V bydlení jsou obrovské dluhy, strany ho mají jako prioritu. Jak jim lidé mají sliby věřit?
BYDLENÍ V ČESKU
Bydlení zůstává i po tomto volebním období tématem, které nejen mladí považují za absolutní volební prioritu. Tomu odpovídají i programy jednotlivých politických stran a hnutí, které se jednomyslně shodují na tom, že chtějí lidem zajistit dostupné bydlení. Vláda Petra Fialy (ODS) přitom čelí kritice, že k žádným větším změnám nepřistoupila, míří tím především na nepovedenou digitalizaci stavebního řízení, která podle expertů způsobila vážné problémy. Deník Echo24 přináší argumenty stran, proč jim mají lidé věřit, že v příštím období bude něco jinak.
Stavební úřady letos podle Ondřeje Boreše, manažera společnosti Velux, udělily nejméně stavebních povolení za 25 let. České stavebnictví je pak podle něj paralyzováno především nefunkčním stavebním řízením. Udělení stavebního povolení trvá dlouho a neúměrně stavebníky zatěžuje. „Pozitivní zprávou zůstává rostoucí hodnota rekonstrukčních prací, domácnosti se při vylepšování svého bydlení soustředí hlavně na snížení energetické náročnosti a vhodné vnitřní klima,“ dodal Boreš.
Benjamin Činčila, mladý kandidát KDU-ČSL na Vysočině pro Echo24 řekl, že si je sám vědom, že když dá video na sociální sítě, že chce řešit bydlení, tak první komentář je, proč pro to vláda nic v tomto období neudělala. „Jak nám mají lidé věřit, že to bude po volbách lepší? Něco málo se udělalo, ale to nejdůležitější, tedy ta digitalizace, se nepovedla. Bydlení se týká mladé generace v celé České republice a myslím si, že by se na nějakých základních opatřeních měla dohodnout celá politická reprezentace, alespoň za zavřenými dveřmi, abychom opravdu mohli pomoci. K tomu třeba pomohou i nové tváře ve sněmovně, které si nenesou bolístky minulosti,“ Benjamin Činčila.
Snad všechny strany se shodují, že bydlení je pro ně v příštím volebním období prioritou. Poslanec Jiří Havránek z ODS pro Echo24 odmítl, že by se s bydlením nic neudělalo, bydlení je ale podle něj jedním z témat, které potřebuje komplexní změnu. Jedna věc je stavební zákon, který je v běhu krátkou dobu a navíc jeho náběh podle Havránka „ztížila“ zbabraná digitalizace, která mu přinesla i drtivé PR, druhá věc jsou další „věci“ v oblasti bydlení. Máme zákon o „cihle“, ale komplexní zákon o bydlení jako takovém neexistuje.
„Alfou a omegou je samozřejmě výstavba. A bohužel, sebelepší stavební zákon vám je bez změny územního plánování a motivace měst a obcí k výstavbě na svém katastru ve spojením s takzvaným NIMBY efektem k ničemu. A tady jsem schopen přijmout, že si vláda vylámala (stejně jako předešlá vláda) zuby a reforma územního plánování nepřišla. Nicméně, na MMR její přípravy finišují a věřím, že pro jakoukoli budoucí vládu, a já věřím, že to bude znovu vláda Petra Fialy, bude nosným základem pro legislativní změnu. Za mě musí obsahovat zkrácení a zjednodušení procesu pořizování jak územních, tak regulačních plánů. Právě ‚regulák‘, který můžete vztáhnout klidně na jednu parcelu, může být super pro využití v modelu design and build,“ řekl Havránek s tím, že je potřeba se věnovat všem třem typům bydlení: vlastnickému, nájemnímu a družstevnímu.
„Pro všechny platí, že se podařilo změnit stavební zákon. A to tak, že prošel v podstatě jednomyslně, s podporou celého politického spektra,“ řekl Havránek a připomněl například spuštění dotačních programů, činnost Státního fondu podpory investic (SFPI) nebo nový nástroj na rychlejší vystěhování problémových nájemníků. Podle něj se také podařilo prosadit cenové mapy nájemného a nastavit rovná pravidla pro družstevní bydlení. Revoluční je podle něj změna, kdy mohou penzijní fondy nově investovat do výstavby nových bytových celků,“ dodal Havránek.
Klíčové, co však zůstává, je podle něj dotáhnout digitalizaci stavebního řízení a průšvihu, který se stal a s ním spojeného odkladu využít například k zapojení umělé inteligence tak, aby došlo k úlevě pro zaměstnance stavebních úřadů. Mezi další „domácí úkoly“ zařadil revizi územního plánování či podporu režimu design and build. Revoluční změnou by mohlo podle něj být samotné posuzování projektů, kdy je možné nastavit větší pravomoci a zároveň odpovědnost samotným projektantům.
