Mladá kandidátka TOP 09 Pastorková: Green Deal se bude muset upozadit, euro ekonomice ČR pomůže

HLASY NOVÉ GENERACE

Mladá kandidátka TOP 09 Pastorková: Green Deal se bude muset upozadit, euro ekonomice ČR pomůže
Mladá kandidátka TOP 09 Kateřina Pastorková kandiduje do sněmovny na 8. místě kandidátky v Jihočeském kraji. V rozhovoru v rámci seriálu Echa Hlasy nové generace hovořila o svých prioritách i pohledu na některá obecná politicky významná témata. Foto: TOP 09
1
Domov
Jan Křovák
Sdílet:

Green Deal se teď bude muset upozadit, protože nemůžeme zároveň financovat obranu, která je nyní naléhavější prioritou. V rozhovoru v rámci seriálu deníku Echo24 Hlasy nové generace to řekla Kateřina Pastorková z TOP 09, která je na 8. místě kandidátky Spolu v Jihočeském kraji a v tomto volebním období je asistentkou předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Dále hovořila o svých prioritách v oblasti bydlení a duševního zdraví či o změnách jednacího řádu dolní komory.

Jaká je předsedkyně TOP 09 a sněmovny šéfová a jaká byla náplň vaší práce?

Markéta je upřímně skvělá. Spolupráce s ní je náročná – je to velká profesionálka a workoholik, takže člověk musí počítat s tím, že na něj bude klást vysoké nároky. Ale s tím jsem do toho vlastně šla. Myslím, že jsme si i lidsky sedly. Pro mě bylo obrovským snem dostat se na podobnou pozici ve sněmovně, i když jsem nečekala, že budu pracovat přímo pro předsedkyni. Byla to pro mě skvělá příležitost, která mi přinesla mnoho cenných zkušeností a možností.

Práce to je velmi časově náročná – neřídíme se jen sněmovními týdny a kromě běžné agendy mám na starost i sociální sítě paní předsedkyně, což znamená prakticky nepřetržitý režim. Ale opravdu mi to hodně dalo a naučilo mě to spoustu věcí. A právě díky těmto zkušenostem jsem si řekla, že to chci zkusit sama. Když už jsem tam byla tři roky, přišlo mi přirozené to zúročit.

Vnímala jste frustraci vládních stran z obstrukcí ve sněmovně? Změnila byste jednací řád, aby už k takovým obstrukcím nedocházelo, respektive jak?

Jsem ráda, že se o tom mluví a že vznikla iniciativa Moderní sněmovna. Na druhou stranu mi možná chybí pojmenování viníků té situace, protože my v té sněmovně často sedíme do noci jen proto, že ANO a SPD nejsou schopni přijít ke stolu a otevřeně se o případných změnách bavit. To je hlavní problém. Místo toho, abychom dělali naši práci a pomáhali občanům, tak ANO a SPD mnoho hodin planě hovoří a nic se neprojedná. Určitě bych byla pro nějakou změnu jednacího řádu. Je to zákon, takže je potřeba, abychom se všichni spojili, včetně současné opozice, ale je to podle mě na stole. Dopadá to totiž i na zaměstnance, i já jsem zažila spaní na židlích a tak podobně. Jednu dobu to bylo snad každý týden.

Neobáváte se ale, že pokud skončíte v opozici, připravíte se sami o nějaké obstrukční možnosti, které teď ANO a SPD využívají?

Obstrukce jsou zcela legitimní nástroj, určitě ho musíme do nějaké míry zachovat. Ale i kdybychom byli v opozici, tak já jsem pro, abychom nějaké změny jednacího řádu prosadili. Uvidíme, jaká bude situace po volbách, třeba se nějakým zázrakem stane, že všechny strany budou mít stejnou politickou kulturu a budou chtít opravdu makat. I kdybychom byli v opozici, tak bych určitě toto téma chtěla dále otevírat a alespoň k nějakým změnám přistoupit.

Jak vnímáte to, že se tolik žen – ale nejenom žen – rozhodlo nekandidovat, protože jim vadí nepředvídatelnost sněmovny? Co vás motivuje k tomu nyní do vysoké politiky vstoupit?

Já v tuto chvíli nemám žádné závazky, takže nevidím důvod, proč bych do toho nemohla jít. Jsem na tu práci zvyklá a máloco mě teď překvapí. Chápu, že někteří poslanci z důvodu té nepředvídatelnosti nechtějí kandidovat, chtějí být více s rodinou a já to plně podporuji, ale to já nemusím řešit a nevidím to jako problém. Vnímám to tak, že je to vážená pozice, musí se tomu něco obětovat. Není to tak, že si člověk tam jde na osm hodin sednout, odpracuje si a má klid.

