle Fialy potřeba na vládě tomu věnovat více času. „Žádná hádka nebyla, rozhodnutí vlády bylo jednomyslné. Rozhodovaly opravdu ty parametry, které byly u preferovaného dodavatele skoro všechny lepší. Jednomyslné rozhodnutí bylo i u toho, že budeme stavět dva bloky,“ řekl Fiala.