Ceny v roce 2017 rostly nejrychleji za posledních pět let
Vývoj inflace
Prosincový vývoj inflace dle očekávání zpomalil. Trh se trefil, ČNB byla o něco optimističtější. I přesto, že tempo růstu cen v prosinci zvolnilo, nic to nemění na výhledu zvýšení sazeb na únorovém zasedání centrální banky. Za celý rok 2017 pak inflace rostla nejrychleji za posledních pět let.
„Za celý rok dosáhla míra inflace 2,5 %, spotřební ceny tak rostly nejrychleji za posledních 5 let. Po dobu celého roku rostly nejrychleji ceny potravin a ceny v sektoru restaurací a ubytování, a to pravděpodobně i vinou kroků vlády, jako bylo například zavedení EET nebo zvýšení minimální mzdy,“ okomentoval data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Na začátku roku byla vysoká inflace podpořena i rychlým růstem cen v dopravě a cen alkoholických nápojů. Naopak nejpomalejší meziroční růst byl k vidění v oblasti komunikací nebo pořizování bytového vybavení a zařízení,“ dodal.
Prosincové zpomalení inflace oproti listopadovým číslům bylo způsobeno především vyšší srovnávací základnou z minulého roku, kdy se inflace dostala po čtyřleté pauze zpět na inflační cíl ČNB na 2 %. Stalo se tak především vinou růstu cen potravin, svou roli rovněž sehrálo i zavedení EET.
„V příštím roce očekáváme, že inflace zpomalí a navrátí se k dvouprocentnímu cíli centrální banky,“ odhaduje Šoltés. „To bude spojené s pokračujícím utahováním měnové politiky jak pomocí zvyšování úrokových sazeb, tak i posilováním kurzu koruny. První zvyšování úrokových sazeb očekáváme hned na prvním možném letošním termínu na začátku února,“ uvedl ekonom.
Podle hlavního ekonoma banky ING Jakuba Seidlera by se inflace, i přes efekt vyšší srovnávací základny, měla v letošním roce držet nadále v pásmu 2-2,5 %. „Rizikem je tradičně těžce předvídatelný vývoj cen ropy. Její cena v poslední době roste díky geopolitickým rizikům v Íránu a nachází se poblíž hranice 70 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň od konce roku 2014. Pokud by tato úroveň ceny ropy setrvala, znamenalo by to v následujících čtvrtletích postupně až dvouciferný růst cen pohonných hmot, který by mohl inflace zvýšit až o půl procentního bodu, a to navzdory tomu, že růst korunové ceny ropy bude mírnit postupně posilující kurz koruny vůči dolaru,“ vysvětlil.
Z pohledu České národní banky bylo prosincové zpomalení tempa růstu cen očekávané, její odhad byl však o něco vyšší než realita, a to 2,5 % meziročně, upozornil Seidler. „V tomto ohledu se tak nemění nic na tom, že ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení svých sazeb na příštím měnovém jednání začátkem února,“ konstatoval ekonom.
Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové ekonomiku letos čeká dvojí až trojí zvýšení úrokových sazeb. „Pokud v důsledku zveřejňování prognózy kurzu, které ČNB plánuje od února, dojde k výraznějšímu posilování kurzu oproti současné trajektorii, odpracuje kurz kus práce za centrální banku a sazby tak na konci roku skončí na 1,25 %. Pokud ale kurz bude posilovat dosavadním tempem a tlaky na trhu práce nepoleví, přikročí centrální banka během roku 2018 ke zvýšení sazeb až na 1,5 %,“ je přesvědčena Zamrazilová.