Babiš jako prezident by byl špatnou zprávou pro Ukrajinu, píše Ukrajinska pravda
BABIŠ JAKO PREZIDENT
Na rizika, která by nadcházející české prezidentské volby mohly znamenat pro Ukrajinu, na svém webu upozornil v evropské příloze list Ukrajinska pravda. Podle něj sice v Česku zakrátko odejde do politického důchodu dosavadní hlava státu, která „měla sklon ke skandálním prohlášením a k podpoře Ruska“, ale zvolení expremiéra Andreje Babiše nástupcem Miloše Zemana „by bylo pro Ukrajinu špatnou zprávou“.
Až dosud sice všechny průzkumy tvrdily, že Babiš nebude mít ve druhém kole šanci a prohraje s jakýmkoli soupeřem, ale pár dní před prvním kolem se situace dramaticky změnila. Babiš má nejen zaručený postup do druhého kola, ale bude mít reálnou šanci v něm vyhrát, míní komentátor pod dojmem pondělního verdiktu pražského soudu v kauze Čapí hnízdo. Verdikt zbavující Babiše obžaloby může podle ukrajinského listu zcela změnit vyznění voleb.
Osvobozující rozsudek přitom není zdaleka jediným Babišovým úspěchem z poslední doby. Hned následující den odletěl expremiér do Francie ke čtyřicetiminutovému rozhovoru s prezidentem Emmanuelem Macronem. Elysejský palác sice zdůraznil, že schůzka neměla nic společného s volbami v Česku, „ale toto tvrzení samozřejmě neodpovídá skutečnému stavu věci“, poznamenává ukrajinský deník. Přitom připomíná, že Babiš začal být vyšetřován svého času také ve Francii, ale schůzka s Macronem znemožňuje použít tuto skutečnost proti kandidátovi.
A Babiš má vzhledem ke svým politickým zkušenostem podle deníku Ukrajinska pravda také značnou šanci vyhrát dnešní televizní debatu se svými hlavními soupeři a posílit svou pozici v prvním kole. Dalším argumentem v Babišův prospěch může být skutečnost, že generála Petra Pavla a ekonomku Danuši Nerudovou podpořila vládní koalice, a tak v očích některých voličů nesou část odpovědnosti za současné zdražování. Toto téma se pravděpodobně stane hlavním ve druhém kole.
Ukrajinska pravda poznamenala, že Babiš často hovoří o škodlivosti protiruských sankcí pro českou ekonomiku. Pokud se ve druhém kole střetne s Pavlem, zřejmě se pokusí prezentovat jako „prezident míru proti prezidentovi války“. Může argumentovat tím, že zvolení vojáka prezidentem jen zkomplikuje hledání míru mezi Ruskem a Ukrajinou, a tím zvýší ztráty české ekonomiky. A to by mohlo oslovit významnou část voličů, v první řadě ty, kteří v předchozích prezidentských volbách volili Zemana. Ten navíc Babiše veřejně podpořil.
„Může vítězství kandidáta s protiukrajinskými hesly změnit zahraniční kurz České republiky?“ ptá se Ukrajinska pravda. Připomíná, že Česko je parlamentní republikou, ve které má většinu pravomocí vláda. A ta současná je k Ukrajině přátelská a současně je kritická vůči jakýmkoli pokusům o porozumění s Ruskem Vladimira Putina. Ale Zemanova dvě prezidentská období ukázala, že hlava státu, jakkoli je vybavena jen formálními pravomocemi, má dostatek nástrojů k tomu, aby na vládu tlačila a požadovala, aby brala ohled na prezidentovy požadavky. Proto se při takovém scénáři pomoc Ukrajině přinejmenším výrazně ztíží a možná i sníží, míní komentátor.
Babišovy euroskeptické názory jsou navíc v souladu s názory maďarského premiéra Viktora Orbána. Babišovo vítězství by umožnilo Orbánovi vyjít z izolace, aniž by čekal na vytouženou mocenskou změnu na Slovensku. Babiš měl v době, kdy stál v čele vlády, napjaté vztahy s Polskem. Jeho vítězství v prezidentských volbách by mohlo zničit současné polsko-české spojenectví, které je tak důležité při lobbování za pomoc Ukrajině, varovala Ukrajinska pravda. Závěrem však vyjádřila přesvědčení, že Babišovi odpůrci mají dost síly, aby zabránili nejhoršímu scénáři pro Ukrajinu. V takovém případě bude česká podpora Ukrajině narůstat, protože proukrajinský postoj vlády posílí prezident s podobnými názory, poznamenává Ukrajinska pravda.