1 Obvinění z antisemitismu

„Chabá omluva.“ Muslimka v Kongresu čelí kritice za výroky o Izraeli

, , NOVÉ

Témata: , ,

Demokratická členka Sněmovny reprezentantů, muslimka Ilhan Omarová, která již týdny čelí obviněním z antisemitismu, se omluvila za výrok naznačující, že americká podpora Izraele je důsledkem politické korupce a podplácení proizraelské lobby. K omluvě ji přimělo veřejné pokárání od stranické kolegyně a šéfky dolní komory Kongresu Nancy Pelosiové. Za výrok kongresmanku kritizovali rovněž americký prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence, kteří požadují její rezignaci.

„Je to jenom o Benjaminech, drahá,“ prohlásila v neděli na twitteru Omarová na adresu proizraelské politiky Spojených států. Odkazovala se přitom na stodolarovou bankovku, na níž je vyobrazen bývalý ministr financí USA Benjamin Franklin.

„Antisemitismus je skutečný a já jsem vděčná židovským spojencům a kolegům, kteří mě poučili o bolestné historii antisemitských výroků,“ uvedla Omarová, čerstvá demokratická členka Sněmovny reprezentantů za stát Minnesota a jedna z prvních dvou zvolených muslimek do Kongresu. „Jednoznačně se omlouvám,“ dodala.

Podle Trumpa je však její omluva „chabá“. Viceprezident Pence ji zase označil za „neadekvátní“ a vyjádřil názor, že by za své názory Omarová měla čelit následkům.

Omarová spolu s Rashidou Tlaibovou z Michiganu byly oslavovány jako symboly různorodosti, když začátkem ledna složily přísahu v Kongresu. O pár týdnů později se však kvůli svým nekompromisním postojům vůči Izraeli staly asi nejkontroverznějšími členy demokratického poslaneckého klubu.

Omarová, která chodí zahalená v tradičním hidžábu, například v lednu uvedla, že „má chuť se smát“, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. Republikáni nyní téměř denně kritizují antisemitismus a bigotnost obou poslankyň a snaží se Demokratickou stranu vykreslit jako apriori protižidovskou.

Omarovou proto za její výroky veřejně pokáralo vedení Demokratické strany v čele s demokratickou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Pelosiovou. Spor s Omarovou je podle deníku The New York Times posledním příkladem její snahy o udržení kontroly nad různorodým a občas také neukázněným parlamentním klubem demokratů.

Kromě „ukáznění“ Omarové se jí podařilo zchladit také ambiciózní program „Zeleného nového údělu“, s nímž přišla představitelka levicového stranického křídla Alexandria Ocasiová-Cortezová, a také utlumit agresivní výzvy k některých demokratů k odvolání prezidenta Donalda Trumpa. V příštích dnech bude muset uklidňovat liberální část strany, která nejspíše bude nespokojená s kompromisní dohodou s republikány o ochraně hranic.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.