6600 neoprávněných přístupů. Bankovní úředník sledoval účty premiérky a dalších politiků
SLEDOVÁNÍ ÚČTŮ ITALSKÝCH POLITIKŮ
Bankovní úředník z jihoitalské Apulie sledoval v uplynulých dvou letech účty italské premiérky Giorgii Meloniové, několika ministrů, politiků či soudců. Napsal to v pátek italský tisk s odkazem na vyšetřování policie. Muž podle vyšetřovatelů za uplynulé dva roky provedl zhruba 6600 neoprávněných vstupů na cizí účty. Žádné peníze se však podle dosavadních poznatků neztratily.
O dvaapadesátiletého bankovního úředníka, který pracoval na pobočce banky Intesa Sanpaolo v městu Bisceglie, se policie začala zajímat v srpnu kvůli podání jednoho z místních podnikatelů. Ten si všiml neoprávněných vstupů na svůj účet.
Podle poznatků policie muž, kterému už banka dala výpověď, provedl od února roku 2022 na 6600 neoprávněných vstupů na cizí účty. Bankovní úředník se tak dostal na účty zhruba 3500 klientů banky. Podle zjištění policie muž mimo jiné sledoval účty italské premiérky Meloniové, ministrů obrany Guida Crosetta a pro evropské záležitosti Raffaella Fitta, řady dalších politiků, ale také podnikatelů či soudců. Mnozí z nich pocházejí z Apulie.
Podle deníku Corriere della Sera bankovní úředník vyšetřovatelům řekl, že na účty vstupoval z čisté zvědavosti a nepořizoval si zápisy o informacích, které zjistil. Sám sebe označil za kontrolního maniaka. Podle agentury ANSA dnes prokuratura v Bari zahájila jeho stíhání za neoprávněný přístup k informačním systémům a za neoprávněný pokus o získání informací o státní bezpečnosti; muži nyní hrozí až deset let vězení.
Pravicoví politici se domnívají, že úředník se snažil na ně shromáždit kompromitující informace a že tak činil na příkaz jejich politických protivníků. V tomto smyslu se dnes vyjádřil předseda Senáru Ignazio La Russa, jehož účet si bankovní úředník také zobrazil. „Zdá se, že někdo je připraven udělat cokoliv, aby nás zastavil. Ale neuspějí,“ řekl La Russa v rozhovoru, který dnes otiskl deník Il Foglio. Premiéra Meloniová aktivitu úředníka označila na síti x za „dossieraggio“, což znamená vytváření archivu s citlivými informacemi o veřejně aktivních osobách.
Podle tisku si ovšem muž zjišťoval údaje také o některých levicových politicích, například o předsedovi krajské rady Apulie Michelovi Emilianovi.
V Itálii se jedná o další skandál ohledně zřejmě neoprávněných přístupů k důvěrným databázím. Od loňského roku čelí obžalobě za neoprávněný přístup k databázím finanční správy a dalších úřadů jistý důstojník Finanční stráže a jeden bývalý zástupce prokurátora. Vyšetřovatelé mimo jiné prošetřují, zda získané informace nepředávali tisku. Mezi lidmi, o kterých si zjišťovali informace, je zřejmě i ministr obrany Crosetto, na jehož podnět vyšetřování začalo.