Medailové žně v Tokiu. Češi mají za sebou nejúspěšnější olympiádu v historii

OLYMPIJSKÝ REKORD

Češi výrazně rozšířili sbírku olympijských medailí. Foto: Shutterstock
2

Na končící olympiádu v Tokiu a české sportovní tažení budou čeští fanoušci vzpomínat v dobrém. Pro naše sportovce se jednalo o nejúspěšnější hry v samostatné historii. Po zisku čtyř zlatých medailí, stejného počtu stříbrných a tří bronzů mohou Češi odjíždět z Japonska více než spokojeni. Lukáš Krpálek se navíc druhým olympijským zlatem na dvou hrách po sobě zařadil mezi nejúspěšnější olympioniky české historie. Slavnostní zakončení olympiády se uskuteční v neděli od 13:00 SELČ.

Nejbohatší sběr doposud přivezla olympijská reprezentace z her v Atlantě v roce 1996 a Londýně v roce 2012. V obou případech se jednalo o čtyři zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové. Nyní čeští reprezentanti sice přivezou medailí stejný počet, budou mít ale o jedno stříbro navíc.

Největší české úspěchy zapsali judista Lukáš Krpálek, který obhájil zlatou medaili z Rio de Janeira, jenže tentokrát zvítězil ve vyšší kategorii nad 100 kilogramů. Další zlato pro české barvy si připsal slalomář Jiří Prskavec, který suverénně vyhrál slalom na divoké vodě v kategorii K1. Další zlaté medaile získali střelec Jiří Lipták a vítězky olympijské tenisové čtyřhry Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ziskem čtyř zlatých medailí Češi vyrovnali své dosavadní maximum v počtu nejcennějších kovů za jednu olympiádu právě ze zmíněné Atlanty a z Londýna.

Na stříbro dosáhli vodní slalomář Lukáš Rohan, další střelec David Kostelecký či tenistka Markéta Vondroušová, která využila chráněného žebříčku, aby vůbec mohla na olympiádě hrát, čímž odsunula z her Karolínu Muchovou. To Vondroušové mnoho lidí vytýkalo, přesto si tenistka na své cestě olympijským pavoukem poradila mimo jiné i se světovou dvojkou Naomi Ósakavou a nestačila až ve finále na Švýcarku Belindu Bencicovou. Po sobotním úspěchu získal stříbro také oštěpař Jakub Vadlejch.

Právě Vadlejch bude vlajkonošem české výpravy při slavnostním zakončení olympijských her. Oznámila to mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová. Slavnostní zakončení XXXII. letních olympijských her začne v neděli ve 13:00 SELČ. Při slavnostním zahájení nesli společně vlajku tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

Bronz pro české barvy pak získal šermíř Alexander Choupenitch, další oštěpař Vítězslav Veselý a v neposlední řadě také kajakáři Radek Šlouf a Josef Dostál.

Vítězslav Veselý – oštěp

Češi měli i několik dalších medailových nadějí, především v tenisovém pavouku, kde ale Petra Kvitová, Karolína Plíšková a Barbora Krejčíková vypadly poměrně záhy ve dvouhře. Deblový pár Plíšková, Vondroušová na medaili rovněž nedosáhl. Pod stupni vítězů skončil mimo jiné také sportovní lezec Adam Ondra, do finále se pak neprobojovala ani jedna z českých oštěpařek včetně Barbory Špotákové.

Čerstvá mistryně Evropy Barbora Seemanová ozdobila první český start ve finále kraulařské dvoustovky na olympijských her po 21 letech šestým místem. V medailovém souboji na kraulařské dvoustovce opět překonala český rekord, jeho hodnotu v Tokiu posunula na 1:55,45 minuty.

Biker Ondřej Cink držel v závodě horských kol dvě kola před koncem třetí pozici, pak ale kvůli defektu nedojel. Nadějnou pozici držel před poslední disciplínou také moderní pětibojař Jan Kuf, kterému se ale nepovedla závěrečná střelba a skončil celkově osmý. Lépe než Kuf nakonec dopadl Martin Vlach, který byl před poslední kombinovanou disciplínou až na 19. místě, skončil ale nakonec pátý a vytvořil dokonce nový olympijský rekord na trati 3200 metrů se čtyřmi zastávkami na střelbu.

Krpálek po boku Špotákové, nedostižný Železný

Celkově Češi v samostatné české historii získali celkem už 19 zlatých, 21 stříbrných a 20 bronzových medailí. Dvě zlaté medaile celkově z olympijských kromě Lukáše Krpálka mají také kanoista Martin Doktor obě z Atlanty), oštěpaři Barbora Špotáková (Peking, Londýn) a Jan Železný (Atlanta, Sydney) a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová (Atlanta, Sydney). Železný však získal zlato ještě v roce 1992 v Barceloně, tedy před rozpadem Československa. Ještě v roce 1988 získal stříbro. Historicky nejlepší reprezentantkou pak byla Věra Čáslavská, která mezi lety 1960 až 1968 získala pro Československo 11 olympijských medailí, včetně sedmi zlatých.

Celkově nejvíce medailí po započtení úspěchů z Tokia posbírali naši sportovci historicky v atletice, kde z patnácti medailí je pět zlatých, dvě stříbrné a osm bronzových. Jedenáct medailí přivezli čeští vodní slalomáři (tři zlaté, pět stříbrných a tři bronzové) a sportovní střelci (tři zlaté, po čtyřech stříbrných a bronzových) a osm tenisté (dvě zlaté, čtyři stříbrné a čtyři bronzové).