Asad byl v Rusku před týdnem otráven, tvrdí na Telegramu příslušníci ruské rozvědky. Kreml zatím mlčí
ÚDAJNÉ OTRÁVENÍ ASADA
Ruský kanál na Telegramu General SVR vzbudil pozornost tvrzením, že bývalý syrský prezident Bašár Asad měl být v ruské emigraci před týdnem otráven. O tvrzení kanálu, který mají provozovat bývalí i současní členové ruské Zahraniční zpravodajské služby, a který je známý šířením různých údajně důvěrných informací o zákulisí v Kremlu, informoval Newsweek i další média. Zpráva se začala mohutně šířit i na sociálních sítích. Zpráva nebyla nicméně zatím potvrzena. Ruské úřady se zatím též nevyjádřily, což ale přispívá k řadě různých spekulací.
Dne 2. ledna General SVR uvedl, že „existují důvody se domnívat, že na bývalého syrského prezidenta Bašára Asada byl spáchán pokus o atentát.“ V příspěvku se uvádí, že Asad si před Silvestrem stěžoval na špatný zdravotní stav, potíže s dýcháním a požádal o lékařskou pomoc. Dále se tvrdí, že testy ukázaly „stopy toxické látky“ v jeho těle, i když není jasné, jakým způsobem k otravě došlo. Jeho stav se údajně stabilizoval večer 1. ledna, kdy se už cítil lépe. Kreml údajně případ vyšetřuje.
Zprávy o Asadově údajném otrávení vyvolaly řadu reakcí. Analytik tzv. dezinformací Pekka Kallioniemi na sociálních médiích ve svém již smazaném příspěvku na síti X spekuloval, že Kreml mohl Asada potrestat za jeho „zbabělost“, zatímco bezpečnostní expert James Landis naznačil, že Asadova neschopnost udržet kontrolu nad Sýrií mohla z něj udělat pro Rusko zátěž.
Did Putin try to get rid of Assad?
— James Landis #Fella 🇺🇸 🇺🇦 🇨🇿 (@JamesLLandis) January 2, 2025
That would make sense. Assad is a liability and doesn‘t bring anything to the table. He lost Syria and has created countless headaches for Putin.https://t.co/mhjfsmvIiA
Michail Uljanov, ruský vyslanec pro mezinárodní organizace ve Vídni, se snažil zlehčit spekulace a na Telegramu napsal, že Asad a jeho rodina „jsou v Moskvě“ a „Rusko nikdy nenechá své přátele v nesnázích.“
Newsweek tvrdí, že se ohledně této záležitosti pokusil kontaktovat Kreml i kanál General SVR, ale zatím neobdržel odpověď. Není tak jasné, co se "vypuštěním" této informace sleduje.
Pozadí a nejistá Asadova budoucnost
Rodina Asada vládla Sýrii více než padesát let, dokud jeho režim nebyl svržena vzpourou vedenou islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám. Po jeho pádu nabídlo Rusko Asadovi azyl, a to jako dlouholetý spojenec Vladimira Putina. Tento svazek je pro Rusko klíčový, protože se snaží udržet svou vojenskou přítomnost v Sýrii, včetně důležité námořní základny v Tartúsu.
I přes podporu Moskvy je však situace pro Asada stále více nejistá. Jeho exil vyvolává otázky o jeho budoucnosti, zejména pokud je nyní považován za zátěž. Motivace Ruska držet ho v zemi zůstávají nejasné, někteří analytici spekulují, že by mohl být Asad pro Putina považován za nepotřebného, protože už nemá žádnou významnou moc v Sýrii. Asad získal azyl v Rusku za přísných podmínek: údajně nesmí opustit Rusko ani se věnovat politické činnosti. Ruské úřady prý také zmrazily jeho majetek. To údajně zahrnuje 270 kilogramů zlata, dvě miliardy dolarů a 18 bytů v Moskvě.
V prohlášení z 16. prosince Asad potvrdil, že nehodlá „ustoupit ani hledat útočiště,“ čímž dal najevo, že jeho odchod byl rozhodnutím Moskvy. Jeho manželka Asma, bývalá bankéřka narozená ve Velké Británii, která v roce 2019 podstoupila léčbu rakoviny prsu a byla nedávno diagnostikována s leukémií, údajně nedostala povolení vrátit se do Británie na léčení, což dále komplikuje jejich situaci.