Putinova slabost znervózňuje Čínu. Hrozí boje mezi armádou, Wagnerem, Čečenci a FSB
PUTIN A ČÍNA
Čína má již delší dobu obavy o to, zda se ruský prezident Vladimir Putin udrží u moci. Víkendová vzpoura Wagnerovců tak Peking zřejmě velmi znervóznila. Putinova současná slabost dává podle Alexandera Gabujeva z Carnegie Russia Eurasia Center Číně větší páku, protože prezident je doma slabší a čínsko-ruské vztahy se tak budou řídit strategickým soupeřením USA a Číny, informuje server Nikkei Asia.
Místo návštěvy ceremoniálu u Zdi paměti padlých hrdinů v Kyjevě a návštěvě města Buča, kde probíhaly během války na Ukrajině jedny z nejtěžších masakrů civilistů, se minulý měsíc zvláštní vyslanec Číny pro Ukrajinu Liou Chuej vydal rovnou na jednání s nejvyššími ukrajinskými představiteli včetně prezidenta Volodymyra Zelenského.
Právě na tomto místě měla být podle jednoho z ukrajinských představitelů vyřčena obava Číny, zda se ruský prezident Vladimir Putin udrží u moci. Cesta čínského vyslance totiž měla být převážně "průzkumnou misí", jejímž cílem bylo zjistit, nakolik je Kyjev odhodlán pokračovat v protiofenzívě, protože i "omezený úspěch ukrajinské protiofenzívy by mohl vyvolat destabilizaci v Rusku", uvedl nejmenovaný ukrajinský úředník. "Došlo by k bojům mezi armádou, Čečenci, Wagnerem, FSB. Toho se Čína nejvíce obává," dodal.
Obavy Číny se vyplnily během uplynulého víkendu, kdy došlo ke vzpouře Wagnerovy armády. To podle vedoucího pracovníka indo-pacifického programu German Marshall Fund Andrew Smalla Čínu zřejmě znervóznilo. "Vnitřní nepokoje v Rusku by byly pro Peking jedním z nejhorších možných scénářů a také zde budou obavy, zda mají dobře přečtenou mocenskou dynamiku v Moskvě," dodal.
I přesto se ale Small domnívá, že Čína bude Rusku poskytovat i nadále podporu. "Jsem si jist, že budou usilovněji přemýšlet o alternativních politických scénářích, než tomu bylo doposud. Prozatím však předpokládám, že se budou snažit získat co nejlepší přehled o událostech, než aby přehodnocovali svůj přístup," řekl Small.
Podle Alexandera Gubajeva, ředitele Carnegie Russia Eurasia Center, je celá situace se vzpouru Wagnerovců pro Putina trapnou událostí, v dohledné době se ale k jeho konci prý neschyluje. "V Rusku nyní neexistuje žádné alternativní mocenské centrum a on je stále v čele země," uvedl Gubajev. Putinova současná slabost podle něj dává Číně větší páku, protože prezident je doma slabší a celkové čínsko-ruské vztahy se budou řídit strategickým soupeřením USA a Číny.
Americký prezident Joe Biden ve středu uvedl, že se ruský prezident Vladimir Putin po celém světě stal "vyvrhelem", který "jasně prohrává" válku na Ukrajině. Podle šéfa Bílého domu je ale nyní těžké říct, zda Putina oslabil nedávný pokus o vzpouru proti vedení ruské armády, který podnikli členové žoldnéřské Wagnerovy skupiny.