OBRAZEM: Pekarová, Fiala a Jurečka. Lídři trojkoalice přišli na Národní třídu společně
PŘIPOMÍNKA 17. LISTOPADU
Na Národní třídu v Praze přišli vzpomenout na památku Sametové revoluce ze 17. listopadu 1989 také lídři opozice. Zatímco představitelé hnutí STAN a Pirátů přišli separovaně, lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří budou kandidovat do voleb, přišli položit květiny před pomník společně. Kompletní fotogalerii z Národní třídy zobrazíte kliknutím na úvodní fotografii.
Markéta Pekarová Adamová, Marian Jurečka a Petr Fiala přišli na Národní třídu 15 minut po desáté hodině, na místě tehdejšího brutálního zásahu policie proti demonstrantům představitelé trojkoalice položili květiny.
Pro Fialu je 17. listopad jeden z nejdůležitějších svátků. „Stačí říci slova svoboda, demokracie – to všechno je spojeno se 17. listopadem,“ řekl. Podle něj je to svátek naděje. „Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech,“ podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. Vyjádřil naději, že příští rok bude země slavit v normálních poměrech. Svoboda je podle něj nesmírně křehká, lidé by měli být stále citliví na to, kde svobodu ztrácí, dodal.
Podle Jurečky se svoboda za těch 31 let do společnosti vžila. „Ale nemůžeme říci, že svoboda a demokracie a její základní principy nejsou ohroženy. Vždy z nějakých důvodů to ohrožení tady je, ať už větší, nebo menší,“ řekl novinářům. „Je na nás, abychom usilovali o to, aby ta demokracie byla kvalitní,“ doplnila Pekarová Adamová.
Do centra Prahy si přišel připomenout listopad 1989 také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který dorazil se svou manželkou. Řekl, že je potřeba dokončit transformaci směrem k západním zemím, která po revoluci započala. „Transformace v demokratickou zemi nebyla úplně dokončena, na přelomu milénia dospěla k jakémusi úpadku politických elit. Dostali jsme se až do současné doby, kdy tady máme jednu silnou politickou stranu a pana premiéra, který si z právního státu dělá trhací kalendář,“ řekl Bartoš.
Připomínku výročí 31 let od ukončení nadvlády komunistické strany v někdejším Československu vnímá Bartoš jako jiskru do aktivit politických a občanských aktivit. Cestu k dokončení transformace vidí v dialogu a spolupráci mezilidské a mezioborové. Pomůže to podle Bartoše překonat i očekávanou ekonomickou krizi.
Dorazili i představitelé hnutí STAN včetně předsedy Víta Rakušana. „Ta doba, která teď je okolo nás, má možná taky trochu tendenci nám nějaké svobody brát. A my bychom si dneska možná více než kdy jindy měli uvědomovat, že o ty svobody bychom se nikým a ničím neměli nechat připravovat,“ uvedl Rakušan. Podle něj bude třeba usilovat o jejich obnovení.
Koronavirová krize se podle Rakušana přemění na krizi ekonomickou. Předseda STAN by si ale přál, aby z ní společnost vzešla posílena a příští rok byl obdobím razantní změny, která dá zemi perspektivu. Spolu s Rakušanem položila květiny k památníku nová středočeská hejtmanka Petra Pecková a další zástupci hnutí.
Na dění roku 1989 zavzpomínali také vrcholní představitelé Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Vystrčil označil připomínku událostí, které vedly k pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, za důležitou. „Je důležité pečovat nejen o zdraví, ale i o demokracii,“ řekl politik k tomu, že se pietní akce konala za zpřísněných opatření proti epidemii koronaviru. Podle něj není možné se přestat starat o svobodu kvůli požadavkům na klid na práci.
Vzpomínání na listopadovou revoluci se letos nese kvůli zhoršené epidemické situaci v odlišném duchu oproti předchozím letům. Na Národní třídu v Praze letos dorazilo méně lidí, přítomni byli zejména politici, novináři a policisté.