Středoškolské přijímačky 2024: závod začíná
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Někoho je třeba polévat živou vodou jen při myšlence na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Jiného popadá úzkost při představě Kamaly Harrisové jako ...
Nekompromisně se blíží první únor a s ním i termín, kdy bude spuštěn portál Dipsy na přihlašování dětí na přijímací zkoušky na střední školy. Pamatujeme si jistě karambol z loňského roku, kdy zůstala řada dětí dlouho bez jistoty, kam bude moci nastoupit a zda vůbec, kdy rodiče obíhali školy a dlouhé hodiny stáli v nekonečných frontách a hledali možnosti, jak své děti – tedy ty nepřijaté napoprvé – dostat dál. Proti nim stáli vyčerpaní pracovníci škol, především studijní referenti a referentky, kteří a které museli zpracovat mnohem více agendy než v předešlých letech.
Na vině loňské situace byl jednak silný populační ročník deváťáků, jednak přihlašovací systém umožňující hlásit se na dvě školy a druhou si volit až následně po výsledku přijímací zkoušky na první školu. Zároveň je třeba dodat, přetlak se týkal jenom Prahy, kam se zároveň hlásí děti ze Středočeského kraje. (Loňský marasmus odhalil i dopravní nedostatky Prahy a jejího okolí: autobusové a vlakové spoje vedou do hlavního města a ven z něj, ale přímých spojení mezi městy Středočeského kraje, jež by přiměly děti aspirovat na studium mimo Prahu, je nedostatek.)
Ministerstvo školství sice vloni hned prosilo rodiče, aby počkali a nepanikařili, že místa budou pro všechny děti. To se skutečně později potvrdilo (i když samozřejmě byly děti, které nakonec začaly studovat na jiném typu střední školy, než na jaký si jejich rodina myslela původně), leč panika mezi lidem vykonala své. Proto také ministerstvo rozhodlo, že systém přijímacích zkoušek se změní a přihlašování do nich bude kompletně digitální. Novinka byla připravena, je to již zmíněný systém Dipsy, zároveň dochází ke změně struktury přijímaček: děti se mohou hlásit na tři školy, vytvoří si jejich pořadí podle svých preferencí a pak se dostanou tam, kde se umístí na patřičném místě.
Snad je to prozatím srozumitelný výklad, kéž by. Protože první únorový den potenciálně začne další vlna paniky – tedy může to být jeden z výsledků novinky. Ale taky se nemusí stát nic hrozivého a skutečně může vše proběhnout hladce. Vzrušující v této chvíli je, že nevíme, jak to dopadne. Kdo však své dítě na přijímačky letos posílá a navštívil některou střední školu na její den otevřených dveří, mohl zaznamenat nervozitu mezi řediteli a studijními referenty. Alespoň v Praze na gymnáziích, která jsem navštívil já, šlo o zřetelný rys návštěv. Ředitelé bez výjimky upozorňovali, že nám nemohou nic říct, protože netuší, jak rodiče na novinku zareagují a zda čísla přihlášených v loňských letech budou korelovat s letošními počty, anebo ty naopak vystřelí do nových výšin.