„Nejsem přítel dotační ekonomiky.“ Kde chce škrtat nový ministr Výborný
DOTAČNÍ POLITIKA
Pod vedením minulý týden jmenovaného ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) budou v rámci snahy o konsolidaci veřejných financí seškrtány především neinvestiční dotace ve výši přes deset miliard. Sám Výborný uvádí, že šetřit musí všichni stejně a celý proces šetření musí být spravedlivý. Podle mluvčího MZe se mají škrty týkat především dotací pro velké podniky.
Ministr Výborný pro Radiožurnál uvedl, že hodlá dodržet závazek, který byl dán koaliční dohodou. „Svět dotací není černobílý. Já osobně nejsem přítel dotační ekonomiky, myslím, že to zvláště třeba v případě provozních dotací do jisté míry křiví celý trh. Pak jsou ale některé dotační tituly, které si nedovedu představit, že bychom škrtli,“ uvedl Výborný.
„Pokud máme nákazový fond, který řeší situaci, kdy přijde nějaký problém do nějakého chovu, nebo v případě zemědělství řešíme škody způsobené nějakou přírodní kalamitu, tam těm zemědělcům musíme být schopni ty věci kompenzovat. O tyto prostředky se prostě nemůžeme připravit. Čili svět není černobílý, i v rámci dotační politiky je potřeba být maximálně spravedlivý,“ uvedl Výborný.
Na CNN Prima News Výborný uvedl, že škrty dopadnou na všechny stejně. „Představuji si velkou firmu, která z dotací žije. Myslíte si, že když nedáte dotaci těmto velkým podnikům, tak budou propouštět? Není to pravda, (...) Tady si chci na věci posvítit. Jsou totiž věci, kde se šetřit dá. Každému, komu nabídneme, tak si z té ruky vezme. Musíme ale šetřit všichni,“ uvedl ministr zemědělství.
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý deníku Echo24 řekl, že v rámci oznámeného konsolidačního balíčku počítá zemědělský resort s úsporou přes deset miliard korun, omezeny budou především neinvestiční dotace. „Zrušen bude dotační program Podpora zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu. Škrty se obecně týkají národních neinvestičních dotací, zejména pro velké podniky.“ řekl pro Echo24 Bílý.
„Dotace nemají sloužit pro zvyšování zisku velkých podniků, proto jsou úspory zejména u těchto dotací. Podpora pro oblast zemědělství bude nadále směřovat zejména do investic, které zajistí rozvoj a modernizaci našeho zemědělství,“ dodal Bílý s tím, že podrobné informace o seškrtání dotačních programů zveřejní resort v průběhu září.
Jak bude Výborný plnit vládní program?
Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek deníku Echo24 řekl, že s ministrem Výborným jednal jen jednou na pár minut v den jeho nominace, čehož se zúčastnil i šéf lidovců a ministr průmyslu a obchodu Marian Jurečka. „Ale nic konkrétního mi neřekli. S nikým jiným z ASZ ČR, pokud vím, nejednal. Posílali jsme mu již minulý týden seznam našich priorit a požádali jsme ho o jednání. Zatím bez reakce. Víc nevíme… čekáme,“ řekl pro Echo24 Šebek. „Jsme především zvědavi, jak se postaví k plnění vládního programu. Četli jsme různé jeho názory a priority, které zatím veřejně prezentoval, nikde jsme ale nezaznamenali ujištění, jak a nakolik chce plnit vládní program,“ dodal Šebek.
Deník Echo24 minulý týden informoval o tom, že jednou z Výborného priorit je soběstačnost, což Šebkovi přijde zbytečné. „Nám se úplně nezdá ten začátek, respektive téma, které pan ministr navrhl, což je téma soběstačnosti. To se nám zdá jako věc, která není priorita ministerstva zemědělství nebo neměla by být, protože neřeší reálný problém, aby český zemědělský sektor byl konkurenceschopný,“ uvedl Šebek. „My se nemusíme snažit, abychom v každé komoditě byli soběstační, to je nereálné a v rámci společného evropského trhu je to i zbytečné,“ dodal Šebek před Výborného jmenováním s tím, že výměnu Nekuly za Výborného nechápe, ale respektuje rozhodnutí vládní koalice.
Výborný pro deník Echo24 řekl, že jeho záměrem je mít přiměřenou potravinovou soběstačnost v základních rostlinných i živočišných komoditách, které může Česko ve svých klimatických podmínkách dlouhodobě a udržitelně produkovat. „Jsme součástí jednotného trhu Evropské unie a z toho plynoucích výhod. Na druhou stranu posledních několik let nám ukázalo, že i v dnešní době mohou přijít neočekávané situace, pro které je třeba mít z důvodu bezpečnosti zajištěnou základní produkci pro výživu obyvatel,“ uvedl pro Echo24 Výborný s tím, že cílem není být soběstační ve všem.
„Opomenout nesmíme ani ekologický aspekt, nevidím jediný důvod, proč bychom potraviny, které u nás dokážeme vyrábět, měli dovážet z tisíce kilometrů vzdálených zemí. Jsem přesvědčen, že v tomto se s Asociací soukromého zemědělství shodujeme a určitě to bude i jedno z témat na jednání v nejbližších dnech,“ dodal pro Echo24 ministr.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal pro Echo24 řekl, že pro pozici ministra zemědělství není stoprocentně nutná expertiza v této oblasti. „Vím, že média i odborná veřejnost vyjadřují pochybnost, zda by rezort zemědělství neměl vést někdo se zemědělským vzděláním. V ideálním případě samozřejmě ano, nicméně právě případ dotace zaměstnanosti na venkově nebo vyjednávání ohledně národního strategického plánu Společné zemědělské politiky EU ukazuje na to, že je třeba mít především manažerské schopnosti, politický rozhled a zkušenosti a také tah na bránu,“ uvedl pro Echo24 Doležal.
„Důležité bude také to, zda bude ministr Výborný schopen zajistit si silnější pozici v rámci pětikoalice. Ta totiž ministra zemědělství hodnotí s největší pravděpodobností podle toho, jak úspěšně likviduje ‚velké zemědělce‘, aniž by ‚velké zemědělce‘ sama uměla definovat,“ míní šéf Agrární komory ČR.