Koalice Spolu nemá v Jihočeském kraji takzvaně na růžích ustláno, odpůrcem je vlivný hejtman Martin Kuba, který vloni dovedl samostatnou ODS v krajských volbách k drtivému vítězství. Jak probíhalo sestavování kandidátky?

Já jsem u toho domlouvání nebyla, to řešili opravdu ti nejvýše postavení kandidáti. Pana hejtmana si velmi vážím, je výraznou osobností a pro náš kraj udělal mnohé. Nemohu v tomto nic vytknout. Že tam jsou nějaké nuance s jeho mateřskou ODS, k tomu nemohu nic říci, protože do toho nevidím. Teď rozjíždíme kontaktní kampaň a rozhodně to není separé, že by si ODS dělala odděleně.

Tedy není to tak, že by třeba krajská ODS přesvědčovala voliče, aby kroužkovali kandidáty občanských demokratů?

Nic takového jsem nezaznamenala, kampaň funguje férově. Na akcích jsme zatím vždycky byli zástupci všech stran.

Jaké jsou problémy Jihočeského kraje, které byste ráda pomohla ve sněmovně řešit?

Má nosná témata jsou bydlení a duševní zdraví a obě tato témata u nás na jihu řešíme. Za klíčové považuji především právě ty služby, které by nějakým způsobem řešily to duševní zdraví. Lidé často musí dojíždět třeba do Prahy nebo do jiných měst, případně řešit problémy on-line, což často nemusí být úplně komfortní. To je pro mě priorita jak v kraji, tak na národní úrovni. Samozřejmě máme v Jihočeském kraji i jiné problémy, jako je třeba doprava, ale to není úplně moje témata a nerada bych do toho zabrušovala.

Chybějící služby v duševním zdraví myslíte teď ve smyslu prevence, nebo té následné péče?

Je to problém celkově, ale nejvíce právě ve chvíli, kdy člověk už ty problémy má. Víme, jaké jsou čekací doby na vyšetření a je tam málo takovýchto institucí.

Jak se to dá podle vás řešit?

Budeme to muset řešit s ministerstvem zdravotnictví, myslím si, že to jde ruku v ruce s nedostatkem sester a lékařů v našem kraji. Bude potřeba motivovat absolventy těchto oborů, aby nám neodcházeli, ale třeba se i po studiích v Praze vrátili zpět do Jihočeského kraje.

Máte na Jihočeské univerzitě obor typu psychologie?

To nemáme. Je tam sestra nebo něco takového, ale když se podíváme na většinu studentů z pražských škol, tak ti buď zůstávají v Praze, nebo jdou do zahraničí a my potřebujeme, aby se vraceli.

Nyní se řeší podpora různých potřebných studijních programů, jako jsou nelékařské zdravotnické obory. Nebylo by jednou z cest podpořit studijní programy typu psychologie, případně studenty medicíny, kteří chtějí dělat psychiatrii? A třeba i podpořit v tomto Jihočeskou univerzitu?

Určitě, bylo by dobré podpořit Jihočeskou univerzitu, aby otevřela obdobný studijní program, nalít do toho peníze s tím, že absolventi by pak mohli v kraji zůstávat.

Co podle vás způsobuje duševní problémy u mladých lidí, respektive to, že mladší lidé častěji chtějí své problémy odborně řešit?

Je zřejmé, že generace před námi nebyly tak otevřené k otevírání některých témat. Naší generaci toto nedělá problém a když nějaký psychický problém máme, tak o nich chceme mluvit a chceme je řešit. Těm problémům pomáhají samozřejmě sociální sítě, myslím si, že tlak na nás je daleko větší než na generace předešlé. Myslím si, že se na mladších lidech hodně podepsala také pandemie koronaviru, kdy psychické problémy narostly, ale nejen u mladších lidí, ti jsou jen otevřenější o tom mluvit. Vnímám to i u starších jedinců, kteří si třeba nechtějí přiznat, že mají problémy.

Zmíněná pandemie způsobila problémy dětem, které se kvůli zavřeným školám nemohly socializovat, zvláště třeba dětem, které v té době nastoupily do první třídy. Je právě školní prostředí tím místem, kde duševní zdraví intenzivně řešit?

Určitě ano. Myslím si, že prevence by měla začít od úplně útlého věku, možná už od první třídy. Na vysokých školách už je často pozdě, protože už děti na základních školách mají chytré telefony a čelí dopadům, které způsobují. Takže už v té době je třeba tyto dopady řešit.

