1 Komentář

Když je vedro, potí se i pravičáci

Témata:

Poslední zima vypadala jako zima, mrzlo, sníh byl, na místních horách se lyžovalo až do dubna. Zima to nebyla třeskutá, nebruslilo se na rybnících od prosince do února jako na ladovských obrázcích. Ale zase nebylo jaro, v dubnu bylo až moc teplo, nepršelo a nebylo žádné aprílové počasí. To okamžitě zvedlo alarmisty a zvěstovali katastrofální sucha, pak přišel květen. Ochladilo se a lilo jako z konve, alarmisty to neuklidnilo, ale konzervativci si oddechli, že není zase tak zle. Počasí je prostě proměnlivé, jako lidské nálady. Nikdo ale nemůže popřít, že se něco děje, že z dlouhodobého časového hlediska se klima na planetě mění. Na tomto konstatování se najde i větší společenská shoda.

Horší je to ale s tím, co změnu klimatu přináší, zda je to chování člověka, produkce skleníkových plynů a magického CO2, nebo jde o změnu na chování člověka nezávislou. Jasno mají ekologické iniciativy, levicové liberální proudy, progresivistická ideologie. Pro ně je vinen člověk a okamžitě přicházejí s řešeními, která mají radikálně změnit poměry ve společnosti. Týkají se změny výroby energie a přechodu na ekonomicky nákladné obnovitelné zdroje, likvidace současné podoby automobilového průmyslu a násilný přechod na elektromobilitu, která ve svých důsledcích může mít ještě horší dopady na životní prostředí než zavedené spalovací motory. O dalších projevech jako nahrazování plastových obalů papírovými nemluvě.

Podstatné ale je, že levicové proudy přicházejí s nějakým řešením, konzervativní nebo pravicové se vzmohou jen na ironizování, zesměšňování a tvrzení, že procházíme teplým přírodním cyklem. Samotný přístup konzervativce odsuzuje do bezvýznamnosti, i když to zároveň neznamená, že nejsou zodpovědní k životnímu prostředí, že netřídí odpad, nezáleží jim na tom, v jakém prostředí žijí, že nemají vztah k přírodě a zvířátka, která jedí, nechtějí zabíjet milosrdně.

Slavná lovná zvěř progresivistů – konzervativní filozof Roger Scruton – na důležitost environmentálních otázek už upozorňuje dlouhá léta, například v roce 2006 napsal ve své knize A Political Philosophy: Arguments for Conservatism: „Starost o životní prostředí je ovšem sdílena i lidmi zcela opačné nátury, pro které jsou instituce a procedury důležitější než abstraktní sociální cíle a kteří pohlížejí na rovnostářské projekty skepticky. Přisvojení si environmentalistického hnutí levicí je ve skutečnosti poměrně novým fenoménem.“ Z nového fenoménu se ale stala pro levici dominantní agenda, jejímž nositelem nejsou tradiční levicové strany typu sociální demokracie, které ztrácejí atraktivitu pro voliče a mocenské postavení, ale živou vodou polití zelení a jim příbuzná aktivistická hnutí, která například významně posílila v posledních evropských volbách.

Jestliže 20. století bylo poznamenáno třídním bojem, dosažením sociálních práv nižších tříd, tak 21. století bude bojem o uspořádání společnosti na půdorysu vnímání životního prostředí, života v něm a nalézání odpovědí na změnu klimatu. Nebude stačit jen tvrzení, že planeta je modrá, ale bude důležité, aby pravicové a konzervativní spektrum přineslo svůj koncept, než ho ovládnou socialistické experimenty, které, jak víme z historických zkušeností, přinesly ve svých důsledcích jen nespravedlnost, omezení svobody a uzurpátorství.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více