Rekordní schodek ještě nabobtná. Vláda chce další miliardy na kompenzace pro hotely
POMOC PRO HOTELIÉRY
Ani poté, co Poslanecká sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválila rekordní rozpočtový schodek ve výši půl bilionu korun, není tato částka konečná. Další miliardy totiž zřejmě poputují hotelům a dalším ubytovacím zařízením jako kompenzace za více než dvouměsíční výpadek v době koronavirových opatření. S návrhem přímé podpory přišla sama Asociace hotelů a restaurací ČR, v pondělí se návrhem programu s názvem Covid – ubytování bude zabývat vláda.
„V podstatě by se jednalo o kompenzaci nákladů za dobu, kdy byla ubytovací zařízení uzavřena. Pomoc by fungovala lépe než úvěry a byla by dostupná pro všechny typy ubytovacích zařízení, samozřejmě s vyloučením krátkodobých poskytovatelů typu Airbnb,“ uvedl pro Echo24 prezident asociace Václav Stárek.
Se svým návrhem oslovila asociace ministerstvo pro místní rozvoj. „Probrali jsme to s panem premiérem Babišem, ministrem Havlíčkem a paní ministryní Dostálovou, kteří slíbili, že se tomu budou věnovat,“ říká Stárek. Z rozpočtu by se na vyplácení kompenzací mělo uvolnit 4,1 miliardy.
„Vzhledem k tomu, že oblast cestovního ruchu odvádí do státního rozpočtu každoročně až 130 miliard korun, což je poměrně dost, státu se výdaj brzy vrátí,“ domnívá se Stárek.
Podle návrhu by měly hotely nebo penziony dostat 100 až 400 korun za každý pokoj a den, a to za období mezi 14. březnem a 24. květnem. Výše příspěvku by závisela na typu ubytovacího zařízení, počítala by se zvlášť pro hotely, penziony, kempy a ostatní, informovalo již o plánu ministerstvo.
„Žadatel vyplní online formulář žádosti, která bude zpřístupněna zároveň s vyhlášením výzvy, a písemně doručí na Státní fond podpory investic, který bude žádosti administrovat,“ uvedla k tomu pro Echo24 Veronika Vároši z odboru komunikace ministerstva s tím, že program by měl především pomoci ubytovacím zařízením, aby nemusela propouštět své zaměstnance, a umožnit nastartovat sezonu.
Hotely se předhánějí ve slevových balíčcích
Stát již dříve snížil DPH u ubytovacích služeb z 15 na 10 procent. Hoteliéři a další poskytovatelé ubytování přitom původně počítali se státem dotovanými ubytovacími vouchery, které měly do hotelů přivést více klientů. Z toho však sešlo, vláda nakonec slíbila vouchery pouze na pobyt v lázních, které lidé mohou od 1. července čerpat na webu MMR. Přispět lidem na dovolenou a s tím spojené ubytování se snaží jednotlivé kraje pomocí různých slev.
Některé pražské hotely se snaží zaujmout například prostřednictvím slevových poukazů přes portál Slevomat. Jak uvedl Echo Monitor, pobyt pro dva na víkend lze pořídit v průměru za 3000 Kč, otevírají se jim jinak cenově náročné hotely jako Hilton, Hilton Old Town, Buddha Bar Hotel, Imperial nebo Clarion. Lidé podle portálu Slevomat utrácejí do 5000 Kč i za balíčky a večeře, případně wellness.
Portál Hotel.cz zaznamenal začátkem června nárůst rezervací o 70 % oproti loňsku, 98,5 % z nich je od Čechů do Čech. Nejčastěji si zajišťují pobyt na horách. V ubytovacích zařízeních tráví většinou 5 až 7 nocí, v průměru o dvě noci více než loni.
Přibližně 9000 tuzemských ubytovacích zařízení má po celém Česku kapacitu zhruba 210 tisíc pokojů. Kolem 40 tisíc z nich připadá na různé vysokoškolské koleje nebo rekreační střediska podniků.