Když se bavíme o některých tématech spojených s mladými, nabízí se otázka, zda se vám je v této vládě daří řešit. Bydlení se třeba úplně nepovedlo, za což sice kritizujete Piráty, ale jde to i za vámi ve Spolu, protože jste spolu zkrátka byli ve vládě. Věříte vy sama jako mladý člověk, že budete jako Spolu v příštím volebním období pro mladé něco dělat?

Samozřejmě, že ano. Ani mě nenapadá jiný subjekt, který by se mladým tak věnoval. Problémy s bydlením má na krku celá vláda, ale zároveň se v Česku bydlení neřešilo 20 let, pořádně žádná vláda do toho nebyla schopná kopnout. Až tato vláda k nějakým krokům přistoupila, byť nejsou vidět hned, ale mají nějaký postupný nájezd. Myslím si, že je potřeba, abychom v té započaté práci pokračovali, protože bydlení je stoprocentně nejpalčivější problém, na druhé místo bych dala stoprocentně duševní zdraví.

V průzkumech označují mladí lidé za velkou prioritu také celkové náklady na život…

Ještě je tam třeba klima, našli bychom toho hodně. Ale bydlení je opravdu číslo jedna. V tom duševním zdraví už jsme také některé pokroky udělali, třeba Martina Ochodnická nebo Michal Zuna se tomu věnovali, ale nebyla to úplně priorita. Myslím, že si všichni uvědomujeme, že to musíme zařadit mezi prioritní témata a rezonuje to mezi všemi třemi mládežnickými organizacemi, jak u nás, tak u lidovců i u ODS. My jsme všichni se svými mateřskými stranami propojeni a dodáváme jim některá témata.

Je tedy teď podle vás Spolu volbou pro mladé? Protože dříve za tuto variantu platili třeba Piráti, minule možná PirSTAN a historicky i samotná TOP 09. Není Spolu třeba spíše pro střední věkovou kategorii, případně podnikatele?

Možná historicky to tak bylo, třeba u ODS. Ale TOPka v minulosti dokázala mladé voliče oslovit, měli jsme spoustu politiků, kteří to dokázali. Budeme v tom pokračovat i nadále. Každá z těch tří stran je samozřejmě jiná, ale je to o kompromisech a dokázali jsme se vždycky dohodnout. Spolu určitě je pro mladé a TOPka stoprocentně, za tím si stojím.

Zásadním tématem voleb jsou veřejné finance, jelikož všechny strany pochopitelně slibují různé, více či méně drahé sliby. Váš ekonomický expert Miloš Nový jako jeden z mála připouští mimo jiné kvůli zvýšení výdajů na obranu dočasné zvýšení daní. Jak vy se stavíte ke zvyšování daní a kde případně jinde ty peníze najít?

Určitě bychom měli celkově zefektivnit státní správu. Pak budeme celkově muset řešit investice a dostat sem zahraniční kapitál. Potom je na stole otázka eura, protože kdybychom přijali euro, tak to pro naši ekonomiku bude výhodnější. Na tom, že nemáme euro, toho hodně ztrácíme. Cesty tady jsou, nemusí to být nutně zvyšování daní, proti čemuž se TOPka dlouhodobě staví. Ja tedy vidím tři cesty: euro, investice ze zahraničí a zefektivnění státní správy.

Vy jste se v tomto období snažili o zefektivnění státní správy, došlo k analýze jejích agend. Nezdá se ale, že by ta práce byla hotová, sama to zmiňujete. Starostové například blokují spojování obcí a na žádné jiné velké zásahy to nevypadá. Je tedy ještě nějaký prostor pro to zefektivňování, třeba i ve sněmovně, kde sama pracujete?

Těžko říct. Ve sněmovně je hodně zaměstnanců a myslím si, že každá instituce by mohla jít cestou zeštíhlování. Já nechci úplně spekulovat o té sněmovně, ale bylo by dobré se o tom nadále bavit a přicházet s nápady, kde a jak ten stát zefektivnit.

Je cestou digitalizace a umělá inteligence, která by třeba část těch úplně základních agend mohla převzít?

Ano, přesně tak, určitě je to cesta.

Zmíněné zvýšení výdajů na obranu souvisí s NATO. Jak zásadní podle vás tato aliance v současné době je a jakou roli podle vás hraje Donald Trump?

Donald Trump nám jenom ukazuje, že samozřejmě musíme setrvat ve strukturách NATO a Evropské unie. Můžeme mu v uvozovkách poděkovat za to, že se díky jeho nepředvídatelnosti členské státy semkly a řekli jsme si, že budeme muset navýšit výdaje na obranu. Je v našem vitálním zájmu v obou institucích setrvat. Názory, že EU a NATO nefungují a musíme je opustit, jsou zcestné a nemístné. Absolutně je nechápu. Ruská agrese na Ukrajině nám ukázala, že musíme být jednotní a zvyšovat výdaje na obranu, protože je základním úkolem každého státu zajistit bezpečnost svých občanů.