Důvěra lidí nemá být bezbřehá, říká Bartoš
Lídr hnutí STAN v Praze a náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák pro Echo24 řekl, že k lepší dostupnosti bydlení se v tomto volebním období podařilo prosadit dlouho chybějící zákon o podpoře bydlení, který cílí na nejzranitelnější. „V hnutí STAN jsme chtěli podpořit širší cílovou skupinu, ale nebylo to možné v koalici prosadit. To bychom rádi po volbách opravili. Povedlo se nám však schválit zrychlené vystěhování neplatičů, což zvyšuje jistotu nájemních vztahů. Ale i na straně nájemníků je potřeba stabilizovat jejich život, který určují často krátké nájemní smlouvy nebo každoroční zvyšování nájemného. Chceme pozitivním stylem motivovat pronajímatele, aby dávali smlouvy na delší dobu a získali tak nižší zdanění z příjmu, než mají pronajímatelé s krátkodobými nájemními smlouvami,“ uvedl Dvořák.
Hnutí chce vytvořit systém umožňující stavět dostupné nájemní bydlení městy a obcemi ve velkém. „Takový systém musí být transparentní a jednotný. Podpůrnými nástroji mohou být například typizované projektové dokumentace. Investice státu do bydlení jsou nyní v jednotkách miliard ročně, což je málo. To je potřeba změnit a do SFPI alokovat řádově více prostředků,“ řekl Dvořák s tím, že je také potřeba zabránit vylidňování regionů, podpořit výstavbu vysokorychlostních tratí, aby byla města dopravně dostupná. Dále zmínil daňové zvýhodnění hypoték na první byt, zvýhodněné půjčky na bydlení pro mladé rodiny do 35 let, oživení družstevního bydlení.
Připomněl, že v Praze je dostupnost bydlení jedna z nejhorších v Evropě. „Hlavní důvod je na straně nabídky kvůli nedostatečné výstavbě. Praha by měla každý rok povolit a postavit aspoň deset tisíc nových bytů, ale to se za posledních dvacet let nepodařilo ani jednou. Naším cílem je, aby se zjednodušilo a zrychlilo povolování nových staveb, včetně zdlouhavého procesu změny územního plánu. Tím bude na trhu více bytů a nebude takový tlak na zvyšování jejich cen. Pouhé zrychlení výstavby však nestačí. Pro investory je překážkou i nedostatek pracovní síly. Chceme podpořit technické obory a motivovat mladé lidi, aby o ně měli zájem. Zároveň umožnit příchod kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí,“ řekl Dvořák.
Bývalý ministr pro místní rozvoj a poslanec Pirátů Ivan Bartoš je kritizován za to, že se pod jeho vedením vládě nepodařila digitalizace stavebního řízení. „Bydlení je základ, ne luxus. A s Piráty máme plán, jak to zařídit. Zajistíme 200 tisíc nových domovů díky akceleračním zónám, kde bude výstavba rychlejší a jednodušší, a osekáme byrokracii. Ulevíme cenám tím, že zpřístupníme výstavbu a odstraníme zbytečné regulace. Podpoříme družstva, koleje i nájemní bydlení s férovými podmínkami. To všechno zlevní nové byty až o milion. Prázdné byty vrátíme do oběhu a zastavíme šroubování cen. Bydlení má být dostupné, bezpečné, funkční a především pro lidi, ne pro spekulanty,“ řekl pro Echo24 Bartoš.
Připomněl, že na ministerstvu připravil velkou reformu Bydlení pro život. „To měl být ale teprve začátek, na který se naváže. A nebudu zastírat mírné zklamání z toho, jak se k tomu vláda po našem odchodu postavila. Přesto to ale nebalíme, právě naopak – zákon o podpoře bydlení opravíme a navrch přidáme i spoustu opatření z našeho plánu. No a co se důvěry lidí týče, tam věřím, že ta nemá být nikdy slepá ani bezbřehá,“ řekl Bartoš s tím, že lidé mají politiky kontrolovat, a to včetně jejich programu a jeho plnění.
Stínový premiér Karel Havlíček pro Echo24 řekl, že hnutí ANO má připraveny legislativní změny, změnu organizace řízení podpory celého sektoru až po motivace pro mladé rodiny, které chtějí stavět. „Klíčem je stavební zákon, který připravujeme blízko do podoby, ve které byl schválen v roce 2021. Kdyby jej Fialova vláda nerušila a nezpackala digitalizaci, jsme dnes úplně jinde. Bohužel, ztratili jsme čtyři roky. Současně připravujeme motivace pro družstevní výstavbu, chystáme výstavbu státních bytů pro IZS, navrhneme odpisy pro firemní byty. Prvořadým cílem je otočit nabídku a poptávku, je nepřijatelné, že v tržním prostředí je stále větší poptávka než nabídka. I proto jsou u nás byty nedostupné,“ uvedl Havlíček.