Provokativní mluvčí KTweetuje dostal k narozeninám výpověď
VÝPOVĚĎ PRO NADBYTEČNOST
Básník a bývalý mluvčí ministerstva kultury a poté Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si zase musí hledat nové angažmá, letos už podruhé. Petr Kukal, který je na Twitteru známý jako KTweetuje tentokrát dostal výpověď „k padesátým narozeninám“ od Národní knihovny ČR, kde pracoval od jara.
Předtím musel skončit jako tiskový mluvčí Filozofické fakulty UK kvůli příspěvkům, kterými hodnotil vzhled žen a dívek v rouškách. V roce 2016 přitom získal, tehdy ještě ve službách Ministerstva kultury ČR, za své tweety cenu Křišťálová lupa.
Petr Kukal jako mluvčí Národní knihovny ČR, kde působil od jara, ale nevydržel ani do konce roku. Včera oznámil, že dostal výpověď. „Mám dnes padesáté narozeniny a dostal jsem k nim spoustu dárků. Vinotéku a Jeruzalémskou Bibli, dvacetiletý rum, spoustu vína a přání, co hraje mou oblíbenou písničku. Nejnápaditější se ale nakonec ukázala Národní knihovna, která mi dala výpověď pro nadbytečnost. C‘est la vie,“ napsal na twitteru.
Mám dnes padesáté narozeniny a dostal jsem k nim spoustu dárků. Vinotéku a Jeruzalémskou Bibli, dvacetiletý rum, spoustu vína a přání, co hraje mou oblíbenou písničku. Nejnápaditější se ale nakonec ukázala Národní knihovna, která mi dala výpověď pro nadbytečnost. C‘est la vie. pic.twitter.com/wVZT2DcXFi
— KTweetuje (@KTweetuje) December 16, 2020
Kukal byl v roce 2016 oceněn za neotřelou komunikaci Ministerstva kultury ČR cenou Křišťálová lupa v kategorii Obsahová inspirace. Politické obsazení ministerstva se ale změnilo a básník 23. února o správu twitterového účtu přišel.
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) November 14, 2016
- listopadu 1847 zemřel filolog Josef Jungmann. Na litoměřickém gymnáziu vyučoval zadarmo češtinu, čímž se stal v tomto ohledu průkopníkem pic.twitter.com/WhaFeSTkAP
Naposledy Kukal měnil zaměstnání na přelomu března a dubna, kdy musel opustit Filozofickou fakultu UK. Bezprostředním důvodem odchodu Kukala z fakulty byla tehdy podle Michala Pullmana, děkana fakulty, některá jeho vyjádření v diskusích na sociálních sítích vůči členkám akademické obce, která vyhodnotili jako „nepřijatelná“. Odešel však po vzájemné dohodě.
Problém měl kvůli textu pro deník Metro, ve kterém psal: „Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami“. Právě ženy se potom v diskuzi pod příspěvkem ohrazovaly proti hodnocení svého vzhledu. Namítaly, že roušky nenosí kvůli vzhledu, ale kvůli koronaviru.
Kukal také provokativně glosoval společenské a politické dění. Například krátce poté, co prezident Miloš Zeman nastoupil do svého druhého volebního období, zveřejnil tento tweet:
65 let dnes slaví paní Dagmar Havlová, filmová a divadelní herečka a také 2. první dáma ČR. Někdy byla na zabití a jindy ohromná. Třeba když nám všem ukázala, že pískat ve Španělském sále může být někdy výrazem skutečné noblesy a smyslu pro morálku. Letos její hvizd hodně chyběl. pic.twitter.com/hWNDMe5hih
— KTweetuje (@KTweetuje) March 22, 2018