Protiruští Gruzínci vyšli několikrát do ulic. Před hotelem čekali na Lavrovovu dceru
DEMONSTRACE V GRUZII
Vypjatých situací se Gruzie dočkala nejen v pátek, ale i v sobotu. Zatímco v pátek se v hlavním městě Tbilisi demonstrovalo proti obnovení přímých letů z Ruska, v sobotu na severovýchodě Gruzie demonstrovaly stovky lidí pod okny resortu, kde byla údajně ubytována dcera ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se svou rodinou. I tam ale demonstranti požadovali zrušení letů.
Resort Kvareli Lake na severovýchodě Gruzie se v sobotu stal cílem nespokojených lidí. V resortu, který navštěvují z velké části ruští turisté, došlo k demonstraci. Mezi klienty měla totiž být i rodina ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Na hotelový minibus převážející ruské turisty dopadlo několik vajec. Mělo dojít i ke střetu s policií, informovala například CNN.
Lavrov's daughter and son-in-law left Georgia under the protection of the Georgian police and state security service, reports Mtavari.
— NEXTA (@nexta_tv) May 20, 2023
There are protests in the country against the resumption of air traffic with Russia. pic.twitter.com/9zLO1Qeptz
Protesty svolala gruzínská opoziční strana Sjednocené národní hnutí poté, co gruzínská média informovala o tom, že Lavrovovi příbuzní přicestují do Gruzie na svatbu švagra Lavrovovy dcery, bratra jejího manžela Alexandra Vinokourova. Na Lavrovovu dceru Jekatěrinu Vinokurovovou byly v minulosti uvaleny sankce Spojeného království, Spojených států a Kanady. Demonstrace se tak z hlavního města přesunula blíže k ruským hranicím, demonstrující ale požadovali to stejné jako den předtím v Tbilisi.
Tbilisi now.
— Ana Aptsiauri (@aptsiauri_ana) May 19, 2023
The citizens of Georgia are protesting direct flights between Georgia and the terrorist state of russia. russia brings nothing but death and destruction. Our generations have experienced russian cruelty.
Georgians have never chosen the russian path and never will. pic.twitter.com/4LsIcQ5Jg7
Demonstration outside the Parliament in #Georgia against the resumption of flights to #Russia pic.twitter.com/KtBxCCwAoM
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) May 19, 2023
Páteční protesty propukly v gruzínském hlavním městě poté, co na tamním letišti přistálo první letadlo znovuobnovené přímé linky mezi Ruskem a Gruzií. Na letišti se shromáždily davy protestujících, aby vyjádřily svůj nesouhlas s tímto krokem. Na sociálních sítích bylo zveřejněno několik videí z místa, kde bylo vidět, že protestující před letištěm v Tbilisi křičí, pískají, drží transparenty s nápisem "nejste vítáni" a hrají ukrajinskou hymnu. Demonstrace se poté přesunula i do centra hlavního města a demonstrovalo se například před budovou gruzínského parlamentu.
The Moscow-Tbilisi plane landed in Georgia. The first direct flight in 4 years is greeted with posters "You are not welcome here" and "Russian plane, go to ***".
— MAKS 22🇺🇦🔜 (@Maks_NAFO_FELLA) May 19, 2023
Protesters are gathering in the center of Tbilisi with the flags of Ukraine, Georgia and the European Union. pic.twitter.com/bSfNwYVmT3
Zákaz letů mezi Gruzií a Ruskem byl v roce 2019 zaveden ruským prezidentem Vladimirem Putinem po vlně protiruských demonstrací v Gruzii. Minulý týden ale Putin nečekaně zrušil povinnost víz pro gruzínské občany, zrušen byl i zákaz letů.
Gruzínci se od získání nezávislosti na Sovětském svazu dělí na ty s proevropským smýšlením a na ty, kteří jsou ovlivněni svým sousedem, Ruskem. A se svým sousedem má celá země komplikované vztahy, které v roce 2008 dokonce vyeskalovaly v krátkou válku, která skončila ztrátou kontroly Gruzie nad dvěma Rusku přátelskými separatistickými regiony.
Po loňské invazi Ruska na Ukrajinu se Gruzie připojila k mezinárodním rezolucím odsuzujícím válku. Kyjevu poskytla humanitární pomoc a přijala tisíce uprchlíků. Později ale gruzínské úřady přestaly Ukrajině dodávat zbraně a apelovaly na nutnost zachovat neutralitu a Gruzie stala se jednou z hlavních destinací, kam prchali Rusové před mobilizací.