„Je to tyranie.“ V Londýně či Madridu se demonstrovalo proti tvrdým opatřením
ODMÍTÁNÍ OMEZENÍ
V několika zemích Evropy se tento víkend demonstrovalo proti novým opatřením proti koronaviru. Většinou v zemích, kde nově platí tvrdá omezení pohybu. Demonstrovalo se například v Londýně či Madridu a Izraeli.
V Londýně se na Trafalgarském náměstí sešly tisíce odpůrců omezení v souvislosti koronavirem. Britská vláda v uplynulém týdnu kvůli nepříznivému vývoji zavedla „pravidlo šesti“, což je plošný zákaz shromažďování více než šesti lidí, a omezení otevíracích hodin pro bary a restaurace v oblastech na severovýchodě Anglie. Na demonstraci lidé drželi transparenty jako „Toto je tyranie“ nebo „Toto je dystopie“. Do protestů ze zapojili nejen odpůrci tvrdých opatření, ale i lidé odmítající očkování či lidé považující koronavirus za hoax. Policie nasadila i jezdce na koních, dva policisté byli při střetech s demonstranty zraněni a 32 demonstrantů policie zatkla.
Britská vláda v pátek totiž zpřísnila opatření a vydala nařízení dle, kterého mohou lidé, kteří nebudou dodržovat pravidla karantény pokutu až 10 000 liber.
Demonstrators protesting against masks, vaccines and #coronavirus lockdown measures have clashed with police in central London.
— SkyNews (@SkyNews) September 20, 2020
For the latest on #COVID19, visit 👉 https://t.co/icNwV0XfFq pic.twitter.com/vNQr3KXq46
Demonstrovalo se také v Madridu, kde se místní samospráva rozhodla uvalit karanténu na čtvrtě, kde je více jak 1000 případů na 100 000 obyvatel. Tato nová omezení se týkají přibližně 850 000 lidí z chudších čtvrtí. Podle nových nařízení se v dotčených čtvrtích omezuje přístup do parků a veřejných prostor, scházet se může maximálně šest lidí a podniky musí zavírat v deset večer. Občané z dotčených čtvrt se rozhodli vyjít do ulic. Demonstranti, kteří měli roušky a dodržovali pravidla bezpečné vzdálenosti, požadovali rezignaci šéfky místní samosprávy Isabel Díaz Ayuso. Ta uvedla, že „je nutné se vyhnout kompletnímu uzavření. Musíme zabránit ekonomické katastrofě.“
V Izraeli se už v sobotu uskutečnila demonstrace na pláži v Tel Avivu, kde několik málo lidí protestovalo proti novým opatřením. V Izraeli zavedli už podruhé během koronaviru celostátní karanténu. V neděli poté organizátoři pravidelných demonstrací vůči premiérovi Netanjahuovi uspořádali další demonstraci, tentokrát před jeho rezidencí v Tel Avivu. Dodržovali během ní však rozestupy, díky značkám, které si vyznačili na silnice předem křídou. Mezi demonstranty byli i lidé protestující proti současným opatřením vlády. Například Yoni Salomon majitel kavárny, který dostal pokutu za otevření svého podniku během karantény. Před příchodem policie stihl obsloužit přibližně 50 zákazníků. Tvrdí, že „Toto uzavření nemá žádnou logiku.“ A proto se vydal na demonstraci, kterou okomentoval slovy, že „lidé hlasovali nohama.“
Demonstrations against Israeli Prime Minister Netanyahu is taking place on the beach in Tel Aviv pic.twitter.com/gas2bkUp5B
— Faytuks News Δ (@Faytuks) September 19, 2020
Několik tisíc lidí také demonstrovalo v německém Düsseldorfu proti opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Protest provázelo silné nasazení pořádkových sil, policie byla připravena až na 10.000 účastníků. Nakonec podle serveru RP Online dorazilo asi 4500 lidí, i když pořadatelé doufali v účast až 50.000 demonstrantů. Demonstranti nemuseli mít nasazené roušky, ale museli mezi sebou dodržovat odstup minimálně jeden a půl metru, což se během pochodu vcelku dařilo.