S drahými energiemi vláda pomůže sociálně slabým. Dávky zvýší inflaci
VALORIZACE DŮCHODŮ
Vláda Petra Fialy zatím proti vysokým cenám energií ve větší míře nezasahuje. Oproti tomu se chystá mimořádná valorizace důchodů a v rámci návrhu je také valorizace některých sociálních dávek. Zvyšování sociální dávek ale bude znamenat proinflační zásah, který přispěje ještě k dalšímu růstu cen. Vzhledem k vysoké inflaci také není vyloučeno, že by k další mimořádné valorizaci důchodů mohlo dojít ke konci letošního roku.
Vyšší zálohy za elektřinu se staly noční můrou pro velké množství domácností. Odborníci volají po větším zapojení státu a výsledkem je zavedení speciální dávky. To však podle mnohých není dostačující. Jiné státy bojují s vyšší cenou například tím, že regulují ceny elektřiny. Jedná se však o extrémní zásah, kteří i odborníci odmítají.
Další variantou by mohlo být zrušení obchodování s emisními povolenkami. Ty měly utlumovat uhelnou energetiku a tlačit na firmy, aby více využívaly obnovitelné zdroje. To se však smazává v současné době, kdy probíhá válečný konflikt na Ukrajině. Povolenky tak zásadně pokřivují trh a mají i dopad na vyšší ceny elektřiny. Řešením by také bylo, pokud by vláda Petra Fialy vracela lidem peníze z povolenek. Jako kompenzaci to popisuje Lenka Zlámalová ve svém komentáři zde.
Fialova vláda však takový scénář neplánuje a místo toho se snaží kompenzovat vysokou inflaci. A to zejména důchodcům, které čeká valorizace penzí. Ta proběhne od letošního června a senioři si tak přijdou o 8,2 procenta větší procentní výměry více. U průměrného důchodu to znamená, že se zvýší o 1017 korun měsíčně.
Kromě toho se chystá i navyšování nejrůznějších sociálních dávek, jak plánuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten navrhne, aby se valorizovala dávka životního minima, rodičovské, příspěvku na mobilitu pro postižené nebo daňové slevy na poplatníka a děti. I když se tím snaží vláda mírnit důsledek rostoucích cen, tak zvýšením dávek přispěje k vyšší inflaci.
Potvrzuje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého se mohou spotřební ceny dále navyšovat. „Jakékoliv navyšování sociálních dávek je proinflační. V podstatě tím stát dává lidem další peníze ke spotřebě. Často ovšem na dluh. Celkově se tím přispívá ke zvýšení cenové hladiny a tedy inflaci,“ řekl pro Echo24 Kovanda.
Zároveň ale dodává, že se jedná o snahu tlumit prudké zdražování zejména u sociálně zranitelných domácností. „Vláda se tak snaží hledat určitou střední cestu. Do konce letošního roku si myslím, že nemusí dojít jen k jedné mimořádné valorizaci penzí. Vzhledem k tomu, jak je inflace rapidní, tak by mohlo dojít ještě koncem roku ke druhé mimořádné valorizaci. Je tedy nutné brát na zřetel to, že kasa není bezedná a vláda by se měla soustředit jen na ty nejpodstatnější výdaje,“ dodal Kovanda.