Putin dál mluví o o jaderných zbraních, podle Scholze však riziko jejich použití klesá
PUTINOVA SLOVA
Riziko, že ruský prezident Vladimir Putin použije ve válce na Ukrajině jadernou zbraň, se v reakci na mezinárodní tlak snížilo, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Brutalita, se kterou válka pokračuje, se podle něj nijak nezmenšila. Ruský diktátor Putin mezitím prohlásil, že nacisté z Polska sní o záboru západní Ukrajiny a jediným grantem „ukrajinské celistvosti“ má být právě Rusko.
Rozhovor pro média ze skupiny Funke kancléř Scholz poskytl u příležitosti prvního výročí vzniku koaliční vlády sociálních demokratů (SPD), svobodných demokratů (FDP) a Zelených, které připadá právě na dnešek. „Rusko přestalo hrozit použitím jaderných zbraní. Jde o reakci na mezinárodní společenství, které mu dalo najevo své red lines (červené linie),“ uvedl Scholz.
Rozhovor vyšel krátce poté, co ruský diktátor Putin řekl, že válku zahájil Kyjev. Polští nacionalisté sní o záboru západní Ukrajiny a jediným garantem ukrajinské celistvosti a suverenity může být Rusko, cituje agentura TASS Putinova slova ze středečního jednání ruské rady pro lidská práva. Rusko podle něj nemělo jinou možnost než se uchýlit k vojenské intervenci poté, co Západ zahájil konflikt na Ukrajině už v roce 2014, sdělil podle Reuters Putin.
Prezident Putin na zasedání rady pro lidská práva ve středu také prohlásil, že Rusko je v případě potřeby připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky. Varoval, že narůstá hrozba jaderného konfliktu. Rusko podle něj nemělo jinou možnost, než se v únoru uchýlit k vojenské intervenci poté, co prozápadní Ukrajinci sami v roce 2014 zahájili „válku“ a začali utlačovat obyvatele Donbasu. Polští nacionalisté sní o záboru západní Ukrajiny a jediným garantem její celistvosti a suverenity může být Rusko, tvrdil ve středu také bez konkrétních důkazů ruský prezident.
Putin kromě toho na schůzi obhajoval ruskou invazi na Ukrajinu. Kdyby Rusko intervenci nezahájilo, hrozila by podle něj Ukrajině například agrese ze strany Polska. „Pokud jde o vlády v některých našich sousedních zemích, v Polsku, tak tamní nacionalistické živly sní o tom, že získají zpět svá takzvaná historická území, tedy že si zaberou západní území (Ukrajiny – pozn. red), která Ukrajina získala v důsledku rozhodnutí Josifa Stalina po druhé světové válce,“ citovala ruského lídra agentura TASS. Polsko od začátku války patří mezi nejbližší spojence Kyjeva, který se brání ruské agresi. Přes polské území na Ukrajinu míří většina západní vojenské pomoci