E-maily odeslané silou myšlenky. Startup propojil počítač s oblastmi mozku
VĚDA
Australský startup Synchron umožňuje člověku poslat e-mail pouze se svými myšlenkami. Pacientům s pokročilými neurologickými onemocněními, jako je ALS, tak dává nový způsob komunikace, píše německý server Deutsche Welle. Synchron, který podporuje Bill Gates či Jeff Bezos, konkuruje Neuralinku Elona Muska a přichází na trh s další technologií rozhraní mozek-počítač, která umožňuje komunikaci mezi lidským mozkem a externím počítačem.
Rozhraní mozek-počítač se spojuje přímo s určitými oblastmi mozku. Čtou jeho elektrickou aktivitu pro přeměnu konkrétních myšlenek a záměrů na signály, které lze použít k ovládání počítačů, mobilních zařízení a teoreticky i dalších věcí, jako jsou elektrické invalidní vozíky či protézy končetin, píše web New Atlas.
Rozhraní mozek-počítač se zaměřuje zejména na zdravotnické účely. Chce vrátit komunikaci, interakci a nezávislost lidem, kteří ztratili motorické funkce v důsledku poranění páteře, onemocnění motorických neuronů či jiných onemocnění. V budoucnu by se ale užití této technologie mohlo rozšířit i mezi zdravé lidi a rozšířit tak jejich schopnosti pomocí ovládání myslí.
Muskův Neuralink a další společnosti rovněž uvádějí pokroky s implantáty pro čtení mozkových aktivit. Umisťují je přímo na mozkovou tkáň, k tomu je ale potřeba vyříznout pacientovi díru v lebce, což může způsobit komplikace. Synchron zaujímá odlišný přístup. Australský startup přišel s praktickým nápadem, kdy vyvinul „stentrode“, kterou lze implantovat skrz hrdelní žílu.
S přibližně 145 miliony dolary na financování, které startup získal například od organizací Gates Frontier a Bezos Expeditions, pracuje Synchron na klíčových zkouškách, aby zařízení získalo povolení pro lékařské použití.
„Na mozku i na lebce je spousta různých vrstev, které zeslabují a blokují elektrické signály. Takže nejlepší způsob, jak se jim vyhnout, je dostat se pod lebku. Jedním ze způsobů je vrtání nebo řezání a odstraňování kousků lebky. Přišli jsme s jiným způsobem, jak se tam dostat pomocí krevních cév, abychom pronikli pod lebku, ale způsobem, který nevyžaduje tuto invazivní operaci,“ uvedl pro New Atlas profesor Nicholas Opie ze Synchronu.
„Získáme přístup přes jugulární žílu, a pak použijeme přirozené ´dálnice' těla, abychom se dostali do motorické kůry právě přes krevní cévy. Když jsme tam, ukládáme Stentrode, nitinolový stentový implantát s 16 elektrodami,“ dodal Opie.
„U prvního pacienta trval trénink asi 42 dní, protože jsme prováděli nejrůznější hodnocení a nebyli jsme si vlastně jisti, jak budou tyto nervové signály vypadat. Druhý pacient, myslím, trval asi sedm dní. A věřím, že každý pacient od té doby může technologii použít téměř okamžitě,“ popsal Opie. Pacienti tak například mohou napsat zprávu, aniž by museli používat ruce.