Připomínka Jana Palacha. Česko si připomíná výročí tragické oběti
VÝROČÍ UPÁLENÍ JANA PALACHA
Odkaz Jana Palacha, který se před 56 lety upálil na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, si připomínají politici napříč politickým spektrem. Podle prezidenta Petra Pavla je potřeba dělat víc pro to, aby už nikdo necítil potřebu takovým zoufalým činem probouzet národ ze sebezničující letargie. Uctít Palachovu památku přišli k místu, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem, kromě Fialy i předsedové obou komor Parlamentu i představitelé opozice.
"Protest Jana Palacha dodnes vnímám jako nejvyšší možnou oběť jednotlivce pro ideály, kterým věří, a jako nejsilnější morální apel a vzpouru proti rezignované náladě společnosti. Jeho boj proti okupaci státu a akceptování lží ve veřejném prostoru je v dnešní době bohužel stále aktuální. Vzpomínejme proto nejen na jeho smrt, ale také na hodnoty, pro které ve prospěch svobody našeho státu obětoval svůj mladý život," uvedl na síti X prezident.
Protest Jana Palacha dodnes vnímám jako nejvyšší možnou oběť jednotlivce pro ideály, kterým věří, a jako nejsilnější morální apel a vzpouru proti rezignované náladě společnosti. Jeho boj proti okupaci státu a akceptování lží ve veřejném prostoru je v dnešní době bohužel stále…
— Petr Pavel (@prezidentpavel) January 16, 2025
Premiér Fiala dopoledne uctil Palachovu památku u pomníku na pražském Václavském náměstí, ke kterému položil květiny. Uvedl, že Palachova oběť promlouvá i do dnešní doby. "Pro nás to musí být memento. Nebuďme lhostejní, dívejme se na to, co se děje u nás a kolem nás. Bojujme každý den svou aktivitou za to, abychom byli svobodní a mohli žít v dobré společnosti," řekl Fiala.
"Jeho odkaz nám připomíná, jak důležité je nerezignovat na hodnoty a neustupovat lži a nespravedlnosti. Jak důležité je vést zápas za svobodu," dodal na sociální síti X.
Jan Palach, student, který před 56 lety obětoval svůj život, zůstává symbolem odvahy a touhy po svobodě. Jeho odkaz nám připomíná, jak důležité je nerezignovat na hodnoty a neustupovat lži a nespravedlnosti. Jak důležité je vést zápas za svobodu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 16, 2025
Květiny a svíčku položila u pomníku i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda ANO Karel Havlíček nebo bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Pekarová Adamová zopakovala, že Palach je připomenutím, že je nutné se ozvat proti letargii a bezpráví, a že záleží na každém hlasu. "To, co pomáhá lidem, kteří nemají dobré úmysly, je i apatie a mlčení těch, kteří sice nesouhlasí, ale nemají ochotu proti tomu cokoliv udělat," řekla. Demokracii je podle ní potřeba mít neustále v úctě, aby byla i nadále v dalších letech.
Společně s Adamovou si Palachovu památku připomněl například i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. "Jan Palach je pro mě bolestný výkřik do ohlušujícího ticha nastupující komunistické normalizace, která zničila život řady generací. Zatímco mnozí sklopili hlavu, on to nedokázal," uvedl Bartošek. "Komunisté budou stále stejní – ať už pod jakýmkoli názvem. Nikdy se nezmění," dodal.
Jan Palach je pro mě bolestný výkřik do ohlušujícího ticha nastupující komunistické normalizace, která zničila život řady generací. Zatímco mnozí sklopili hlavu, on to nedokázal.
— Jan Bartošek (@honzabartosek) January 16, 2025
Dnes ráno jsme společně s kolegy z vedení Poslanecké sněmovny vzdali hold jeho odkazu.
Komunistický… pic.twitter.com/CEsc3OnSV9
"Na dobu nesvobody a na dobu, kdy mezi námi byli i lidé, kteří byli ochotni obětovat za ochranu svobody a demokracie i svůj život, nebudeme zapomínat a budeme to brát jako jakýsi vzkaz pro tu odpovědnost, kterou neseme dneska my sami," řekl Vystrčil.
Palachovu památku připomněl na síti X i předseda nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš (ANO). Palacha označil za hrdinu. "Před 56 lety protestoval proti okupaci Československa a neváhal obětovat cenu nejvyšší - svůj život. Nezapomeňme na jeho odvahu," napsal.
Naše hrdiny si musíme vždy připomínat a Jan Palach jím bezesporu byl. Před 56 lety protestoval proti okupaci Československa a neváhal obětovat cenu nejvyšší - svůj život. Nezapomeňme na jeho odvahu, čest jeho památce.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 16, 2025
Na Václavském náměstí se Palachův čin připomněla i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, společně s místopředsedou Sněmovny Karlem Havlíčkem. Jeho pohřeb v době strachu a temna se stal celonárodní manifestací za svobodu a naději. Palachův význam překročil hranice naší země a jeho jméno dnes právem nesou náměstí a ulice napříč světem. Ať jeho odkaz žije navěky ," uvedla Alena Schillerová na sociální síti X.
16. ledna 1969 se na Václavském náměstí upálil Jan Palach, student prvního ročníku filosofické fakulty. Jeho pohřeb v době strachu a temna se stal celonárodní manifestací za svobodu a naději. Palachův význam překročil hranice naší země a jeho jméno dnes právem nesou náměstí a… pic.twitter.com/B5IiJJx5VS
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 16, 2025
Čin Jana Palacha si připomíná i úřad vlády. Jeho odbor strategické komunikace v minulých dnech rozeslal poslancům email s "komunikační kartou" s doporučeními, jak o činu mluvit s veřejností. Ve čtvrtek pak na sociální síti X zveřejnil sadu příspěvků k činu. "Podepsal se jako „Pochodeň č. 1“ s tím, že nebude-li jeho požadavkům vyhověno, vzplanou další pochodně. Inspirace buddhisty protestujícími sebeupalováním proti válce ve Vietnamu je zřejmá; u Palacha jako evangelíka silně působí i návaznost na domácí husovskou tradici," píše odbor například na sociální síti X.
🇨🇿2/6 Jan Palach jako mučedník
— stratkom_cz (@Stratkom_CZ) January 16, 2025
Češi milují mučedníky. I proto se na budově Národního muzea skví jméno Jana Husa, ne však Jana Žižky. Sebeobětování ano, aktivní odpor nikoli. Kdo podstoupí krutou smrt v zájmu prosazení svých myšlenek, ten v Češích vzbuzuje úctu. Kdyby ale sáhl k… pic.twitter.com/dptgHLk4cY
Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 - v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Palach.