Názory na Evropskou unii ale nejsou ani ve vládě jednotné. Evropská komise teď třeba zveřejnila nový klimatický cíl do roku 2040, který odmítá i sám premiér Fiala. Vnímáte negativní dopady Green Dealu na evropskou ekonomiku, případně jiné problémy, které kritici EU vyčítají?

Green Deal vnímám jako v zásadě dobrou věc. V tuto chvíli ale asi nelze ufinancovat výdaje na obranu a Green Deal. Myslím si, že Green Deal budeme muset upozadit, protože se musíme momentálně soustředit na bezpečnost EU a státu.

Tedy ta opatření spojená s Green Dealem spíše odložit v čase než úplně zrušit?

Určitě ano.

Mezi představiteli TOP 09 a ODS jsou ale názory na Green Deal a třeba i na euro, velmi odlišné.

Myslím si, že názory na euro se v ODS velmi proměňují. Myslím si, že dříve byli vůči euru hodně skeptičtí, ale možná i díky naší spolupráci začínají vidět jeho výhody. My jako TOP 09 Green Deal vnímáme jinak než naši kolegové z ODS. Stojím si za tím, že v tuto chvíli musíme dát přednost obraně, což ale neznamená, že ho máme úplně zamést pod koberec.

V případě eura věříte, že dojde k nějakým závazným krokům k jeho přijetí v příštím volebním období?

Já doufám, že ano. Já u těch jednání samozřejmě nejsem, těžko tedy mohu říci, jak to teď přesně vypadá, ale jak jsem říkala, tu změnu u ODS vnímám. Pro nás v TOPce to byla vždycky priorita a myslím si, že se budeme snažit to tlačit, co nejvíce to půjde. Budeme se muset snažit naše koaliční partnery přesvědčit.

Jak se stavíte k izraelsko-palestinskému konfliktu? Názory na něj jsou mezi mladými hodně rozjitřené.

My dlouhodobě podporujeme Izrael, má naprosto jednoznačně nárok se bránit proti napadení ze strany teroristů, ale určitě musíme dbát na humanitární pomoc a to čím dál tím více. Propalestinské hlasy sílí a myslím si, že je to správně ve smyslu, myslím, že opravdu na humanitární pomoc musíme apelovat silněji, protože je to potřeba a je šílené, co se teď v Gaze děje. Ale stojím si za tím, stejně jako Česká republika, že Izrael má právo na sebeobranu.

Vrátím se do ČR. Je podle vás stejnopohlavní manželství politickým tématem? Jste pro jeho zavedení a věříte, že k němu dojde v příštím volebním období?

Určitě podporuji, mám mnoho přátel z LGBT komunity a tehdy mě to velmi zamrzelo, že jsme to nebyli schopni dotáhnout do toho stoprocentního konce. Úplně zbytečně jsme se zasekli na názvu. Kdyby se do sněmovny dostalo více mladších poslanců, tak to téma bude na stole a myslím si, že bychom byli schopni ho dotáhnout a dostat ten institut na stejnou úroveň, jako je manželství mezi mužem a ženou, s názvem a se vším. Byla bych za to moc ráda, s výměnou sněmovny by k tomu opravdu mohlo dojít, hlasy k tomu sílí.

Také je to poměrně podstatná část voličů, o kterou teď třeba přicházíte.

Určitě ano. Shoda v koalici na tom nebyla, TOPka ale byla stoprocentně pro a nejen mě to pak zamrzelo.

Podpořila byste legalizaci marihuany?

Byla bych pro nějaký regulovaný trh, určitě ano. Nevidím vlastní důvod, proč bychom to tady nemohli mít, když máme alkohol a cigarety a navíc to přinese miliardy do státního rozpočtu.

Tyto dvě věci, ale i řada dalších, patří mezi ty, na kterých se zkrátka se svými konzervativnějšími partnery zřejmě neshodnete. Nebylo by pro TOP 09 vhodnějším koaličním partnerem spíše hnutí STAN než ODS a KDU-ČSL? Dává koalice Spolu smysl?

Legalizace konopí třeba pro mě není úplně prioritou a na tom nemohu stavět. Já si myslím, že dává smysl být v koalici Spolu, protože máme jiné priority, na kterých já stavím. Manželství pro všechny nevidím jako velkou překážku, podle mě se na tom dokážeme dohodnout, když budeme chtít. TOPka je určitě podobná STANu, jsme středová strana, ale dává mi smysl mít koalici Spolu, mám tam spoustu nosných témat, na kterých bych se třeba se STANem neshodla, protože je na mě příliš liberální.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články