Válka je střetem vůlí. Rusku schází

KOMENTÁŘ

Válka je střetem vůlí. Rusku schází
Prigožin se domlouvá s ukrajinskou armádou? Může to být i informace vypuštěná Ukrajinci s cílem ještě více podnítit rozpory v ruském vedení. Pokud tomu je tak byla vypuštěna v opravdu nejlepší okamžik, píše Ondřej Šmigol. Foto: PMC Wagner
1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Hlavní zprávy

komentare

Jevgenij Prigožin, šéf žoldnéřské skupiny wagnerovců, nyní tvrdě bojující na Ukrajině, údajně nabídl ukrajinské armádě, že jim vyzradí pozice ruské armády, pokud se stáhnou od Bachmutu, tvrdí deník The Washington Post. Nemáme jak zjistit, zda je to pravda, či zda je to chytrá ukrajinská zpravodajská hra. Ať je to jakkoliv, dobře to ukazuje, proč Kremlu se vede na Ukrajině tak mimořádně špatně a proč řada analytiků začíná být opatrně optimistická ohledně nadcházející ukrajinské ofenzivy.

Je nepochybné, že ruské vedení je rozdělené vnitřními rozpory. Prigožin v sérii prohlášení útočil na náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova a ministra obrany Sergeje Šojgua. Stěžuje si na nedostatek munice, hroutící se křídla a žádnou politickou podporu. Jeho tvrzení, že wagnerovci postříleli utíkající členy armády, rozhodně nepřidá na důvěře mezi ruskými ozbrojenými složkami bojujícími na Ukrajině. V posledních dnech Prigožin dokonce nadával na „dědka v bunkru“, tedy Putina.

 

K tomu je potřeba ještě připočítat, že wagnerovci mají nejlepší PR ze všech ruských bojových skupin. Prigožin je tak hrdinou pro řadu Rusů podporujících válku, wagnerovci získali pověst jediné doopravdy bojující jednotky, která dobyla Soledar a dosáhla posledního velkého ruského vítězství. Pomohl tomu i mlýnek na maso, kterým je Bachmut. Prigožinovi muži se zdají, že jsou jediní, kdo jsou stále ochotni zabíjet a umírat. Regulérní armáda kvůli tomu wagnerovce nesnáší.

Dává tedy smysl, že by Prigožin byl ochotný zradit ruskou armádu za cenu symbolického vítězství. Vlastně je to návrat někde do 16. a 17. století, kdy většinu válek vedli v podstatě podnikatelé, kteří bojovali za toho, kdo jim nejvíce zaplatil. Za vlastní slávu a peníze jim nedělalo problém měnit strany.

Může to být ale i informace vypuštěná Ukrajinci s cílem ještě více podnítit rozpory v ruském vedení. Pokud tomu je, tak byla vypuštěna opravdu v nejlepší okamžik. Rusům se posledních pár dnů příliš nedaří. Nejdříve systém Patriot sestřelil údajně nesestřelitelnou hypersonickou střelu Kinžal. Pak Ukrajinci začali postupovat u Bachmutu, vymazali ruské zisky za posledních několik měsíců. V sobotu pak Rusové ztratili pět letounů, z toho čtyři byly sestřeleny. Není úplně jasné, zda je zničili Ukrajinci, či nervózní ruská protivzdušná obrana. Každopádně je to jedna z největších katastrof ruského letectva od druhé světové války. Do toho ruští vojenští blogeři jsou naprosto demoralizovaní, naříkají a připravují se na porážku. Igor Girkin alias Strelkov, bývalý ruský zpravodajský důstojník, který na Donbasu pomáhal založit separatistické milice, a nyní jeden z hlavních kritiků způsobu vedení války, již mluví o tom, jak zabránit rozpadu Ruska.

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges před časem v rozhovoru pro Týdeník Echo prohlásil, že válka je střetem materiálu a vůle. Ukrajinci nyní díky dodávkám ze Západu jsou na tom materiálně velmi dobře. Evidentně mají větší vůli zvítězit než Rusové, kteří se propadají do stále větší deprese, jejich vojáci nevědí, proč bojují, nejlepší jednotky jsou zničené, stejně tak moderní vybavení. Většinu jejich sil nyní tvoří zmobilizovaní muži na tancích vytažených z muzeí. To neznamená, že Ukrajina vyžene Rusy z celého svého území či že Rusové nemohou překvapit. Momentálně jsou však v morálním rozkladu a historie ukazuje, že ta strana, která se morálně rozkládá, se většinou rozloží i celkově.

×

Podobné články